Direktor Historijskog arhiva Sarajevo Haris Zaimović uputio je saopćenje za javnost u vezi (ne)usvajanja godišnjih Izvještaja o radu i finansijskom poslovanju javnih ustanova kulture Kantona Sarajevo... Saopćenje prenosimo u cjelosti:
Zbog odgovornosti prema građanima Kantona Sarajevo, svim budžetskim korisnicima te djelatnicima u javnim ustanovama kulture, odnosno JU Historijski arhiv Sarajevo, kao i ostalim saradnicima ove ustanove, osjećam potrebu da ukažem na nekoliko činjenica vezanih za neusvajanje Izvještaja o radu i finansijskom poslovanju javnih ustanova kulture u Kantonu Sarajevo za 2012. godinu od strane Skupštine Kantona Sarajevo, te da ukažem na nepravilnosti u izvještavanju pojedinih novinara s tim u vezi.
Najprije želim uputiti kritiku pojedinim novinarima koji su izvještavali sa sjednice Skupštine KS, a koji nisu sa tačnošću provjerili kojim javnim ustanovama kulture jeste, a kojima nije usvojen Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju za 2012. godinu. Konkretno, u slučaju naše institucije, iz pojedinih medijskih napisa bilo je nejasno da li je ovoj ustanovi usvojen izvještaj - ili nije. Te informacije su lako provjerljive na zvaničnoj web-stranici Skupštine KS, ukoliko novinari nisu imali priliku pažljivo pratiti raspravu na Skupštini održanoj 30. X 2013. Godine, kada su izvještaji usvajani (sjednica je, doduše, trajala više od dva sata i trideset minuta). Na navedenim web-stranicama mogu se naći svi Izvještaji i ostali popratni akti Vlade KS i Ministarstva kulture i sporta KS. Također, pored svakog Izvještaja je navedeno da li je usvojen ili nije.
Želim ukazati na činjenicu da je JU Historijski arhiv Sarajevo jedna od pet javnih ustanova kulture kojima Izvještaj za 2012. godinu nije usvojen zbog nedostatka nadpolovične većine.
Kako je direktor Narodnog pozorišta Sarajevo Dario Vučić već istakao na press konferenciji održanoj 27. XI 2013. u 11h, svi Izvještaji javnih ustanova kulture dobili su pozitivno mišljenje od strane resornog Ministarstva kulture i sporta KS, Ministarstva finansija KS, Vlade KS, te Skupštinskih komisija (za kulturu i sport te za kulturno-historijsko naslijeđe).
Naglašavam da su direktori javnih ustanova kulture učestvovali u radu sjednica spomenutih skupštinskih komisija i tamo razgovarali o problemima, programima rada, te o samim Izvještajima. Na tim sastancima ukazana je puna podrška javnim ustanovama kulture i da uprkos teškim vremenima, budžetskim rezovima (koji su išli i do 50 %) ove ustanove ostvaruju dobre programske i finansijske rezultate. Iako veliki budžetski rezovi utiču na ostvarivanje vlastitih prihoda, uprkos svemu su ostvarivani. Zašto je bitna ta činjenica? Zbog toga što skupštinske komisije čine poslanici Skupštine KS iz gotovo svih stranaka i klubova! Radi se o istim osobama koje, kasnije, na sjednicama Skupštine - glasaju.
Ni na jednom sastanku nije nam od strane članova skupštinskih komisija ukazano na negativnosti, niti su tražena dodatna obrazloženja glede pitanja programskog ili finansijskog karaktera. Predstavnici skupštinskih komisija (zastupnici Skupštine KS) dali su pozitivnu ocjenu i čak na samoj Skupštini kada je raspravljano o Izvještajima, odnosno kada su Izvještaji usvajani.
Ističem kako se tokom sjednice vodila diskusija koja je trajala 2 i po sata, a da se tokom nje vrlo malo ili nimalo nije razgovaralo o Izvještajima - a kamoli o tome što u njima piše!
Do danas je ostalo nejasno po kojim su to kriterijima usvajani Izvještaji.
Vlada KS utvrdila je tačnu proceduru i metodologiju izrade Izvještaja o radu i finansijskom poslovanju, što je činjenica od važnosti jer nekim poslanicima nije bilo jasno zašto se u većem dijelu izvještaja koji se odnosi na finansije spominju uglavnom brojke. Da su se isti osvrnuli na programski/radni dio Izvještaja, imali bi priliku vidjeti da sadrži značajno tekstualno obrazloženje, ali taj dio najvjerovatnije - nisu pročitali.
Vizije sadašnjosti i budućnosti mogle su biti pročitane baš u tom dijelu Izvještaja.
Kada je u pitanju naša institucija, JU Historijski arhiv Sarajevo, s ponosom mogu istaći da je 2012. godina, uprkos finansijskim poteškoćama i uvjetima rada, bila jedna od najuspješnijih godina po pitanju programskih sadržaja, medijske promocije ove ustanove, te upoznavanja javnosti s njenim radom.
Realiziran je znatan broj kulturnih projekata: tri izložbe (s katalozima) od kojih je jedna otvorila Svečanu zajedničku sjednicu Gradskog vijeća i Skupštine Kantona u Narodnom pozorištu povodom obilježavanja 6. aprila Dana Sarajeva, jedna gostujuća izložba, dvije promocije naših izdanja, a posredstvom Arhiva u Sarajevu su gostovale dvije izložbe iz Budimpešte i Celja. Također, kroz naše manifestacije promovirana su dva izdanja drugih institucija. Osim toga, Arhiv je suizdavač i jedne elektronske publikacije izdate u Trstu i Buenos Airesu.
Realizirana je i, sada već tradicionalna manifestacija "Sedmica arhiva – Međunarodni dan arhiva" koja je za pet dana trajanja predstavila mnoge važne kulturne sadržaje i okupila arhiviste iz šest zemalja i preko 20 arhiva, te drugih srodnih baštinskih ustanova.
U 2012. godini pokrenuti su međunarodni projekti koji su u ovoj godini i realizirani, te potpisana i dva međunarodna protokola o saradnji. Godišnje našu ustanovu posjeti preko stotinu naučnih djelatnika - istraživača - iz cijelog svijeta. To je samo jedan segment djelatnosti ove ustanove.
Pokazalo se teškim za objasniti skupštinskim zastupnicima da naša institucija čuva oko 11.000 dužnih metara arhivske građe iz oblasti uprave, prosvjete, sudstva, kulture i privrede, te da godišnje zaprimimo na hiljade zahtjeva za rješavanje pravno-imovinskih odnosa i sporova, dokazivanja radnog staža, školske spreme te sudskih postupaka.
Iz svega navedenog, možete zaključiti ko su konzumenti kulture kada je Historijski arhiv Sarajeva u pitanju.
Da li iko od skupštinskih zastupnika zna u kakvim uvjetima naša ustanova, ali i sve ostale ustanove kulture, danas rade? Katkad stičem dojam da je o tome govoriti i objašnjavati činjenice - besmislen posao.
I još nešto. Historijski arhiv Sarajevo poslovao je pozitivno u 2012. godini.
Ako danas to još ikog uopće zanima.
(DEPO PORTAL/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook