DEPO TEMA/ IMA LI BH. KUPAC PRAVO NA POŠTENU KUPOVINU

Evo zašto u sarajevskim tržnim centrima kupujete pokvarenu robu i kome zbog toga možete da se žalite...

Arhiva20.09.13, 13:05h

Tragom brojnih pisama koja su pristigla na adresu DEPO Portala, a u kojima se ovdašnji potrošači žale da često u sarajevskim tržnim centrima kupuju pokvarenu robu ili priozvode sa isteklim mrokom trajanja, pokušali smo saznati kakva prava uopšte ima domaći kupac i kome može da se požali kada mu se tako nešto desi

Konzum_pokvarena jaja- Dešavalo mi se dosta puta da kupim neki proizvod čija cijena bi se nakon otkucavanja na kasi manje ili više promijenila, dešavalo mi se da nepažnjom kupim proizvod kome rok ističe već sutradan a u prodaji je, iako ga je nemoguće potrošiti za jedan dan (npr. velika tegla majoneze itd.), ali do sada nisam reagirala smatrajući to svojom ličnom greškom i nepažnjom... Sve do prije dva dana, kada sam u Konzumu na Stupu uzela paketić od 10 jaja od kojih je 8 bilo u stanju kao na slici, pokvarena, a neka potpuno crna, iako sa rokom trajanja (da li prepravljenim?!) do 24. septembra ove godine!!!

Ovako je naša čitateljka prije desetak dana opisala jednu od svojih kupovina, nakon koje se požalila na neodgovornost pojedinih trgovina u Sarajevu koje, namjerno ili ne, prodaju pokvarenu robu ili opasne proizvode sa isteklim rokom trajanja,  iako njihova ambalaža i svi poodaci na njoj 'tvrde' drugačije.

Tragom brojnih pisama koja su na ovu temu pristigla na adresu DEPO Portala, pokušali smo saznati kakva prava uopšte ima domaći kupac i kome može da se požali kada mu se tako nešto desi.

mliječni proizvodi u tržnim centrima

Bilo bi najnormalnije, a i najjednostavnije, da kupac svoj dojam ili primjedbu upiše u Knjigu žalbi, koja mora postojati u svakom većem tržnom centru, i da njegov prigovor potom bude dostavljen do odgovarajućeg nadležnog organa. Međutim, nije tako... Umjesto Knjige žalbi, postoje nadležne inspekcije, mada nije baš sasvim jasno kako do njih obični kupac može 'dosegnuti'.

Bilo bi najnormalnije, a i najjednostavnije, da kupac svoj dojam ili primjedbu upiše u Knjigu žalbi, koja mora postojati u svakom većem tržnom centru, i da njegov prigovor potom bude dostavljen do odgovarajućeg nadležnog organa. Međutim, nije tako... 

Umjesto Knjige žalbi, postoje nadležne inspekcije, mada nije baš sasvim jasno kako do njih obični kupac može 'dosegnuti'.

-  U slučajevima kada ne postoji rok trajanja na artiklu, potrošači se mogu obratiti nadležnoj sanitarnoj i tržišno-turističkoj inspekciji, a u pogledu kada se nakon otvaranja ispostavi da je proizvod pokvaren ili kada se kupac susretne sa proizvodom koji ima ispravan datum, ali sumnjiv izgled, može se obratiti nadležnoj sanitarnoj inspekciji, tvrde u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, ali ne pojašnjavaju i šta ta "nadležna sanitarna inspekcija" tačno podrazumijeva.

Pa, ako je kupac dovoljno vičan ili uporan, možda i dođe do pravog mjesta... A ukoliko mu to zaista pođe za rukom, na scenu stupaju tržišno-turistički inspektori koji su dužni preduzeti zakonom propisane mjere.

- Sanitarni inspektor će radi službene kontrole zdravstvene ispravnosti i kvalite hrane uzeti uzorke sirovina, sastojka, tehnoloških pomagala i drugih tvari koje se uzimaju za pripremu i proizvodnju hrane, poluproizvoda, gotove hrane, predmeta koji dolaze u neposredan dodir s hranom, kao i sredstva za čišćenje i održavanje koja se upotrebljavaju u poslovanju s hranom. Laboratorijske analize uzoraka uzetih radi službene kontrole hrane, provode laboratoriji ovlašteni od Vijeća ministara, pojašnjavaju nam dalje u kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, kao i da prema pravnom i odgovornom potom licu slijedi prekršajni nalog.

Međutim, naš portal je došao do informacija da se u pojedinim tržnim centrima tokom noći organizuje dodatna radna snaga koja vrši prepakivanje proizvoda i mijenjanje datuma na ambalaži istih, pa je samim tim mnogo teže utvrditi ko je glavni krivac za pokvarenu robu koja se nudi na policama. No, u Upravi za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo kažu da nisu čuuli za takve slučajeve.

- Zaista nismo upoznati sa slučajevima prepravljanja datuma na ambalažama u noćnim satima, i molimo potrošače ukoliko imaju takva saznanja da iste prijave nadležnoj sanitarnoj i tržišno-turističkoj inspekciji, poručuju kupcima.

Kazne za neodgovorne trgovce

Novčanom kaznom u iznosu od 2.500,00 KM do 5.500,00 KM kaznit će se za prekršaj trgovac ako proizvod nema deklaraciju i ako ona ne sadrži propisane podatke, a ako je trgovac pravno lice, za prekršaj će se kazniti i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 500 KM do 1.000,00 KM. Navedene sankcije su predviđene Zakonom o zaštiti potrošača (Sl. glasnik BiH br. 25/06).  Zakonom o hrani (Sl. glasnik BiH br. 50/06).

Podaci na deklaraciji ne smiju potrošača dovoditi u zabludu u pogledu porijekla, sastava, neto količine, roka upotrebe, načina izrade ili proizvodnje hrane. Deklaracija je obavezna za svaki proizvod i treba sadržavati najmanje sljedeće podatke: naziv proizvoda, tip proizvoda, ime i punu adresu proizvođača, a za uvozne proizvode i ime i sjedište uvoznika, te zemlju porijekla, kod prethodno zamotanog proizvoda deklaracija treba sadržavati i netomasu, minimalni rok trajanja, te ako postoje modificirana svojstva proizvoda i organizama, sastavne dijelove i dodatke, kao i postupak kojim je to ostvareno.

Pokušali smo saznati i šta mogu uraditi potrošači kada 'nasjednu' na brojna lažna akcijska sniženja robe, pa na policama vide jednu cijenu, a onda im se na kasi otkuca druga, naravno veća cijena artikla. U Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove tvrde da istaknuta maloprodajna cijena mora odgovarati onoj koja se otkuca putem fiskalne kase, i ne smije biti nikako drugačije.

A ako se ispostavi drugačije...

- S tim u vezi, tržišno-turistički inspektor će poduzeti zakonom propisane mjere u skladu sa Zakonom o kontroli cijena u FBiH, (Sl. novine FBiH br. 2/95 i 70/08). Te aktivnosti su svakodnevne u radu kantonalnih tržišno-turističkih inspektora i zbog navedenih nedostataka poduzet je veliki broj upravnih mjera i novčanih sankcija, i u redovnom inspekcijskom nadzoru, i putem predstavki stranaka, spremno odgovaraju nadležni inspekcijski organi.

Dakle, dragi kupci, ako se baš osjetite dobro namagarčeni nakon kupovine u nekom od sarajevskih tržnih centara, za početak svoj prigovor uputite Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove ili saznajte koja je sanitarna inspekcijska nadležna u vašoj općini - i djelujte!

Imate pravo na žalbu, a i na poštenu kupovinu! 

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa/A.Čirkić)

VEZANI TEKST: FOTO/ PISMO OGORČENE SARAJKE NAKON KUPOVINE U TRŽNOM CENTRU NA STUPU: Kakvu robu prodaje KONZUM: Kupila sam deset jaja, od kojih su osam MUĆCI, a rok trajanja - 24. septembar!!!


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook