I jučer je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) provodila jednu od akcija iz domena svoje nadležnosti.
Međutim, u posljednja dva mjeseca svaka akcija ove policijske agencije u sjeni je njihovog nedjelovanja prema osumnjičenima za napad na ustavni poredak BiH, piše Raport.
Prvobitni odgovor iz marta ove godine bio je da SIPA ne može asistirati Sudskoj policiji BiH pri izvršenju naredbe Tužilaštva BiH o privođenju radi saslušanja Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, jer je 'sigurnosna procjena' za tu akcija ocijenjena 'visokorizičnom'.
Prije nešto više od mjesec nekoliko pripadnika SIPA-e pojavilo se pred administrativnim centrom RS u Istočnom Sarajevu u kojem je u tom trenutku bio Dodik, ali su pripadnici SIPA-e ustuknuli pred naredbom pripadnika MUP-a RS, te su se udaljili.
Od tada do danas, nije bilo javno dostupnih informacija da je SIPA pokušala bilo kakvu akciju na privođenju osumnjičenih za rušenje ustavnog poretka.
Dodatno povjerenje javnosti u SIPA-u poljuljano je i s time da se po njoj kad poželi 'šetka' Darko Ćulum, SNSD-ov i Dodikov direktor Agencije u ostavci koju još nije prihvatilo Vijeće ministara BiH.
Upitno je i koliki utjecaj Ćulum još uvijek ima u SIPA-i i da li se možda postupa i dalje po njegovim naređenjima koja mogu ići samo u korist Dodiku.
Ali, ovim pitanjima se niko ne bavi.
Izgleda niko i ne pomišlja da barem sazove sjednicu Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost BiH koja je o sigurnosnoj situaciji raspravljala 11. marta i u vrijeme kada se Ćulum još nije otvoreno povinovao Dodikovom pozivu da napusti SIPA-u.
Ova komisija mogla bi nadležne u SIPA-i, Graničnoj policiji, OSA-i i drugim državnim policijskim i sigurnosnim strukturama sada pitati, šta je razlog da su prošla više od dva mjeseca, a da ove agencije ne rade svoj posao u kontekstu naredbi Tužilaštva BiH i Suda BiH koje se odnose na osumnjičene za napad na ustavni poredak BiH?
Ostatak teksta pročitajte ovdje.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook