Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH zakazala je naredne sedmice, tačnije 13.maja sjednicu Predsjedništva na kojoj bi se trebalo raspravljati o nacrtu državnog budžeta, saznaje Raport.
Radi se o vanrednoj sjednici Predsjedništva samo s ovom tačkom dnevnog reda. Cvijanović je, podsjetimo, ranije otkazala vanrednu sjednicu o Nacrtu budžeta institucija BiH a 2025.godinu 8.aprila. Cvijanović je tada sjednicu otkazala, kako navela, na prijedlog prijedlog Ministarstva finansija BiH, tačnije ministra Srđana Amidžića (SNSD).
Spor sa Slovenijom
Međutim, Predsjedništvu je prošle sedmice upućen novi korigovani Nacrt zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2025. godinu. Radi se o korigovanom nacrtu u cilju izvršenja arbitražne presude u predmetu "Viaduct d.o.o Portorož i drugi protiv Bosne i Hercegovine".
Tada su preglasani bošnjački ministri od HDZ i SNSD-a na način da je usvojen prijedlog Amidžića da se dug isplati iz sredstava Centralne banke BiH. Riječ je iznosu od 116 miliona KM, a da se preostali iznos od 200 miliona (90 miliona KM) rasporedi entitetima.
Vijeće ministara BiH povuklo je ranije utvrđeni Nacrt budžeta iz procedure i pozvalo Predsjedništvo BiH i Parlamentarnu skupštinu BiH da hitno usvoje ovaj Nacrt zakona, s ciljem sprječavanja daljnjih štetnih posljedica po imovinske interese i ugled Bosne i Hercegovine.
Oglasila se Centralna banka
Ali, pitanje je hoće li Predsjedništvo usvojiti uopće ovakav budžet, tačnije da li će članovi Predsjedništva Denis Bećirović i Željko Komšić pristati da se uzme 200 miliona KM od Centralne banke i namiri dug Slovencima. Radi se dugu koji je trebala po sporazumu vratiti Vlada RS. O svemu se također oglasila i Centralna banka, navodeći da neće dozvoliti da im se uzme novac.
- Uvažavajući novonastalu situaciju, a u skladu sa zakonskim normama (odredbama zakona o CBBiH) i mandatom CBBiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CBBiH i time ugrožavanja stabilnosti CBBiH, kao i monetarne i finansijske stabilnosti - naveli su.
(Raport.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook