Ne prođe dan, a da sarajevska crna hronika ne vrvi vijestima o oružanim pljačkama, napadima hladnim oružjem, otimačinama, presretanjima, upadima u stanove i kuće... Isprepadani građani Sarajeva sa strahom koračaju gradskim ulicama, naručito noću i s pravom se osjećaju posve nezaštićeno. Međutim, i pored ovih činjenica, iz godine u godinu Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo u svojim redovnim izvještajima sigurnosnu situaciju u glavnom gradu BiH proglašava - 'zadovoljavajućom'.
No, događaji koji su se u posljednjih petnaestak dana desili u Novom Sarajevu, tačnije na Vilsonovom šetalištu, u blizini nekoliko srednjih škola koje se tu nalaze, podigli su na noge roditelje čija su djeca svakodnevno izložena opasnostima od gradskih razbojnika koji ih presreću ispred, pa čak i unutar školskog dvorišta.
Podsjećamo, nakon nekoliko fizičkih napada, u kojima su ovdašnji srednjoškolci pretučeni i opljačkani, 5. septembra dogodio se mnogo brutalniji napad u kome je dječak zboden nožem. Još jedan težak fizički opkršaj dogodio se početkom septembra... Oba ispred Treće gimnazije.
Šta mi, kao roditelji, treba da radimo? Da svojoj djeci damo oružje u ruke ili da stražarimo ispred škole kako bi ih zaštitili?!... Šta radi ministarstvo, šta radi policija? Zar niko ne može da preduzme odgovarajuće mjere koje će spriječiti da se ovakve stvari dešavaju?!? rezignirano je za DEPO Portal prokomentarisala majka jednog od učenika koji pohađa Treću gimnaziju u Sarajevu, nakon što je ova škola organizovala vanredni roditeljski sastanak povodom posljedjih događaja. |
- Ovo je užas! Šta mi, kao roditelji, treba da radimo? Da svojoj djeci damo oružje u ruke ili da stražarimo ispred škole kako bi ih zaštitili?!... Šta radi ministarstvo, šta radi policija? Zar niko ne može da preduzme odgovarajuće mjere koje će spriječiti da se ovakve stvari dešavaju?!? rezignirano je za DEPO Portal prokomentarisala majka jednog od učenika koji pohađa Treću gimnaziju u Sarajevu, nakon što je ova škola organizovala vanredni roditeljski sastanak povodom posljedjih događaja.
Jedan je od napada koji su se dogodili okarakterisan kao fizički, drugi kao napad hladnim oružjem, a oba su zajedničko imala to da su srednjoškolci, koji su uz to preživjeli teške traume, ostali bez mobitela i novca. Za divno čudo, oba napadača su uhapšena u roku od 15 minuta, te je protiv njih podnesena krivična prijava, kažu nam u Trećoj gimnaziji u Sarajevu.
No, šta to znači kada se zna da se sve i završava na krivičnim prijavama, a da se vinovnici vrlo brzo nađu na slobodi, spremni za nove incidente?!
I dok roditelji i djeca strahuju od dolaska i odlaska iz škole, pa čak i od izlaska na veliki odmor, rukovodstvo Treće gimnazije, kao i MUP Kantona Sarajevo, smatra da svi ovi događaji ne predstavljaju vanrednu situaciju u gradu.
- Znate, sada je mnogo bolja situacija nego što je ranije bila, dok Hotel Bristol nije radio. Tada su se u ruševinama hotela skupljala sumnjiva lica i bilo je mnogo više napada - kaže za DEPO Portal zamjenica direktora Treće gimnazije u Sarajevu Senada Salihović.
Ona dodaje da na meti razbojnika, ipak, nisu samo učenici Treće gimnazije, nego i učenici srednjih škola u blizini, poput Ekonomske, Elektro-energetske i Drvne škole.
- U nekih stotinjak metara velika je frekvencija učenika, a zbog svih napada na učenike u i oko škole, svakodnevno je prisutna policija. Od Općine Novo Sarajevo smo dobili obećanje i da će biti postavljene videokamere oko škole i na Vilsonovom šetalištu, što bi trebalo povećati sigurnost naše djece - kaže Salihović.
- Sve to nije dovoljno! Škola mora obezbijediti adekvatnu policijsku zaštitu, pošto je ona, očito, potrebna... Nije mi jasno i zašto se ne upale svi reflektori u dvorištu škole čim počne da pada sumrak, da dvorište makar bude maksimalo osvijetljeno?, napominje drugi roditelj čije dijete također ide u Treću gimnaziju.
U ovoj školi se pominje i incident od prije godinu dana, kada je u tom istom školskom dvorištu pretučen i opljačkan učenik prvog razreda od strane petorice uličnih razbojnika.
Međutim, MUP Kantona Sarajevo tvrdi da čini sve kako se ovakvi napadi na maloljetnike više ne bi događali. Portparol MUP-a Kantona Sarajevo Irfan Nefić za DEPO Portal kaže da je Uprava policije sačinila operativni plan aktivnosti policijskih službenika na terenu, a sve s ciljem da preventivno djeluju na sigurnost učenika, te eventualno i da izvršioce krivičnih djela i prekršaja sankcioniraju.
- Naši policijski službenici imaju zadatak - naročito u vrijeme dolaska u školu, velikog odmora i odlaska iz škole - da se nalaze u blizini škola i školskih dvorišta, kako bi svojom pojavom u uniformi preventivno djelovali, a policijski službenici koji rade u građanskim odijelima, kako bi operativno djelovali i otkrivali izvršioce prekršaja i krivičnih djela - kaže Nefić, dodajući da su policajci, posebno u vrijeme početka i završetka nastave, raspoređeni i po autobuskim stajalištima te raskrsnicama.
Policajac na velikom odmoru stoji na ulazu u školu iz Vilsonovog šetališta, ali često se ti razbojnici dogovore i izazovu metež negdje drugdje, pa policija nema vremena da reaguje. |
MUP KS tvrdi da je, u okviru svojih ljudskih resursa i materijalnih mogućnosti, angažirao najveći broj policijskih službenika da djeluju s ciljem što sigurnijeg dolaska, boravka i odlaska učenika iz škole.
Provjerili smo, na potezu čitavog Vilsonovog šetališta, na kojem se nalazi nekoliko srednjih škola, najčešće patrolira samo jedan policajac! Koliko, zaista, jedan policajac može zaštiti bilo kojeg učenika od napada razbojnika?!
- Nekad nas budu i dvojica, ali ne možemo stalno biti na jednom mjestu... Nemoguće je iskontrolisati svaku moguću situaciju u kojoj se može dogoditi napad, priznaje jedan od policajaca koji se nalazi kao mjera zaštite na Vilsonovom šetalištu.
Zamjenica direktora Treće gimnazije u Sarajevu, pak, pomirljivio konstatuje:
- Napadači znaju kada je veliki odmor i kada djeca izlaze iz školskog dvorišta, pa učenici postanu meta onih koji bi željeli olako da dođu do novca, mobitela... Policajac na velikom odmoru stoji na ulazu u školu iz Vilsonovog šetališta, ali često se ti razbojnici dogovore i izazovu metež negdje drugdje, pa policija nema vremena da reaguje.
Na kraju, gdje je u svemu ovome Ministartvo obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo? Zašto šuti?! Zar niko od nadležnih u ovom ministarstvu ne osjeća potrebu da glasno i burno reaguje zbog onoga što se dešava - i od podivljale ulice zaštiti maloljetnike makar dok borave u školskim klupama?!
Istina je, škole i policija redovno održavaju predavanja o generalnoj sigurnosti u gradu, te upozoravaju roditelje i djecu na moguće opasnosti, ali prema svakodnevnim izvještajima MUP-a KS, još puno toga se mora učiniti kako djeca ne bi u strahu išla u školu.
Licemjerno, zar ne? Šta mogu 'predavanja' protiv sile ulice?!
(DEPO PORTAL/M. DUHAČEK)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook