foto/ 30. godišnjica genocida u Srebrenici

'Suze i molitva' Safeta Zeca u sarajevskoj Vijećnici: 'Ako iko zadrhti kad pogleda ova djela, velika je stvar'

Kultura04.07.25, 09:23h

Ako išta moja ruka može prenijeti, to je duboko ljudsko suosjećanje i potreba da se zagrlimo, zagrlimo komšiju i zajedno se molimo za one kojih više nema i one koji su ostali da se sjećaju - naglasio je Safet Zec

 

 


U gradskoj Vijećnici u Sarajevu postavljena je izložba "Suze i molitva", akademskog slikara Safeta Zeca, u povodu obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici. Izložba sadrži dijelove iz opusa "Suze", "Molitva", "Egzodus" i "Zagrljaji".


Akademski slikar Safet Zec kaže da su njegovi radovi doprinos sjećanju na žrtve genocida u Srebrenici, a zadovoljan je ako ostave trag na posmatrača.


- Ovo je vještina, izazvati emocije. Ako iko zadrhti kad pogleda ova djela, velika je stvar - kaže Zec. 


Izložba u Vijećnici posvećena je ne samo genocidu u Srebrenici, već je i kao opomena za zaustavljanje bespotrebnih ratova koji se vode širom svijeta.


- Moja umjetnost ili umjetnost koju živim, želim da bude opomena ali i svjedok. Ako išta moja ruka može prenijeti, to je duboko ljudsko suosjećanje i potreba da se zagrlimo, zagrlimo komšiju i zajedno se molimo za one kojih više nema i one koji su ostali da se sjećaju, naglasio je Zec.


Adem Mehmedović iz Srebrenice na izložbu je došao sa suprugom i petogodišnjim sinom. Sretan je zbog prilike da se o Srebrenici govori kroz umjetnost, posebno da to rade najveći od umjetnika.


Na otvorenju izložbe podijelio je svoja iskustva sa publikom. Priča da je u julu 1995. godine imao osam godina. Zajedno sa sestrom i majkom deportovan je iz Potočara, nekoliko godina proveli su u Zavidovićima. U Srebrenicu se vratio 2014. godine, gdje i danas živi sa porodicom.


Merima Musić Spahić, glasnogovornica Safeta Zeca kaže da je čast surađivati sa tim umjetnikom. U izjavi novinarima istaknula je njegovu dobrotu, dosljednost, disciplinu i jednostavnost te rutine od kojih ne odstupa.


- Svi koji surađujemo sa njim, blagosloveni smo što pomažemo Safetu Zecu - kazala je.


Ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda istaknuo je na otvorenju da se na toj izložbi, kroz platna i poteze kista Safeta Zeca 'pred nama otvara bol jednog naroda, ali i snaga njegovog dostojanstva.'


- Zato večeras ne govorimo samo o umjetnosti, govorimo i o odgovornosti i dostojanstvu. Kultura je pamćenje i otpor zaboravu – kazao je. 
 

Umjetnik Miki Trifunov otvorio je večerašnji program stihovima Augustina Tina Ujevića, a završio pjesmom 'Bosna' Nedžada Ibrišimovića.


Na ulazu u Vijećnicu dostupne su i razglednice sa motivima iz djela Safeta Zeca, a prihodi prikupljeni na toj izložbi namijenjeni su, kao stipendija, za školovanje djece i mladih koji žive u Srebrenici.

 

(FENA/ad)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook