Piše: Azhar Kalamujić
Centar za istraživačko novinarstvo
Optuženi plaćenik Kavačkog narkoklana Srbijanac Dušan Jovanović Giba je u maju 2022. godine u zvorničkoj policiji dobio pasoš Bosne i Hercegovine (BiH) sa tuđim identitetom da bi ubrzo zatim sa sarajevskog aerodroma odletio u Istanbul. Vratio se sredinom septembra, nekoliko dana nakon što je u Istanbulu ubijen Jovan Vukotić, vođa suparničkog Škaljarskog klana, navedeno je u informaciji Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA).
Jovanović nije odgovarao za ovo ubistvo, ali je uhapšen godinu kasnije kada se ponovo našao u glavnom gradu BiH zbog sumnje da priprema likvidaciju bh. zvaničnika. Istražiteljima je tada rekao da je onomad u Istanbul putovao sa krivotvorenim pasošem BiH kao Goran Stojanović. Tvrdio je da se tamo zadržao samo par dana radi operacije presađivanja kose. Zapravo, Giba je u Turskoj proveo tri mjeseca, pokazuju podaci Granične policije BiH.
Tužilaštva i policija sumnjaju da Gibini ubilački pohodi po Balkanu traju godinama. Jovanović je jedan od optuženih na suđenju pred Višim sudom u Beogradu za ubistva Alana Kožara i Damira Hadžića u julu 2020. godine na Krfu u Grčkoj. Ubistvo su organizovali Veljko Belivuk, Darko Šarić i Radoje Zvicer, krema narkopodzemlja na Balkanu. Jovanoviću je pripala uloga neposrednog izvršioca ubistva, navedeno je u optužnici Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u Beogradu do koje je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) došao uz pomoć kolega iz Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK).
U ovoj ubilačkoj akciji i njenoj pripremi sudjelovalo je više egzekutora srbijanske i crnogorske mafije. Najmanje trojica članova grupe su posjedovali regularne pasoše BiH sa lažnim identitetima, pokazuju dokumenti do kojih su došli novinari CIN-a.
Ubijeni Kožar i Hadžić su pripadali Škaljarskom klanu. Kavački i Škaljarski klan su velike kriminalne organizacije nastale u Kotoru, crnogorskom primorskom gradu. Njihovi pripadnici se godinama međusobno ubijaju radi premoći na evropskom tržištu droge.
Nije zabilježeno da je Jovanović po povratku iz Istanbula više ikada koristio bh. pasoš, a u septembru 2023. je u BiH ušao ilegalno i skrasio se u Sarajevu gdje se, prema policijskim informacijama, nalazila njegova nova meta.
Policija Republike Srpske (RS) je dobila informaciju da je Jovanović u Srbiji dobio 15.000 eura. Deset je ostavio supruzi dok je pet hiljada ponio u Sarajevo. „Novac mu je dat kako bi likvidirao policijskog službenika iz Sarajeva Miroslava P. Najvjerovatnije se radi o Miroslavu Plakaloviću, službeniku Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Kantona Sarajevo“, piše u informaciji MUP-a Republike Srpske.
Plakalović je potvrdio za CIN da je bio moguća meta profesionalnog ubice. Kaže da su Jovanovića od ulaska u BiH samo pratili na molbu policije iz Grčke i da na početku nije bilo zahtjeva za njegovo hapšenje. Međutim, stvari su se promijenile. Srbijanska policija je saznala da Jovanović sprema ubistvo sarajevskog policajca te da je radi toga trebao preuzeti oružje u Mostaru.
„Stoga smo donijeli odluku da ga uhapsimo”, kaže i dodaje da ga nije uznemirila informacija da je Jovanović došao u BiH kako bi ga likvidirao.
„Nekako mi je postalo normalno ko god dođe, šta god se dešava, mene obavijeste da sam ja meta”, kaže Plakalović. Ovo je već treći put da je on meta ubica iz kriminalnih krugova.
Lokalna kriminalna grupa iz Istočnog Sarajeva je 2003. godine aktivirala dva kilograma eksploziva ispod njegovog automobila. Atentatori nikada nisu otkriveni. Petnaestak godina kasnije i ubica dvojice sarajevskih policajaca iz 2018. godine Aleksandar Macan riješio je da likvidira Plakalovića koji je bio svjedok i istražitelj u ovom predmetu. Macan se kasnije u sudnici izvinjavao, tvrdeći da nije mislio ozbiljno kada je u razgovoru sa partnerom putem Sky aplikacije najavljivao da će ubiti Plakalovića i pojesti mu srce.
Unatoč prijetnjama, Plakalović izbjegava policijsku zaštitu jer, veli, ne želi kolege dovoditi u opasnost. „Mislim da tu nema zaštite, tu može samo preventivno. I kada se sve isplanira i posloži što oni žele, ne možeš se nikada zaštititi. Eto, živim u Palama. Malo je to mjesto, svi znaju da sam ja imao problema. (…) Ja kad parkiram na jednu stranu zgrade, pet mjesta lijevo i pet mjesta desno su slobodni. To je tako, nažalost.”
Tokom istrage koju je protiv Jovanovića 2023. godine vodilo Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS) zbog krivotvorenja pasoša ovaj Srbijanac je negirao da je u Sarajevu bio zbog prljavih poslova. Istražiteljima je rekao da je pobjegao od progona u Srbiji i straha za vlastiti život te da je radi skrivanja nabavio i krivotvoreni pasoš.
Međutim, njegova priča nije držala vodu. Jovanović je priznao da je najmanje jednom prelazio granicu BiH i Srbije, koristeći pasoš matične države u koji su bili upisani njegovi stvarni podaci. Naposljetku, policija je prilikom hapšenja u njegovom iznajmljenom stanu u zgradi „Sarajevo Tower“ pronašla pet hiljada eura, što je pojačalo sumnju da je informacija o plaćanju njegovih ubilačkih usluga u Srbiji bila tačna.
Transkripti prepiski koje je vodio putem Anom aplikacije sa prijateljima ukazuju na sumnju da je Jovanović posljednjih godina u nekoliko navrata učestvovao u planiranju barem jedne likvidacije. Srbijanske službe su tako bh. policijama dostavile izvještaje o prepiskama iz 2021. godine između Jovanovića i Darija Đorđevića Dekstera, srbijanskog kriminalca koji je, prema pisanju medija, u Austriji osuđen na doživotnu robiju zbog švercovanja drogom.
U jednom od takvih razgovora u maju 2021. godine Jovanović i Đorđević najavljuju likvidaciju izvjesnog Bosanca.
Jovanović piše Đorđeviću: „Ubićemo ga. Mora, buraz, nema šta, moramo to da završimo ili smo džaba krečili. Ja ću da preuzmem. To se završi za sedam dana“.
Đorđević odgovara: „On kad ode, otišlo je sve“.
Jovanović u Sarajevu nije bio sam. Isti dan je u bh. prijestolnici uhapšen i Darko Dulović koji je, također, godinu ranije uspio dobiti krivotvoreni pasoš BiH i vozačku dozvolu u Policijskoj upravi Zvornik.
Kao i Jovanović, koristio je ukradeni identitet. Dulović je putovao pod imenom Đorđe Kuga, najčešće na relaciji između BiH i Srbije.
Ostatak teksta pročitajte OVDJE.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook