Postoje dani kad se probudiš, spavaš osam sati, pojedeš doručak, popiješ kafu i opet imaš osjećaj da bi mogla da legneš i prespavaš cijeli dan. Nisi bolesna. Krvna slika je u redu, hemoglobin je dobar, željezo ok, sve izgleda normalno, ali ti znaš da nešto nije kako treba.
Tako je bilo i sa mnom. Umor koji me je pratio bio je dubok, kao da me neko ugasio iznutra. Srce mi se odjednom uzlupalo i to me pratilo po cijeli dan. Osjećala sam ubrzan rad srca i u miru, a u naporu da ne pričam, i to u svojih 35 godina. Nisam znala šta se dešava pa sam zakazala pregled kod kardiologa. Nakon detaljnog ispitivanja, nošenja holtera, proveravanja hormona i svih nalaza koji mogu da ukažu na kardiološke probleme, sve je djelovalo u redu. Međutim, jedna analiza donijela je rezultat - piše Radmila Ilić za portal Mondo.rs.
Doktorica me je uputila da provjerim feritin, i njegovi rezultati bili su vrlo niski, tačnije samo 15 ng/m, što je i dovodilo do umora i ubrzanog rada srca.
Šta je feritin i zašto se ne mjeri češće?
Feritin je protein koji skladišti željezo u tijelu. To znači da možeš imati "normalan" nivo željeza u krvi, a da ti feritin bude drastično nizak – i da tvoje tijelo zapravo vapi za tim željezom jer nema gdje da ga čuva i koristi.
Kod žena je nizak feritin jako čest zbog menstruacije, porođaja, dojenja, loše ishrane, stresa... A posebno kod onih koje često ni ne stignu da brinu o sebi.
Simptomi koje ne treba da ignorišeš
Ako ti je feritin nizak, možeš osjećati:
- Hroničan umor, bez obzira na san
- Vrtoglavicu, malaksalost
- Slabije pamćenje, "maglu u glavi"
- Lupanje srca, osećaj nedostatka vazduha
- Bledilo kože
- Opadanje kose
- Anksioznost, razdražljivost
Problem je što sve to često pripisujemo stresu, PMS-u, djeci, poslu... i tako prođe mnogo vremena dok ne shvatimo da tijelo zapravo šalje signale da mu fali nešto konkretno.
Kako provjeriti i šta su normalne vrijednosti?
To je jednostavna laboratorijska analiza iz krvi i rezultati se dobijaju nakon par sati.
Za većinu žena, feritin ispod 30 ng/ml može izazvati ozbiljan umor. Mnoge se tek pri vrijednosti preko 50 počnu osjećati bolje što, naravno, opet zavisi od organizma i cjelokupnog zdravlja.
Kako podići feritin i zadržati ga?
U mom slučaju, bilo je potrebno više mjeseci da se vratim u ravnotežu. Pila sam suplemente željeza, pojačala ishranu namirnicama bogatim željezom i pila sok od aronije.
Evo šta još može da vam pomogne:
- Ishrana bogata željezom: crveno meso, jetrica, cvekla, spanać, mahunarke
- Suplementi: ali uz nadzor ljekara. Važno je uzimati ih uz C vitamin, a ne uz mlijeko ili kafu
- Dosljednost: potrebno je vrijeme jer feritin se podiže sporo
- Redovna kontrola: Može lako da se desi da opet padne
Ako se i ti osjećaš kao da si stalno iscrpljena, nemoj da ignorišeš taj osjećaj. Možda je vrijeme da provjeriš nešto što ti do sada niko nije predložio - feritin. Tvoje tijelo zna dobro da pokaže da mu nešto fali, samo ga treba poslušati.
(DEPO PORTAL/ad/Foto:Arhiv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook