OTVORENI FORUM - ICT BANJA LUKA 2015

Fazlinovići izgubljeni u svijetu digitalne ekonomije: Kako pobijediti 'pirate' i krađu kreativnih bh. sadržaja?!

Biznis Klub02.04.15, 12:37h

Fazlinovići izgubljeni u svijetu digitalne ekonomije: Kako pobijediti  'pirate' i krađu kreativnih bh. sadržaja?!
U organizaciji Američke trgovačke komore u BiH (AmCham BH) i Vijeća stranih investitora BiH (FIC) u Banjaluci je 1. aprila održan iznimno važan Otvoreni forum na temu "Sistem naplate i oporezivanje usluga zaštite intelektualne svojine, digitalnih sadržaja i telekomunikacijskih usluga u BiH". Forum je organizovan uz pokroviteljstvo trenutno najprofitabilnije bh. kompanije - telekom operatera m:tel

Da li ste znali da su, nakon trgovine narkoticima, piraterija i falsifikovanje intelektualnih i kreativnih usluga drugi najunosiji posao po zaradi u svijetu? Godišnje se na ovaj način, potpuno nelegalno, zaradi čak 600.000.000.000 dolara (ako vas ova količina nula zbunjuje, riječ je o nesagledivih 600 milijardi)!!!


A koliko je piraterija postala ne samo unosan nelegalan biznis, već i opasnost za čitav svijet, potvrđuju i podaci Interpola koji je dovode u direktnu vezu sa terorizmom, odnosno sa finansiranjem terorističkih organizacija.

 

Ovi podaci iznešeni su u Banjaluci, gdje je 1. aprila, u organizaciji Američke trgovačke komore u BiH (AmCham BH) i Vijeća stranih investitora BiH (FIC) održan iznimno važan Otvoreni forum na temu "Sistem naplate i oporezivanje usluga zaštite intelektualne svojine, digitalnih sadržaja i telekomunikacijskih usluga u BiH". Forum je organizovan uz pokroviteljstvo trenutno najprofitabilnije bh. kompanije - telekom operatera m:tel.

Slijede važne promjene...

Na ovom događaju, koji je bio podijeljen u tri tematske cjeline, dat je osvrt na sistem naplate i oporezivanja usluga zaštite intelektualne svojine, poreski tretman digitalnih sadržaja i telekomunikacijskih usluga.

 
- Iskreno se nadam da će upravo ova konferencija biti mjesto otvaranja novih pitanja i mjesto konstruktivnog dijaloga, nakon čega će se desiti važne promjene, za dobrobit svih nas. Svi zajedno trebamo raditi na podizanju svijesti o upotrebi i distribuciji licenciranih softvera, oporezivanja digitalnih sadržaja i zaustavljanja korištenja ilegalnih informacijsko-tehnoloških proizvoda, istako je Đorđe Mišić, predstavnik komapanije m:tel.


O tome koliko zbog prodaje piratskih sadržaja i potpunog nepoštovanja autorskih prava gube ekonomije svih država svijeta, među kojima je Bosna i Hercegovina pri vrhu ljestvice, suvišno je i govoriti. A najnoviji oblik falsifikovanja intelektualnih usluga nezadrživo se širi putem nelegalne digitalne distribucije i prodaje - preko web stranica, društvenih mreža i svih vidova online komunikacija, zbog čega je globalno, na nivou cijelog svijeta, započela velika organizovana borba protiv ove vrste kriminala.   
 


Sizifovska borba za uvođenje legalnih sotvera


U uvodnom obraćanju učesnicima Otvorenog foruma, predsjednica AmCham BH Mirna Milanović Lalić govorila je o sizifovskoj borbi za uvođenje legalnih softverskih programa u BiH i zakonsko 'nametanje' njihovog obaveznog korištenja, te tu borbu pojasnila na primjeru Microsofta. Na temu zaštite intelektualne svojine govorio je i član UO Vijeća stranih investitora Stevan Dimitrijević, dok se izvršni direktor za marketiong i prodaju kompanijue m:tel Đorđe Mišić osvrnuo na problem kršenja i zaštite autorskih prava putem telekomunikacijskih usluga.

 

otvoreni-forum-ict1

 

Kako krađa kreativih i intelektualnih bh. usluga izgleda u praksi i kakve su njene posljedice prikazano je na primjeru najuspješnijeg domaćeg tv projekta - serijala "Lud, zbunjen, normalan", koji godinama s velikim uspjehom i ogromnim trudom realizuje produkcija FIST iz Sarajeva. U tu svrhu izvršni direktor produkcije DEPO d.o.o. Jasmin Duraković prezentovao je projekat DEPO ZONA - jedini zvanični i legalni digitalni distributerski kanal ove serije u svijetu, te pojasnio užas borbe protiv piratskih sadržaja koji se bez autorsakih prava plasiraju svim mogućim online kanalima.


DEPO ZONA distribuciju popularne serije, kao i drugih filmskih i tv sadržaja za koja ima regulisana autorska prava, distribuira u partnerstvu sa svjetskim digitalnim platformama - Distrify, Vimeo, Gbox, te putem Forela You Tube kanala za monetizaciju free sadržaja.   

 

"Lud, zbunjen, normalan" u svijetu digitalne ekonomije


Ilustracije radi, cifre koje najpoplularnija bh. serija ima iza sebe su fascinantne... Do sada je ukupno snimljeno 9 sezona i preko 200 epizoda, a u toku je snimanje 10. sezone i novih epizoda koje se nastavlja tokom ove i naredne godine.


Serija je prodata u cijelom regionu: u Hrvatskoj (Nova TV), Srbiji (RTS i B92), Crnoj Gori (TV VIjesti), Sloveniji (Pop TV), u Makedoniji i na Kosovu.


Serija "Lud, zbunjen, normalan" godinama je najgledaniji tv program u BiH, a potom i u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori.


Produkcija ove serije obezbjeđuje egzistenciju za više stotina angažovanih ljudi (glumci, snimatelji, tonci, montažeri, tehničari i brojni drugi članovi produkcijske ekipe).

 

lzn-piraterija


Do početka 2014. godine digitalna distribucija serije vršena je potpuno nelegalno i bila je pravi raj za pirate. Najveći broj pregleda po epizodama zabilježen je na Balkanu, a procjene za period od 2007. (kada je počelo tv prikazivanje) do početka 2014. kreću se oko 20 miliona free pregleda mjesečno, što za cijeli period ukupno iznosi oko milijardu i 920 miliona free pregleda. No te cifre su znatno veće, s obzirom da podaci za paid platforme i torente uopće nisu poznati.  


Međutim, od svih ovih pregleda, niti produkcija FIST kao jedini vlasnik autorskih prava, niti država BiH nisu imali ni feninga zarade.


Od januara 2014. godine, posredstvom kanala DEPO ZONE, a u partnerstvu sa Forela You Tube kanalom uvodi se sljedeće:

 

- monetizacija free sadržaja
- gledanje serijala uz plaćanje na pretplatničkom Yoz Tube kanalu DEPOZONAPREMIUM
- gledanje serijala uz plaćanje putem platforme Distrify na DEPO TV-u
- gledanje serijala na drugim platformama (Vimeo, Gbox)


Prvi rezultati i izmjene zakona o PDV-u


Nakon višemjesečne bjesomučne borbe sa nelegalnim piratskim kanalima, putem kojih se bespravno distribuirala serija "Lud, zbunjen, normalan", stižu prvi konkretni rezultati - monetizacija uz free sadržaje u stalnom je porastu, čime prvi prihodi putem legalne digitalne distribucije konačno stižu u BiH, dok se polako, ali sve više razvija i plaćanje ovih sadržaja i njihovo gledanje putem pretplatničkih kanala.  


Međutim, borba protiv piraterije i nesaglediva šteta koju permanentno proizvodi ilegalno distribuiranje domaćih intelektualnih i kreativnih usluga, predstavlja problem čije će rješavanje trajati godinama i vjerovatno nikada do kraja neće ni biti rješeno.


Na tom putu dragocjeni su saradnja i partnerstvo koju DEPO ZONA ima sa svjetskim sistemima zaštite autorskih prava - DMCA, Google Coyiright i Muso, no bez sistematske podrške nadležnih državnih institucija, poreskih organa i regulatornih agencija, borba protiv piraterije postat će samo konstantno "trčanje za štetom", dok će pravi efekti izostati.

 

lzn


Upravo zbog svega toga, na Otvorenom forumu u Banjaluci aktivno učešće uzeli su i predstavnici Uprave za indirektno oporezivanje BiH, entitetskih poreskih uprava, kao i predstavnici tržišnih inspekcija. Nadu da i u BiH stiže ipak neko novo vrijeme u kome će se autroski rad poštovati, a krađa autorskog djela nemilosrdno kažnjavati, bude zaključne riječi Dejana Radića, šefa Grupe za kontrolu velikih poreskih obveznika u UINO BiH: 

       

- UINO BiH radi na izmjenama Zakona o PDV-u i usklađuje isti sa preporukama EU. Prvi draft je gotov i ovom prilikom pozivamo poslovne asocijacije koje predstavljaju glas odgovornih investitora, da se uključe u daljnji rad izmjena legislative. Mi želimo partnerski odnos sa vama!, poručio je Radić i najavio da će novi Zakon o PDV-u posve drugačije i daleko preciznije tretirati kreativne i intelektualne usluge nego što je to do sada bio slučaj.  

 

Vijeće stranih investitora BiH osnovano je 2006. godine kao neprofitno udruženje i ima za cilj da djeluje kao jedinstven glas stranih investitora u BiH, te nastoji promovirati poslovno orijentisane inicijative i pružiti praktičnu podršku svim investitorima kako bi poboljšali poslovno okruženje u zemlji.

 

AmCham u Bosni i Hercegovini osnovan je 2001. godine kao nevladino, neprofitno i neovisno udruženje opredjeljeno unapređenju ekonomske saradnje između SAD i BiH. AmCham BiH zalaže se za ostvarenje interesa i stavova američkih, internacionalnih i lokalnih preduzeća koje okuplja u svom članstvu, a poštujući  međunarodne standarde na teritoriji cijele BiH. AmCham BiH igra važnu ulogu u kreiranju pozitivne poslovne klime u BiH i promicanju visokih standarda poslovne prakse.

 

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook