Čelnici Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Rusije postigli su dogovor oko međunarodnog nadzora hemijskog oružja sirijskog režima, ali s druge strane, upravo to su dvije zemlje koje posjeduju najviše hemijskog oružja u svijetu, javlja Anadolu Agency (AA).
SAD posjeduje oko tri hiljade tona hemijskog oružja, koje neće biti uništeno prije 2023. godine, a Rusija posjeduje 20 hiljada tona hemijskog oružja koje, prema procjenama, planira uništiti do 2015. godine.
Podsjetimo, čelnici SAD-a su prihvatili prijedlog Rusije da se hemijsko oružje koje posjeduje režim sirijskog predsjednika Bashara al-Assada stavi pod međunarodnu kontrolu umjesto vojne intervencije koju je planirao američki predsjednik Barack Obama.
S druge strane, zanimljivo je i paradoksalno da su SAD i Rusija zemlje koje posjeduju najviše hemijskog oružja u svijetu, i koje, prema određenim navodima, neće ni uništiti.
Prema podacima Udruženja za nadzor oružja u Washongtonu (ACA), SAD je od 1918. godine počeo da proizvodi razne vrste hemijskog oružja. SAD sve do 1975. godine nije postao potpisnik Ženevske konvencije iz 1925. godine o zabrani hemijskog oružja, a 1980-tih je prvi put saopćio da će uništiti zalihe hemijskog oružja.
Prema posljednjim podacima, SAD imaju trostruko više hemijskog oružja od sirijskog režima.
Također, Rusija posjeduje najviše zaliha hemijskog oružja u svijetu, iako su ruske vlasti prethodno izjavljivale kako će do 1997. godine uništiti hemijsko oružje koje posjeduju.
Inače, hemijsko oružje su supstance koje su, zbog patofiziološkog mehanizma djelovanja, u vojnom smislu namijenjene da ubiju, ozbiljno povrijede ili onesposobe ljude. Čine ih kategorije nervnih agensa, plikavaca i zagušljivaca, a isporučuju se iz cisterni, mina, bombi, raketa, dimnih kutija i na mnoge druge načine.
(Anadolija/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook