Visoki zvaničnik

Rosensaft: Molim Bošnjake da razumiju Jevreje, Hamasovci su kao četnici!

Front04.11.23, 16:41h

Rosensaft: Molim Bošnjake da razumiju Jevreje, Hamasovci su kao četnici!
Rosensaft je objasnio koji je recept za budućnost, ali i upozorio na onaj koji vodi u katastrofu

 

 

Menachem Z. Rosensaft dugogodišnji visoki zvaničnik Svjetskog jevrejskog kongresa (WJC), sin preživjelih holokausta i ugledni profesor prava govorio je za N1 o ratu Izraela i Hamasa te eskalaciji sukoba nakon 7. oktobra, osvrnuvši se na moguća rješenja aktuelne krize.

 

Ugledni advokat, glavni savjetnik emeritus krovne organizacije jevrejskih zajednica diljem svijeta sa sjedištem u New Yorku uputio je apel ljudima u BiH, posebno Bošnjacima, za suosjećanje sa civilnim žrtvama, ali i na neophodnost osude Hamasa, kojega smatra genocidnom terorističkom organizacijom.

 

Rosensaft koji je predvodio delegaciju Kongresa u posjeti Srebrenici u julu ove godine, rekao je da on, kao dokazani prijatelj Bošnjaka, moli ovaj ovaj narod razumijevanje i suosjećanje sa Jevrejima i izraelskim narodom u odbrani od Hamasa koji ima genocidne namjere prema njima, što je – kako smatra – objelodanjeno u njihovoj povelji, a i masakru od 7. oktobra.

 

Nadalje, on pojašnjava namjeru Hamasa u eliminaciji Jevreja:

 

- Imam duboko suosjećanje i osjećam bol za svaku palestinsku civilnu žrtvu u Gazi - kaže Rosensaft za N1, dodajući, međutim, da “Izrael nema izbora nego eliminirati Hamas.”

 

Nekoliko sedmica nakon napada Hamasa 7. oktobra, u kojem je poginulo više od 1400 Izraelaca, Rosensaft napominje da je “Hamas genocidna teroristička organizacija” i da “o tome ne može biti rasprave”.

 

Namjera Hamasa je eliminirati Jevreje od, kako sami kažu, rijeke Jordana do Sredozemnog mora i to je, istaknuo je, definicija genocida.

 

- To ne znači da Hamas predstavlja palestinski narod. Ne. A to ne znači da Hamas djeluje u ime palestinskog naroda u cjelini - istaknuo je.

 

U decembru 1988. Menahem je bio jedan od pet američkih Jevreja koji su se u Stockholmu sastali s Yasserom Arafatom i drugim čelnicima Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO), na poziv tadašnjeg švedskog ministra vanjskih poslova Stena Andersona. Sastanak je rezultirao prvim javnim PLO-ovim priznanjem Izraela kao države na Bliskom istoku.

 

Komentirao je propalestinske demonstracije u BiH.

 

Kada čujem ljude na demonstracijama u Sarajevu i drugdje kako izražavaju zabrinutost za palestinske civile u Gazi, kaže Menahem, ne čujem nikakvu zabrinutost za izraelske Jevreje koje je Hamas pobio 7. oktobra, niti bilo kakvu osudu Hamasovog divljaštva. To je za mene ozbiljan problem.

 

Rosensaft je objasnio koji je recept za budućnost, ali i upozorio na onaj koji vodi u katastrofu.

 

- Mir i miran suživot – doista, svaka nada za budućnost koja nije utemeljena na mržnji i beskrajnom nasilju, traži prepoznavanje i suosjećanje za ljudskost drugoga. Također iziskuje nedvosmisleno odbacivanje i osudu zla. 

 

I političari, vjerski lideri, kao i rulja koja veliča Hamas zabrinuti su samo za palestinske civile u Gazi, ali ne mare za jevrejske civile niti imaju imalo suosjećanja za njih – uključujući žene, djecu, dojenčad i starce – koje je Hamas divljački pobio. Takvi poručuju svijetu da ne žele mir, ne žele toleranciju, ne žele pronaći put za suživot Izraelaca i Palestinaca jedni uz druge. Sve što žele je uništenje Izraela i smrt izraelskih Jevreja. Takav stav je recept za katastrofu - rekao je Rosensaft.

 

Jasno je rekao da se začarani krug mržnje i ubijanja ne može tolerirati:

 

- Osjećam isto prema jevrejskim doseljenicima koji čine nasilje protiv palestinskih civila kao i prema Palestincima koji su uključeni u terorizam ili nasilje protiv izraelsko-jevrejskih civila. To nije dopustivo - rekao je za N1.

 

Opisao je sukob između Izraela i Palestine kao sukob dva prava, a ne između ispravnog i pogrešnog. Smatra da i jedni i drugi imaju svoje legitimne pozicije.

 

- Izrael ima apsolutno pravo postojati u sigurnosti. Palestinci imaju, po mom mišljenju, apsolutno pravo na vlastitu državu i život u sigurnosti uz Izrael - rekao je ugledni njujorški odvjetnik, dodajući, međutim, da to ni pod kojim uvjetima ne uključuje nastavak postojanja Hamasa kao prijetnje Izraelu.

Hamas se, objasnio je Rosensaft, protivio pregovorima između PLO-a i kasnije palestinskih vlasti s Izraelom, a njegova povelja “poziva na uništenje države Izrael”.

 

Veza između četničkog pokreta i ideologije Hamasa

 

U nekoliko navrata tokom razgovora za N1 Rosensaft je napravio usporedbu između Hamasa i četništva, povlačeći paralelu između ideologija Hamasa i onoga što je četnički pokret radio u BiH tijekom rata devedesetih. Na temelju toga podršku Hamasu na propalestinskim skupovima u BiH smatra licemjernom.

 

Rosensaft se u nastavku osvrnuo na usporedbu aktualnih događanja na Bliskom istoku s onim što se dogodilo u Srebrenici 1995. godine, točnije na pokušaje stavljanja znaka jednakosti između stradanja Bošnjaka i Palestinaca.

 

- Srebrenica je bila genocid gdje su nenaoružani muškarci i dječaci hvatani na nišanu i strijeljani - rekao je, dodavši da je Izrael dao vremena, dvije sedmice, da ljudi iz grada Gaze i južnog dijela Pojasa Gaze odu.

 

- To nisu usporedive situacije. Ne želim reći da Palestinci u Gazi danas ne pate, ali Izrael nema namjeru uništavanja palestinskog naroda - zaključio je u razgovoru za N1.

 

Na kraju sukoba mora postojati rješenje koje će uzeti u obzir prava Palestinaca i koje će Izraelu i Palestincima dati pravo da postoje jedni uz druge, istaknuo je.

 

Govoreći o mogućim rješenjima problema, jasan je – to su dvije države.

 

- Palestina, kao politički entitet, crpi svoj legitimitet iz potpuno istog glasovanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda 29. novembra 1947. kao i država Izrael - podsjetio je Rosensaft.

 

- Dakle, što se mene tiče, a nisam jedini, konačni cilj i eventualno rješenje sukoba morat će biti dvije države. Realnost je da Palestina ne može i neće nestati s mape jer milijuni Palestinaca žive na Zapadnoj obali, a nekoliko milijuna Palestinaca živi u Gazi, sada u vrlo teškim uvjetima. I svi se moraju imati čemu radovati - rekao je.

 

Prema njegovim riječima, rješenje mora postojati. Ali, ne može uključivati Hamas. Također odbacio je ideju o nekakvoj federaciji kao neodrživu.

 

- Neka vrsta federalne države funkcionira u Švicarskoj, ali nije funkcionirala u Jugoslaviji i vjerojatno neće funkcionirati ovdje. Cilj je prvo eliminirati mržnju i nasilje i shvatiti da se oni koji se bave mržnjom i ubijanjem ne mogu tolerirati. - ustvrdio je. 

 

Ostatak teksta možete pročitati ovdje.

 

(DEPO PORTAL/mm; Foto: N1)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook