Piše: Vanja ŠUNJIĆ
U sarajevskoj galeriji suvemene umjetnosti Charlama, u Privrednom centru Skenderija, petog oktobra 2009. godine je u okviru umjetničkog projekta „Subdokumenta“ uporedo otvoreno dvadesetak različitih izložbi umjetnika iz BiH i Evrope. Idejni kreator i realizator “Subdokumenata” je bio poznati bh. umjetnik Jusuf Hadžifejzović, koji je sa grupom umjetnika zauzeo napuštene prodavnice Privrednog grada i ispunio ih umjetninama. Pro
Ovo je bila svojevrsna “umjetnička ofanziva“, koja je umjetnost donijela na mjesta koja se uobičajeno ne koriste u umjetničke svrhe, poput ovog najstarijeg tržnog centra u gradu, gdje se prvenstveno kupuje i prodaje. Ovo bila jedinstvena priliku da umjetnost uđe u živote onih koji nikada nisu ušli u galeriju, ili onih koji tamo ne idu već desetljećima.
Izložbe su organizovane zahvaljujući saradnji Centra kulturnih aktivnosti Charalama i DEPO Portala (producent Jasmin Duraković). „Subdokumenta“, subverzivna izložba u suterenu, je došla tačno na dvadesetogodišnjicu „Jugoslovenske dokumente“, a umjetnici koji su izlagali, bili su na liniji nekadašnjih „Jugoslovenskih dokumenata“. Plakat za izložbu radio je profesor dizajna Bojan Hadžihalilović.
Na „Jugoslovenskim dokumentima“ su izlagali umjetnici iz cijele Jugoslavije, manje poznati ili srednje poznati u svojim sredinama, originalni, autentični i, koji reaguju na stvarnost. Selekciju umjetnika za „Subdokumentima“ je radio Jusuf Hadžifejzović, zajedno sa Luciom Pianto, galeristkinjom iz Italije. Bili su vođeni idejom da prikažu najprogresivnije i najautentičnije umjetnike koji su se tada bavili problemom sadašnjosti. Radovi su bili različiti, od mode do primijenjene umjetnosti, dizajna, slikarstva, video arta, instalacije, skulpture, crteža, fotografije, itd.
Sukob umjetnika sa svakodnevnim životom u vremenu permanentne krize
Za vrijeme Jugoslavije, Skenderija je bila simbol prosperiteta. Sportski objekti iznad trgovačkog centra bili su mjesto održavanja Zimskih olimpijskih igara 1984. godine, a objekti ispod vrvili su od ponude roba široke potrošnje. Međutim, mnoge su trgovine zatvorene tokom ekonomske krize 2008. godine.
Borbe sarajevske umjetničke scene Jusuf Hadžifejzović je tada vido kao dio same žive umjetnosti: “Cijela stvar je za mene kao jedno djelo. Ja zaista gledam na ovo mjesto kao mjesto na kojem će umjetnici dugo ostati. Naime, sve dok se situacija u državi ne sredi, a teško da će se to vrlo brzo desiti, mi smo tu. Sve te stvari ja zovem ‘uživljavanje u stvarnost’. Šezdesetih godina postalo je moderno da umjetnici izlaze na ulice, a sada, u vremenu recesije prodavnice ostaju puste, jer ljudi nisu u stanju tržišno opstati. U tim okolnostima, nama su se nenadano oslobodili prostori u koje se može useliti umjetnost.“
Otvaranju „Subdokumente“ je prisustvovala i Yasmine Ryan, novinarka The New York Times-a, koja je primijetila da je u Sarajevu savremena umjetnička scena u stalnom sukobu sa svakodnevnim životom.
„U nedavnoj jesenskoj večeri u Sarajevu, gomila entuzijasta umjetnosti pijuckala je piće dok je jedan od najcjenjenijih bosanskih umjetnika i kustosa, Jusuf Hadžifejzović, započeo svoje obraćanje na otvaranju nove izložbe. Iznenada su se svjetla ugasila, ali on je nastavio svoj govor u mraku, neometano. Nekoliko minuta kasnije, čistačica je mirno gurala svoja kolica natovarena krpama i deterdžentima, prolazeći kroz publiku. Govori su nastavljeni.“ – zapisala je tada ona.
Preko 40 izložbi u godinu dana
U sklopu „Subdokumente“, svoje izložbe su imali: Bojan Hadžihalilović, Cristiana Biron, Evie Shubert, Muradif Ćerimagić, Igor Bošnjak, Saša Bukvić, Gordana Anđelić Galić, Šahin Šišić, Kenan Hašimbegović, Alma Suljević, Lejla Ćehajić, Aleksandar M. Marković, Bishan Basshiri, sarajevska grupa Ambrozija, Donata Wenders, Kožarić Ivan, Vlado Martek, grupa Irvin iz Ljubljane, sarajevska Galerija 10m2, Danijel Premec, Nela Hasanbegović, Damir Nikšić, Almin Zrno, Fikret Libovac, Halil Tikveša i drugi. „Subdokumenta“ su trajala od oktobra 2009. godine do kraja decembra 2010. i u tom periodu posjetioci Privrednog grada Skenderija imali su priliku uporedo posjetiti oko 40 različitih izložbi.
O tome zašto je odlučio postati dio ovog projekta Bojan Hadžihalilović je tada za DEPO izjavio: „Kada mi je Jusuf izložio svoju ideju, ja sam prosto poludio i bio sam sretan da od početka budem u nečemu što jeste tiha, kulturna, artistička okupacija jednog prostora, odnosno Privrednog grada.“
Robert Sošić i Tomislav Brajnović na „Subdokumentima“
Pod parolom koja parafrazira Karla Marxa, na „Subdokumenti“ 8. juna 2010. godine svoje radove publici su predstavila dvojica istarskih umjetnika - Robert Sošić i Tomislav Brajnović.
Sošić je sarajevskoj publici predstavio radove: bojenje kapije bivše pazinske kasarne u bijelo, postavljanje bijele zastave na tvrđavu u Italiji i izložbu pod imenom „Crvena zastava". Izložbu su pratile i fotografije iz Sošićevog ateljea, gdje je umjetnik na zidovima pravio bilješke koje se odnose na začetak koncepta „Umjetnici svih zemalja, ujedinite se!“, te ideja koje su iz toga proizašle.
Ljubiteljima audio-vizuelne umjetnosti Tomislav Brajnović je predstavio projekat „Ego Trip“ koji je uvršten u jedinstveni umjetnički projekat „The Arctic Circle“, u kojem je učestvovalo 15 umjetnika i tri naučnika, koji su kroz umjetnički izražaj pokušali upozoriti javnost na brojne ekonomske i ekološke probleme u svijetu.
Tiha revolucija, iznenađenje i katarza
„Subdokumenta“ je pokazala kako umjetnost treba donositi na nesvakidašnja mjesta, omogućavajući ljudima, koji to inače nemaju priliku, da se susretnu sa njom, jer taj faktor iznenađenja kod publike ima poseban efekat. I za autore je vrlo potentno da izlažu u prostorima koji se ranije nisu koristili u umjetničke svrhe.
„I meni samom je uvijek bilo draže vidjeti slučajno rad nekog umjetnika, naprimjer u metrou, na ulici, u kafani, nego u nekom za te svrhe predviđenom galerijskom prostoru. Volim te nonšalantnije situacije.“ – za DEPO Portal tada je izjavio Jusuf Hadžifejzović.
Kroz seriju tekstova „Priče iz Charlame”, DEPO Portal podsjeća na najznačajnije događaje iz prošlosti ove kultne galerije u prethodnim decenijama, a publici će približiti i recentnu umjetničku scenu Sarajeva, ali i mnogo šire. „Priče iz Charlame” su ujedno i historijski uvod u „Bijenale vizualnih umjetnosti Subdokumenta Sarajevo“ koje će se održati u Sarajevu od 03. do 30. septembra ove godine.
*Ovaj projekat je podržalo Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, kao jedan od projekata koji obogaćuje kulturnu scenu Kantona Sarajevo i uvertira je u Bijenale savremene umjetnosti koje će se održati u Sarajevu 3-30 septembra.
(DEPO Portal/vš)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook