Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je u ponedjeljak da je postignut "veliki napredak“ u razgovorima sa Sjedinjenim Državama.
- Pakistansko i katarsko posredovanje donijelo je veliki napredak u okončanju rata u Libanu - objavio je Araghchi na platformi društvenih mreža X.
- Izvoz nafte i petrohemije je omogućen, blokada je ukinuta, dio zamrznute imovine je oslobođen, a za Iran je pokrenut veliki plan obnove i razvoja - dodao je.
Iran i Sjedinjene Države dogovorili su se u ponedjeljak o uspostavi komunikacijskih linija kako bi vitalni Hormuški moreuz ostao otvoren i okončali borbe u Libanu, saopćili su posrednici nakon prvog kruga razgovora u Švicarskoj o okončanju rata na Bliskom istoku.
Timovi predvođeni američkim potpredsjednikom J. D. Vanceom i iranskim predsjednikom parlamenta Mohammadom Bagherom Ghalibafom otvorili su razgovore u nedjelju, u okviru dvomjesečnog pregovaračkog razdoblja utvrđenog preliminarnim sporazumom postignutim prošle sedmice, prenosi AFP.
(FENA/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook