NA PODRUČJU MRKONJIĆ GRADA 1.700 VRSTA GLJIVA

Dani gljiva na planini Lisina od 27. do 30. septembra

Arhiva23.09.13, 15:43h

Udruženje je pokrenulo inicijativu za zaštitu mikoflore zbog čega će veliki dio planine Lisine ove godine biti proglašen Parkom prirode. Izgrađena je i označena jedinstvena staza „Put gljiva? koju prati mapa Lisine s označenim staništima te tri kilometra duga edukativna staza na Lisini

Dani gljiva - Mrkonjić Grad
Udruženje gljivara i ljubitelja prirode Mrkonjić Grad tokom destogodišnjeg djelovanja pronašlo je i determiniralo oko 1.700 vrsta gljiva na području općine Mrkonjić- Grad, a u pripremi za štampanje je i monografija koja sadrži sve pronađene gljive.

Na planini Lisina će od 27. do 30. septembra biti održana deseta ekološko-turistička manifestacija “Dani gljiva” u organizaciji Udruženja gljivara i ljubitelja prirode Mrkonjić Grada.

Udruženje je pokrenulo inicijativu za zaštitu mikoflore zbog čega će veliki dio planine Lisine ove godine biti proglašen Parkom prirode. Izgrađena je i označena jedinstvena staza „Put gljiva? koju prati mapa Lisine s označenim staništima te tri kilometra duga edukativna staza na Lisini.

Udruženje gljivara iz Mrkonjić-Grada održalo je brojne obuke o jestivim i otrovnim gljivama da bi zaštitili ljude od trovanja, a prirodu od uništavanja.

Na prijedlog tog udruženja je Republički zavod za obrazovanje odraslih prihvatio program za obuku komercijalnih sakupljača gljiva, koji se odnedavno primjenjuje.

Iz Udruženja gljivara pozivaju ljubitelje prirode da im se pridruže na Danima gljiva na Lisini, kako kažu planini osmijeha!

- Osjetit ćete slatki umor od hodanja i radost neposrednog susreta s gljivama, pticama, jesenjim cvijećem i dobrim ljudima. Ponesite pletene korpe za gljive- poruka je Udruženja gljivara i ljubitelja prirode iz Mrkonjić Grada.

Učesnici ovogodišnjih "Dana gljiva" su: Gljivarsko društvo Šumadije iz Kragujevca, Mikološko društvo iz Beograda, Mikološko društvo Hrvatske iz Zagreba, Amatersko mikološko društvo iz Sarajeva, Društvo gljivara Bujštine- Umag, Društvo gobarjev Ježek - Muta iz Slovenije, Gljivarsko društvo Agaricus iz Rovinja, Asocijacija gljivara Republike Srpske iz Banje Luka, Gljivarsko društvo Janj iz Šipova i Associazione Micologica Bresadola - Muggia iz Italije.


(Fena/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook