VEZANI TEKST: |
Juče su, kao što su mediji u BiH objavili, po nalogu Tužiteljstva BiH policijski djelatnici SIPA izvršili lišenja slobode više osoba, kao i pretrese na više lokacija na području Bijeljine,Tuzle i Sarajeva. U opsežnoj akciji lišeni su slobode čelni dužnosnici carinskih ispostava u Tuzli i Bijeljini, ali i Sarajevu.
Ova akcija u borbi protiv korupcije i zloupotrebe položaja od strane dužnosnika institucija pokazuje odlučnost Tužiteljstva BiH i SIPA-e u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
Svi uhapšeni, koji su osumnjičeni za organizovani kriminal, carinske i porezne utaje i pranje novca, smatraju se dijelom organizovane kriminalne grupe Sedineta Karića, zvanog Sido, koji je zajedno sa još sedam osoba uhapšen 26. avgusta ove godine, na početku akcije Master.
U današnjoj akciji službenici SIPA-e su, između ostalih, priveli Nermina Klopića, šefa carinske ispostave Uprave za indirektno oporezivanje Regionalnog centra u Tuzli, Ljubisava Vidakovića, njegovog zamjenika, ali i Ahmeta Šerifovića, šefa carinske ispostave u Bijeljini. Također, u Sarajevu je priveden Ešref Lekić, uposlenik Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Hapšenje i privođenje Ešrefa Lekića izazvalo je posebnu pažnju medija. Međutim, veliku sjenu na njegovo hapšenje će zasigurno izavati dokument koji DEPO PORTAL eskluzivnno objavljuje, a riječ je o naredbi broj S1 2 K 012674 13 Krn 22 koju je izdala sudinica za predhodni postupak Mediha Pašić, a koja je bila osnov za akciju SIPA-e u kojoj je uhapšen Lekić.
Naime, u dokumentu čiju kopiju obavljuje naš portal, navodi se da postoje osnovi sumnje da je Lekić počinio krivična djela organiziranog kriminala koji “proizilaze iz dokaza dostavljenih od strane Tužilaštva BiH, odnosno Zapisnika o ispitivanju osumnjičenog Sedineta Karića broj: T20 0 KTPO 0006724 13 od 17. 09. 2013. i Zapisnika o ispitivanju osumnjičenog Zorana Stajića broj T20 0 KTPO 006724 13 od 10. 09. 2013. godine, te dokaza ranije pribavljenih provođenjem posebnih istražnih radnji. Iz sadržaja navednih dokaza, proizilaze osnovi sumnje da je osumnjičeni Ešref Lekić već duže vrijeme, korišteći svoja ovlaštenja službenika Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Herzgovine, vršio zlouptrebu službenog položaja na način da je u cilju sticanja protupravne imovinske koristi, suprotno zakonskim podzakonskim propisima, vršio umanjenje carinskih osnovica odnosno nije vršio pregled robe u cilju uskladištenja sa pratećom dokumentacijom, za šta je dobijao određenu novčanu korist”.
Međutim, kao što je poznato, a što su i objavili brojni mediji u BiH, Lekić uopće nije uposlenik Uprave za indirektno oporezivanjem nego je službenik Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. Shodno tome, čitava dokumentacija na osnovu koje je napravljena optužnica Tužilaštva BiH u slučaju Lekića je vrlo čudna i upitna, jer je urađena na osnovu navodne činjenice da je on, kao uposlenik Uprave za indirektno oporezivanje BiH, vršio inkrimisana djela iz optužnice. A privedni Lekić uopće nije uposlenik ove službe.
Dokumentaciju koju objavljujemo danas će na saslušanju osproriti advokatski tima uhapšenog Lekića. U čemu se ovdje radi javnost će uskoro saznati, ali je sigurno da će lažna sudska kvalifikacija Tužilaštva BiH, ali i postupak suda BiH, izazvati sumnje u validnost akcije u kojoj je priveden Ešref Lekić. (DEPO PORTAL)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook