Potvrđeno iz Hitne pomoći

Više osoba otrovalo se hranom u poznatom sarajevskom restoranu, doktori apeluju: Izbjegavajte majonezu, piletinu...

Hronika20.10.24, 09:26h

Više osoba otrovalo se hranom u poznatom sarajevskom restoranu, doktori apeluju: Izbjegavajte majonezu, piletinu...
Prvih pet pacijenata nam se javilo u noćnoj smjeni, nakon toga bilo ih je i u dnevnoj, kazala je doktorica

 

 

Zavod za Hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajeva u posljednje vrijeme je imao više prijava pacijenata na trovanje hranom.

 

Kako je potvrdila direktorica Jasna Husejinbegović-Musić za Raport, riječ je o trovanju hranom iz restorana Piccolo Mondo.


"Prvih pet pacijenata nam se javilo u noćnoj smjeni, nakon toga bilo ih je i u dnevnoj. Simptomi su bili proljev i povraćanje. Nije bilo težih slučajeva", kazala je direktorica Hitne pomoći KS.
 

S obzirom da su se pojavili slučajevi trovanja hranom, apelovala je na građane da, ukoliko konzumiraju, počnu izbjegavati majonezu, piletinu i ostale namirnice koje mogu uzrokovati ovakve probleme.
 

Dodala je i da je povećan broj viroza.
 

"Pogotovo je povećan broj djece (50-60 slučajeva). Svi se uglavnom javljaju sa povišenom tjelesnom temperaturom, kašljem, curenjem nosa i osipom. Viroze su očekivane za ovaj period i s obzirom na vremenske prilike. Nedavni početak školske godine i povećana koncentracija djece mogu svakako rezultirati ovim što se trenutno dešava."


Ističe da za sada situacija nije strašna.


"Među odraslima se javlja i simptomatologija Covida, ima i toga. Ne testira se, a Covid je počeo, odnosno ovaj virus koji je među nama i koji je sasvim normalan. Na terenu nemamo težih slučajeva. Uglavnom se radi o visokim temperaturama koje traju 3-4 dana, kašlju i curenju nosa, ali uz higijenski režim i simptomatsku terapiju to uglavnom bude bolje. Za ovaj period i ove vremenske prilike je i za očekivati", ističe dr. Husejinbegović-Musić.
 

Naglašava da se u posljednje vrijeme javljaju i hipertenzije i kardiološka oboljenja.
 

"Ono što nas zabrinjava jeste što su to sve mlađe osobe", dodaje.


Hroničnim pacijentima i onima koji već imaju svoju terapiju i kod kojih se mogu javiti komplikacije, savjetuje redovno uzimanje terapije.
 

Mlađoj populaciji savjetuje uzimanje što više vitamina, kretanje, podizanje imuniteta i izbjegavanje veće koncentracije ljudi na istom mjestu.
 

"Priroda, voće, povrće, higijensko-dijetetski režim, prikladno odijevanje… Ukoliko se jave neki od navedenih simptoma, onda savjetujem da pokušaju sniziti temperaturu, za kašalj da uzimaju sirup, a ukoliko im to ne pomogne da se jave svome ljekaru", poručila je direktorica Hitne pomoći KS dr. Jasna Husejinbegović-Musić.

 

(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook