Na otvorenju ovogodišnjih, 29. po redu, Baščaršijskih noći u Galeriji BKC-a, 1. jula, slavni bh fotograf, filmski režiser i snimatelj Šahin Šišić predstavit će izložbu fotografija "Margina,ba!". Izložba će biti svečano otvorena u 19:30 sati, a u okviru programa će biti prikazan i film ‘’Margina ‘88’’, za koji je Šahin Šišić 1989. godine u Cannesu dobio nagradu za najbolji kratki film. Kustos izložbe je Una Popović, izložba će biti postavljena do 31. jula, a bit će otvorena za posjetioce svaki dan od 10:00 do 18:00 sati.
Vođen dubokom strašću prema filmu i fotografiji, Šahin Šišić neumorno bilježi svijet oko sebe, tragajući za istinom skrivenom iza pogleda, pokreta i šutnje. Njegov fokus usmjeren je na ljude s margine – one koji žive izvan blještavila dominantnih društvenih narativa, daleko od površnog glamura i materijalističkih ideala. Šišić pristupa svojim subjektima s poštovanjem i istinskom znatiželjom. U tom susretu rađa se međusobno povjerenje, a iz njega spontano proizlazi “ples” – razmjena emocija, gesti i tišine, uhvaćenih kroz oko kamere. Njegove fotografije i filmovi odišu snažnim osjećajem kompozicije, suptilnom poetikom i izraženim etičkim senzibilitetom.
Ovom izložbom autor nas uvodi u svjetove koji su često previđeni – svjetove tiših ljudi, potisnutih iz središta društvene pozornice. Ipak, njihove emocije, iako tihe, vibriraju poput ritma flamenka: nevidljive, ali snažno prisutne, ostavljajući trag na emulzijama filma i papira.
Šišićev rad nije samo dokument – ono je ogledalo jednog dubljeg sloja postojanja, onog koji se opire brzini, površnosti i isključivosti savremenog života. “Margina, BA!” nudi pogled u alternativu – u ljepotu koja postoji izvan centra, u snagu onih koji žive drugačije, ali iskreno i istinito.
Šahin Šišić (1961, Višegrad)
Pohađao je gimnaziju u Sarajevu, potom Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu. Za prvi autorski film "Margina 88", dobija Zlatnu FIPA u Cannesu. Svoj umjetnički put, Šahin je započeo na polju fotografije, snimajući više od 6 godina Rome po cijeloj Ex Jugoslaviji. Izlagao je internacionalno u mnogim galerijama i muzejima.
Tokom rata Šahin snima situacije u opkoljenom Sarajevu, i to rezultira filmom "Planeta Sarajevo". Film je završen u januaru 1994., te osvaja nagrade i priznanja, i biva proglašen za remek-djelo i jednim od najboljih filmova iz ratnog perioda. Šahin nastavlja sa snimanjem Bosne izvan Bosne, njegovo interesovanje za izbjeglicama je pretočeno u scenarij "Život iz druge ruke - Second Hand Life". Po pozivu Abdulaha Sidrana, radi na adaptaciji pozorišnog komada "U Zvorniku ja sam ostavio svoje srce" , i adaptira ga u filmski scenario "Zvornik".
Godine 2012. dobija knjigu u rukopisu od Kadira Habibovića: "Život protiv smrti: Srebrenica" I toj knjizi daje prioritet, po kojoj je napisao scenario: "Srebrenica: Glas sa planine”, film je u razvoju kao i prva postavka izložbe “Vezane ruke - Tied Hands”.
U ulozi direktora fotografije radio je na pet igranih filmova: “Sex partijski neprijatelj No.1.” (Bosna), “Sevdah za Karima” (Depo produkcija), “Body complete” (Austrija), “Crossroad – Uc Yol” (Turska), “Praznik praznine” (Depo produkcija). Snimao je TV drame i serije (Top lista nadrealista II i III), te autorske filmove: “Izlazak u Javnost”, “Lamela Z”.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook