- Prilikom obavljanja svojih zadataka uvijek smo se pridržavali zakona i sve što je rađeno u okviru provjere prijave mjesta prebivališta bilo je u skladu sa zakonom kako na području Srebrenice, tako i na području cijele Republike Srpske - rečeno je u MUP-u RS-a.
Sudski organi su, kako navode, jedini mjerodavni da kažu da li je bilo navodnih propusta od MUPRS-a, a sud do sada nije poništio nijedno rješenje o poništenju prijave mjesta prebivališta.
Od raspisivanja lokalnih izbora u BiH prošle godine do zaključenja Centralnog biračkog spiska, u Srebrenici se prijavilo 2.100 osoba od kojih je 627 odjavilo mjesto prebivališta neposredno po okončanju lokalnih izbora, podaci su entitetske policije.
Procesom provjera MUPRS-a bilo je obuhvaćeno 906 osoba od kojih je kod 300 utvrđeno da se radi o fiktivnoj prijavi mjesta prebivališta i za njih su donesena prvostepena rješenja o poništenju prijave mjesta prebivališta.
Nijedno rješenje o poništenju prijave mjesta prebivališta nije doneseno bez prethodno prikupljenih dokaza da se radi o tzv. lažnoj prijavi mjesta prebivališta.
Podsjećaju, i, kako navode, upozoravaju da je obaveza svih državljana BiH, a koja je definirana Zakonom o prebivalištu i boravištu, da prilikom prijave i odjave mjesta prebivališta moraju dati tačne i istinite podatke.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook