- Sasvim sigurno ćemo poduzeti sve ono što nam zakon omogućava protiv onih koji su zakon kršili - prokomentirao je Suljagić.
Naime, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUPRS) danas je u saopćenju za javnost odbacilo navode da su provjere prijave mjesta prebivališta na području općine Srebrenica u proteklom periodu rađene mimo zakonskih propisa kako to tvrde aktivisti Građanske koalicije "Prvi mart".
MUPRS u saopćenju dodaje da su sudski organi jedini mjerodavni da kažu da li je bilo navodnih propusta od MUPRS-a, te da sud dosad nije poništio nijedno rješenje o poništenju prijave mjesta prebivališta.
- U Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske trebaju da znaju da nijedno rješenje o poništenju nije ni došlo do suda, a sud zapravo nije mjerodavan. Mjerodavni su lokalna policijska stanica, Ministarstvo unutrašnjih poslova u Banjoj Luci i Ministarstvo civilnih poslova - kazao je Suljagić.
On je istakao da ne postoji nijedno zakonito sredstvo kojim bilo ko u BiH može biti spriječen da se vrati, prijavi prebivalište na svojoj prijeratnoj adresi i da konzumira prava koja iz tog proizlaze.
-Svi mi koji u ovome radimo vidjeli smo i doživjeli mnogo gore i teže stvari od ovoga što oni sada imaju na raspolaganju i mi naprosto nismo impresionirani ni retorikom Milorada Dodika, ni nezakonitim praksama MUPRS - kazao je Suljagić.
Ono što je radila inicijativa "Glasat ću za Srebrenicu“ i ovo što radi koalicija "Prvi mart“ u skladu je sa Aneksom 7 Daytonskog mirovnog ugovora, rekao je Suljagić, podsjećajući predsjednika RS Milorada Dodika da i Republike Srpska proizlazi iz tog ugovora.
-Nemam nemam ništa protiv da oni obavijeste svijet da više nisu u Daytonskom mirovnom ugovoru, da povlače svoj potpis i da se suočimo sa implikacijama toga. Sve dok to ne bude tako, svako od nas ko je oružjem i nasiljem istjeran iz svojih kuća '91., odnosno '92. godine, ima pravo da se vrati tamo i da prijavi prebivalište - kazao je Suljagić.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook