- Općina Kakanj me pokušava finansijski uništiti i prisiliti na odlazak iz ovog grada, tvrdi Igor Franjić nakon što mu je Općina prvo dozvolila da razvije posao sa prodajom sladoleda na jedinom gradskom šetalištu, a potom mu ga zabranila i par metara dalje postavila Opresin kiosk.
Ovaj dvadesetpetogodišnji mladić iz Kaknja jedan je od rijetkih mladih ljudi koji se u vremenu opšte finansijske krize i nestabilnosti odlučio pokrenuti privatni biznis. Riječ je o proizvodnji i prodaji sladoleda.
Zajedno sa svojom suprugom Neirom je 2013. godine pokrenuo vlastiti biznis, te je od Općine Kakanj tražio izdavanje u zakup određene javne površine u svrhu postavljanja vitrina za sladoled i njegove prodaje. U skladu sa opštinskim odobrenjem na tzv. „maloj ulici“, jedinom kakanjskom šetalištu, postavljen je kisok sa lakim rolo panelima i vitrine za prodaju sladoleda. Činilo se kako se investicija i pokrenuti biznis počeo isplaćivati, i kako je mladi bračni par iz Kaknja zahvaljujući sjajnoj ideji uspio osigurati sebi egzistenciju.
U 2014.godini mladi poduzetnik iz Kaknja je, kako tvrdi, u dogovoru sa Općinom investirao dodatna finansijska sredstva, te je tom prilikom postavio novi, moderniji i ljepši kiosk, izvršio je nabavku novih proizvodnih mašina za proizvodnju sladoleda i postavljanje modernijih vitrina za prodaju sladoleda. Ukupna investicijska vrijednost iznosila je 96.000 KM.
Međutim, u ove godine Opština Kakanj je Igoru poslala rješenje kojim mu nalaže uklanjanje kioska. Na ovo rješenje uložena je žalba, koja je prihvaćena, ali nadležni iz Općine jednostavno nisu imali sluha ni želje produžiti ugovor o zakupu javne površine.
Umjesto toga, iz Općine je stigla odbijenica na zahtjev uz navod da se radi o zelenoj površini. Međutim, u Programu za izdavanje javnih površina stoji da se i zelene površine mogu izdavati.
To potvrđuje i činjenica da je Općina Kakanj, suprotno svojim tvrdnjama, samo nekoliko metara dalje od Igorovog kioska odobrila postavljanje Opresinog kioska, na identičnoj površini, dok svom Kakanjcu takvu mogućnost nije pružila.
- Nije mi jasno da se, u vremenu kada gotovo svi čekaju da se zaposle po političkoj osnovi u javnim preduzećima i organima uprave, moja Opština Kakanj odnosi na ovaj način prema meni, prema nekome ko samo želi svojim radom i trudom zaraditi za egzistenciju svoje porodice. Čini mi se da me Opština Kakanj želi finansijski uništiti i prisiliti na odlazak iz ovog grada, jer za mlade i poduzetne ljude ovdje nema mjesta, ogorčeno kaže nakon svega Igor Franjić.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook