NIKAB I HIDŽAB NEPOŽELJNI U EVROPI

Na Ostrvu zabrinuti povećanjem broja muslimana

Arhiva23.09.13, 14:07h

Do danas je više od deset posto britanskih državnih bolnica nezvanično zabranilo svom personalu da nosi muslimanske marame koje potpuno zatvaraju lice. Mnogi tvrde da su vlasti zabrinute zbog velikog povećanja broja muslimana na Ostrvu

pokrivene žene nova


Britanija je na pragu zabrane nošenja muslimanskih simbola - nikaba, hidžaba i parandže - na javnim mjestima. Prećutna zabrana nošenja ove specifične muslimanske odjeće već postoji u medicinskim ustanovama Velike Britanije, prenosi Oslobođenje, a piše agencija Srna.

Do danas je više od deset posto britanskih državnih bolnica nezvanično zabranilo svom personalu da nosi muslimanske marame koje potpuno zatvaraju lice. Mnogi tvrde da su vlasti zabrinute zbog velikog povećanja broja muslimana na Ostrvu.

Muslimanska Njemačka

Mediji tvrde da je za posljednjih 30 godina broj muslimana u Britaniji "skočio" 30 puta. U Francuskoj će do 2027. godine svaki peti Francuz biti - musliman.

U Holandiji polovina svih novorođenčadi su Arapi i za 15 godina polovina Holanđana će ispovijedati islam. U Belgiji već sada četvrtinu stanovništva čine muslimani.

Prema podacima federalne statističke službe Njemačke, zbog pada nataliteta među Nijemcima, veoma skoro zemlja će biti pretežno muslimanska.

Stručnjaci, ipak, savjetuju da se treba oprezno odnositi prema takvoj statistici i navode da su to samo ocjene, jer je u većini evropskih zemalja zabranjeno da se prilikom sastavljanja statističkih pregleda postavljaju pitanja o religioznoj pripadnosti građana.

Muslimani, istovremeno, osjećaju pritisak evropske kulture. Mnogo njih se asimiluje u Evropi i odlazak u džamiju za njih postaje formalnost i danak tradiciji.

Talas islamofobije u nekim zapadnim zemljama djelimično je izazvan i teškim ekonomskim vremenima, uvjereni su ekonomski ekperti.

Socijalni slojevi su razoreni i vladama je potrebno da nečim spoje društvo. "Ljepak" koji se nudi je - patriotizam i nacionalizam. Problem nije toliko u muslimanskom stanovništvu Britanije, koliko u britanskoj zajednici – objedinjenju bivših kolonija i dominiona krune.

Njeno stanovništvo premašuje dvije milijarde ljudi, uključujući muslimanske zemlje ili zemlje sa jakim slojem muslimanskog stanovništva, kao što su Pakistan i Indija.

Zabrane u Švicarskoj

I u Švajcarskoj su uslijedile zabrane porivanja lica na javnim mjestima. Kanton Tičino je prvi kanton u Švajcarskoj u kome je zabranjeno pokrivanje lica "na osnovu polne pripadnosti" - pokazali su preliminarni rezultati referenduma. Zabrana se, prije svega, odnosi na burke.

Prema podacima lokalnih medija, 52 odsto stanovnika kantona podržalo je inicijativu prema kojoj "nijedna osoba ne smije da pokriva svoje lice na ulici i na javnim mjestima". Takođe, "niko ne smije biti primoran da pokriva svoje lice na osnovu polne pripadnosti".

U većem broju muslimanskih zemlja insistiraju na poštivanju relgijskih običaja, a neke najekstremnije traže da sportiskinje budu "potpuno pokrivene"!

Uskoro počinju Treće islamske igre u Indoneziji. Svoje učešće na Igrama potvrdile su 44 zemlje.

Uoči otvaranja takmičenja, zemlje u kojima je islam državna religija zahtjevale su da sve sportistkinje budu potpuno pokrivene, ali je organizacioni komitet odbio taj zahtev.

Godine 2005, kada su u Saudijskoj Arabiji održane Prve islamske igre, učesnicama je zabranjeno nošenje dvodjelnih kostima, a takmičenja za muškarce i žene zakazana su za posebne dane.

(Oslobođenje/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook