U DVIJE GODINE NAPRAVILI VIŠEMILIONSKU ŠTETU BIH

Uhapšeni najviši zvaničnici carinskih ispostava u Tuzli i Bijeljini

Arhiva24.09.13, 09:04h

Ova akcija u borbi protiv korupcije i zloupotrebe položaja od strane dužnosnika institucija, pokazuje odlučnost Tužiteljstva BiH i SIPA u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, saopćeno je iz Tužilaštva BiH

hapšenje nova

Po nalogu Tužiteljstva BiH, policijski djelatnici SIPA izvršili su lišenja slobode više osoba, kao i pretrese na više lokacija na području Bijeljine i Tuzle. U opsežnoj akciji, lišeni su slobode čelni dužnosnici carinskih ispostava u Tuzli i Bijeljini.

Svi uhapšeni, koji su osumnjičeni za organizovani kriminal, carinske i porezne utaje i pranje novca, smatraju se dijelom organizovane kriminalne grupe Sedineta Karića, zvanog Sido, koji je zajedno sa još sedam osoba uhapšen 26. avgusta ove godine na početku akcije Master.

U današnjoj akciji službenici SIPA su, između ostalih, priveli Nermina Klopića, šefa carinske ispostave Uprave za indirektno oporezivanje Regionalnog centra u Tuzli, Ljubisava Vidakovića, njegovog zamjenika, ali i Ahmeta Šerifovića, šefa carinske ispostave u Bijeljini. Također, u Sarajevu je priveden Ešref Lekić, uposlenik Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Iz UIO je saopšteno da su na "obavještajne razgovore privedni šefovi carinskih ispostava Tuzla i Bijeljina, te još tri carinska službenika, koji se sumnjiče za zloupotrebu službenog položaja.

Klopiću, Vidakoviću i Šerifoviću se, kako saznajemo, stavlja na teret da su godinama primali mito od Sedineta Karića i njegovih saradnika.

- Prema prikupljenim dokazima, u ovoj opsežnoj istrazi u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, čiji su počinioci i službene osobe koje su zloupotrijebile položaj, zvaničnici UIO sudjelovali su u organiziranom kriminalu tako što su za novac ili druge oblike koristi dopuštali prolazak kamiona i šlepera određenih preduzeća, bez ikakve carinske kontrole robe, kao i druge zloupotrebe položaja vezane za carinsku proceduru, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Na ovaj način, navedeno je, državi BiH i njenim građanima je nanesena višemilionska šteta, jer su prema prikupljenim dokazima ove protuzakonite aktivnosti uvoza raznih vrsta roba, a najviše tekstila, trajale najmanje dvije godine.
 
- Također, nanesena je velika šteta sigurnosnoj situaciji u BiH, jer je na ovaj način bio omogućen i uvoz te krijumčarenje zakonom zabranjenih supstanci i sredstava, istakli su iz Tužilaštva.

- Ova akcija u borbi protiv korupcije i zloupotrebe položaja od strane dužnosnika institucija, pokazuje odlučnost Tužiteljstva BiH i SIPA u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala - saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

Prema prikupljenim dokazima, pripadnici ove organizirane kriminalne skupine, u periodu od najmanje dvije godine, prouzročili su višemilionsku štetu Bosni i Hercegovini i njenim građanima.

U istrazi su sudjelovali Tužilaštvo BiH, SIPA i UIO BiH.

Više informacija bit će proslijeđeno uskoro, najavljuju iz Tužilaštva BiH.

(Fena/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook