Profesor na Univerzitetu u Sarajevu dr. Sakib Softić smatra da je obaveza svih građana BiH da se popišu na predstojećem popisu.
Smatra da popis nije prvenstveno političko pitanje, ali da će njegovi rezultati zasigurno imati određene reperkusije na buduće političke odnose u BiH.
- Ustav BiH poznaje Bošnjake, Srbe, Hrvate i ostale. Zbog toga je za svakog građanina važno kako će se izjasniti na popisu, jer od njegovog izjašnjavanja zavisi u koju će političku kategoriju ući - kaže Softić za Dnevni Avaz.
Ističe da je predstojeći popis naročito važan za Bošnjake, i to zato što će pokazati demografske promjene koje su se dogodile nakon popisa 1991. godine te rezultate etničkog čišćenja i genocida na području Republike Srpske. Rezultati popisa, također, bit će podloga budućih razgovora o konstituciji vlasti u BiH te zbog toga očekuje da Bošnjaci tome pristupe krajnje ozbiljno.
- Svakome mora biti jasno da Bošnjak nije vjerska već etnička odrednica i da svi Bošnjaci ne moraju biti muslimani. Glavni izgovor onih koji agituju za neke regionalne odrednice kao zamjenu za nacionalne jeste neslaganje s dnevnopolitičkom identifikacijom Bošnjaka i muslimana. Jasno je da je Bošnjak nacionalno opredjeljenje, dok je pitanje religioznog opredjeljenja pitanje vlastitog osjećaja i savjesti - poručuje Softić.
On strahuje da će oni koji agitiraju da se građani regionalno opredjeljuju na popisu, na taj način dovesti u zabludu javnost u pogledu stvarnog broja konstitutivnih i drugih naroda u BiH.
- Meta te agitacije nisu ni Srbi ni Hrvati već isključivo Bošnjaci, od kojih se traži da se opredijele regionalno, a ne nacionalno. Ne vjerujem da će Bošnjaci nasjesti na ovu vrstu prevare, kakva je svojedobno bila i s jugoslavenstvom, premda sam siguran da bi jedan broj ljudi, da postoji Jugoslavija, ponovo bili Jugoslaveni. Nije to sporno, pravo je svakoga da bude šta hoće, ali sporna je agitacija koja se vodi protiv nacionalnog određivanja Bošnjaka kao pripadnika jednog od konstitutivnih naroda - ističe naš sagovornik.
Popisom će, smatra prof. Softić, posebno važno biti doći do podataka o stalno prisutnom stanovništvu u BiH.
(Fena/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook