Udovica bivšeg predsjednika SFRJ Jovanka Broz preminula je danas u 11.45 sati u Beogradu u 89. godini uslijed zastoja u radu srčanog mišića, potvrdio je Tanjugu direktor Urgentnog centra Zlatibor Lončar.
Ona je primljena u Urgentni centar 23. augusta u teškom stanju i bila je odmah smještena na intenzivnu njegu. U Urgentni centar dovela su je dva rođaka, a ona je bila u polusvjesnom stanju. Od tada se nalazila u Kliničkom centru Srbije pod stalnim ljekarskim nadzorom.
Vlada Srbije sutra će održati sjedncu na kojoj će formirati organizacijski odbor za sahranu Jovanke Broz i na kojoj će odrediti mjesto i datum sahrane, rekao je ministar vanjske i unutarnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić.
- Najvjerojatnije ćemo donijeti odluku da ona bude sahranjena u Kući cvijeća, u susjednoj prostoriji, pored one, u kojoj je sahrenjen njen suprug, nekadašnji predsjednik SFRJ Josip Broz Tito, rekao je Ljajić Tanjugu.
Ljajić je dodao da su u toku razgovori s članovima njene porodice, oko procedure i datuma sahrane.
U aprilu 1952. u Iloku, u vili "Dunavka", oni su se vjenčali, skriveno od javnosti. Kumovi su bili Aleksandar Ranković i Ivan Gošnjak. Pojedini mediji pisali su da je administrativni dio obavljen u općini Čukarica. Ona je imala 28, a on 60 godina, a javnost je za taj brak doznala kasnije |
Jovanka Broz rođena je 1924. godine u Lici. Godine 1952. udala se za Josipa Broza Tita sa kojim je živjela do njegove smrti 1980. Živjela je u Beogradu u skromnim uslovima i dugo je bila bez ikakvih ličnih dokumenata. Izolacija joj je prije 33 godine bila nametnuta, da bi se kasnije u nju sama povukla.
Udovica Josipa Broza Tita, neprikosnovenog lidera socijalističke Jugoslavije i doživotnog predsjednika SFRJ, kako je navođeno u njenim zvaničnim biografijama, imala je 17 godina kada je postala članica Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ), javlja Tanjug.
Poput brojnih drugih njenih zemljaka u NOB-u je učestvovala od 1941. godine. Gotovo čitava njena obitelj stradala je tijekom Drugog svjetskog rata.
Jovanka Broz, djevojačko prezime Budisavljević, iz rata je izašla kao dobitnik dva ordena za hrabrost, major JNA, i nositelj Partizanske spomenice 1941. ali i s jednim dragocjenim poznanstvom. Prilikom njemačkog desanta na Drvar u maju 1944. gdje se ona našla kao pripadnica Šeste ličke, upoznala je Josipa Broza Tita.
U njegovoj neposrednoj okolici počela je da radi krajem četrdesetih. Prema pisanju medija bila je glavna domaćica vile u Užičkoj 15.
Konačno, u aprilu 1952. u Iloku, u vili "Dunavka" oni su se vjenčali, skriveno od javnosti. Kumovi su bili Aleksandar Ranković i Ivan Gošnjak. Pojedini mediji pisali su da je administrativni dio obavljen u općini Čukarica. Ona je imala 28, a on 60 godina, a javnost je za taj brak doznala kasnije.
Kako javlja Tanjug, idilični bračni odnosi, kako je to djelovalo gledano sa strane, kao da su narušeni negdje tokom ranih sedamdesetih, a u svakom slučaju od početka 1974. godine.
Tako je stjecajem okolnosti taj odnos postao tema niza špekulacija oko njenih eventualnih političkih ambicija. Tada, a pogotovo kasnije spominjane su najrazličitije neobične navodne njene političke kombinacije s pojedinim nezadovoljnim generalima.
Navodno je u aprilu 1975. Tito konačno napustio Užičku 15, a posljednji put su zajedno viđeni u javnosti u jun 1977. prilikom jednog prijema izaslanstva Norveške.
Jovanka Broz, djevojačko prezime Budisavljević, iz rata je izašla kao dobitnik dva ordena za hrabrost, major JNA, i nositelj Partizanske spomenice 1941. |
Iako više nisu živjeli zajedno, nije poznato da je Tito ikada izgovorio išta što bi moglo biti protumačeno kao netrpeljivost ili animozitet prema njoj.
Tokom Titove bolesti, dok je ležao u bolnici, Jovanka ga je posjećivala, a na sahrani se pojavila na mjestu koje joj je i pripadalo, ali joj je ubrzo potom naloženo da se iseli iz Užičke 15, pri čemu joj je dopušteno da ponese osobne stvari, ali ne i nakit i druge dragocjenosti.
Smještena je u jedan rezidencijalni objekt na Dedinju. Riječ je o vili "Bor" sagrađenoj krajem 19. stoljeća, veličine oko 750 kvadrata, smještenoj nasuprot ulaza u kompleks kraljevskih dvorova u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića. Objekt je izgleda već tada bio zapušten, posljednji put je renoviran 1961. uoči Prvog summita nesvrstanih u Beogradu.
Od 1983. godine Jovanka Broz sudskim putem tražila je Titovo nasljedstvo i zahtjevala da joj se vrate oduzeti osobni predmeti. Spor je između ostalog postojao zbog činjenice da je odbijala osobnu mirovinu na što je imala pravo, dok je ona sve vrijeme insistirala naporodičnoj penziji, što joj je osporavano.
Tako joj je svakog mjeseca resorno ministarstvo isplaćivalo određenu naknadu, što je posljednji put određeno Rješenjem Vlade Srbije u augustu 2006. Kako je tada rečeno, nije bila riječ o penziji nego o "izvanrednoj i izuzetnoj naknadi".
Tek nakon 2000. uspjela je da se izbori za manju adaptaciju vile u kojoj je živjela, u kuću joj je uvedeno grijanje, ali sudskom procesu koji je vođen za povrat osobne imovine nije se nazirao kraj. Imovina Josipa Broza je pretvorena u društvenu 1988. ali je 2000. godine Ustavni sud poništio taj zakon.
Jovanka dugo nije imala ni osobne dokumente, poput osobne iskaznice i putovnice, što je konačno riješeno 2009. godine.
Koliko je poznato kontakte je održavala samo s najužom rodbinom i nekoliko bliskih prijatelja, ali ne i s potomcima Josipa Broza Tita.
Desetljećima, prvo godinama uoči Titove smrti, a pogotovo kasnije, do prije par godina, živela je potpuno povučeno, daleko od očiju javnosti, i pojavljivala se jedino o godišnjicama njegove smrti.
U Klinički centar Srbije primljena je 23. augusta ove godine u veoma teškom stanju. Umrla je danas, u 89. godini, u 11.45 sati uslijed zastoja u radu srčanog mišića.
(Fena/MD)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook