Sigurno ste barem jednom zakoračili u sobu, zastali i potpuno izgubili pojam o tome što ste tamo tražili. Daljinski? Ključeve? Čašu vode? Ništa vam ne dolazi u sjećanje. Ne brinite, niste jedini – i niste zaboravni. Ovaj fenomen, poznat kao "efekt vrata", ima znanstveno objašnjenje, a kognitivni neuroznanstvenik Christian Jarrett razotkrio je zašto se to događa, piše LADBible. Naime, vaša memorija nije loša, nego mozak jednostavno voli raditi "reset" kad prijeđete iz jedne prostorije u drugu, prenosi Večernji.ba.
Naš mozak organizira informacije i aktivnosti u mentalne "pakete" povezane s okruženjem. Kada prijeđemo iz jedne sobe u drugu, vrata djeluju kao mentalna granica koja signalizira mozgu da ažurira kontekst – što može rezultirati gubitkom kratkotrajne memorije.
Istraživanje sa Sveučilišta Queensland pokazalo je da prolazak kroz vrata između identičnih prostorija ne utječe značajno na pamćenje. No, kada je dodan dodatni zadatak koji odvraća pažnju, čak su i ta vrata počela utjecati na zaboravljanje.
Drugim riječima, kada smo rastreseni i usredotočeni na druge misli, skloniji smo ulasku u sobu i trenutnom zaboravljanju razloga zbog kojeg smo tamo došli. Efekt je još izraženiji kada prelazimo u potpuno novi prostor, primjerice iz dnevnog boravka u vrt.
Može li se spriječiti efekt vrata?
Jarrett ističe da usmjeravanje pažnje na zadatak može pomoći – jednostavno se prije prolaska kroz vrata mentalno podsjetite što namjeravate učiniti. Ako to zvuči previše zahtjevno, možete se poslužiti praktičnim trikovima, poput zapisivanja podsjetnika na papirić ili korištenja aplikacija za bilješke na mobitelu. Ipak, čak i uz sve te metode, tko nije barem jednom završio u kuhinji tražeći daljinski za TV?
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook