NEISKORIŠTENI POTENCIJAL

Čija je kasarna Jajce: Zjapi prazna, urušava se decenijama tužna i zaboravljena... Počinje konačno obnova?!

Hronika05.12.24, 13:52h

Čija je kasarna Jajce: Zjapi prazna, urušava se decenijama tužna i zaboravljena... Počinje konačno obnova?!
Graditeljska cjelina Jajce kasarna u Sarajevu nalazi se već godinama na listi ugroženih spomenika Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, ali i godinama propada

 

 

 

Na decembarsku sjednicu Općinskog vijeća Stari Grad načelnik Irfan Čengić će dostaviti dokument “Mapa puta rekonstrukcije kasarne Jajce”, u kojem će se predstaviti svi zajednički koraci Vlade FBiH i Općine kojima bi se ovaj objekat nakon dvije decenije obnovio.


Kaže ovo za Oslobođenje gradski vijećnik Vedad Deljković, čiju su inicijativu da se upravljanje Jajce kasarnom i Bijelom tabijom povjeri Općini Stari Grad, a koja bi zaključila sporazum sa Vladom Federacije BiH, podržali gradski vijećnici Sarajeva.


- Kasarna Jajce i Bijela tabija su dva neiskorištena potencijala Starog Grada. Smatram da Općina ima zakonske mehanizme, sistem i iskustvo sa kojima može konačno staviti u funkciju ova dva objekta. Ovi objekti mogu biti srce turističke ponude Sarajeva umjesto što su sada opasnost za građane. Stoga želimo da ozbiljnom mapom puta jasno predstavimo sve korake koji su potrebni da bi ovaj objekat bio stavljen u funkciju, ističe Deljković.


Graditeljska cjelina Jajce kasarna u Sarajevu nalazi se već godinama na listi ugroženih spomenika Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, ali i godinama propada. Neulaganje i neodržavanje doveli su do toga da je objekat potencijalna opasnost ne samo za imovinu okolnih stanara Tabijske ulice već i živote stanovnika ovog dijela Starog Grada.


Najveći problem je što cjelina nema definiranog vlasnika, odnosno Ministarstvo odbrane BiH proglasilo je objekat neperspektivnom i neprofitabilnom vojnom imovinom, te je on sada u nadležnosti Vlade FBiH, koja ga je uz saglasnost resornog ministarstva dodijelila na privremeno korištenje Gradu Sarajevo na 49 godina. Grad Sarajevo može samo privremeno upravljati ovom imovinom, što znači da nema pravo na obnovu, restauraciju, prodaju ili bilo što drugo čime bi se zaštitio ovaj objekat. Stoga, smatra Deljković, ova graditeljska cjelina treba konkretno rješenje, bez narušavanja izvornog izgleda.


- Dvije stvari su neupitne - objekat neće mijenjati izgled jer je nacionalni spomenik, te neće biti prodat i ostat će državna imovina. Nakon sjednice Općinskog vijeća medijima ćemo predstaviti mapu puta i uvjeren sam da će ovo biti prvi pravi pokušaj obnove ovog nacionalnog spomenika, a sve do sada je bilo mešetarenje, tvrdi on.


Korištenje objekta


Prethodnu saglasnost za upravljanje i za bilo kakve zahvate, mjere ili druge planove vezane za ovaj objekat mora dati Vlada FBiH.


- Općina će se morati obratiti Vladi FBiH za dodjelu kasarne Jajce na upravljanje, uz naznaku da se kroz međusobni ugovor urede prava i obaveze, odnosno granice ovlaštenja Općine u vezi sa navedenim objektom. Kroz Odluku Vlade FBiH, kao i sporazum koji se potpiše, uredit će se prava i obaveze, kao i koji su zahvati u prostoru mogući, uz obavezno poštivanje zakonskih propisa kada je riječ o nacionalnom spomeniku, zaključuje Deljković.


Nekadašnji ministar odbrane BiH i aktuelni savjetnik u kabinetu člana Predsjedništva BiH Željka Komšića Sifet Podžić potvrdio nam je da neperspektivnom vojnom imovinom u BiH raspolažu entiteti.


- Kako će se dogovoriti Vlada FBiH i Općina, ne znam, ali se nadam da će imati konkretan plan. Uglavnom, Vlada FBiH može dati samo na korištenje ovaj objekat, ne u vlasništvo, napominje Podžić.

 

(DEPO PORTA/ad)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook