Pred Vijećem Apelacionog odjeljenja Odjela II Suda Bosne i Hercegovine danas je počelo ponovno suđenje Mevlidu Jašareviću, koji se tereti za krivično djelo terorizam, a u vezi s napadom na američku ambasadu u Sarajevu 28. oktobra 2011. godine.
Sud je, u međuvremenu, dobio izmijenjenu optužnicu čiji je činjenični opis preciziran u skladu s Odlukom Apelacionog vijeća, a kojom je ukinuta prvostepena osuđujuća presuda u odnosu na prvooptuženog Jašarevića.
Kako je kazao zastupnik optužbe u ovom predmetu - tužitelj Tužiteljstva BiH Dubravko Čampara, izmijenjenom optužnicom Jašareviću se stavlja na teret krivično djelo terorizam u vezi s napadom na život osobe koji je mogao prouzročiti smrtnu posljedicu (član 201. stav. 1. u vezi sa stavom 5. tačka a) KZBiH), a u skladu s uputom Apelacionog vijeća optuženi se više ne tereti za organiziranje terorističke grupe (član 202. KZBiH).
Tužiteljstvo BiH, naime, smatra da su dokazi provedeni u prvostepenom postupku dostatni za donošenje presude u drugostepenom postupku, te, stoga, nema novih dokaznih prijedloga.
Tužitelj Čampara istaknuo je dokaze koje smatra najrelevantnijim, uključujući iskaze određenog broja svjedoka, nalaze vještaka i videozapis oporuke optuženog, kao i videozapis javnih emitera o samom događaju i dinamici dešavanja, navodeći da ne insistira na reprodukciji ranije izvedenih dokaza.
Branitelj optuženog, advokat Senad Dupovac predložio je saslušanje pet svjedoka (četiri svjedoka-očevica i nevjenčane supruge optuženog Mirele Demirović), te angažiranje dvaju vještaka - vještaka balističara Brune Franjića i vještaka policijske struke prof. dr. Mile Matijevića na okolnosti hronologije "kritičnog događaja", stepena ugroženosti stanovništva i službenog osoblja, te drugim pitanjima.
Za saslušanje Mirele Demirović zainteresiranost je iskazao i optuženi Mevlid Jašarević, koji je ustvrdio da je od nje dobio uvjeravanja da je spremna svjedočiti u ovom predmetu.
Tužitelj Čampara prigovorio je u povodu prijedloga za saslušanje svjedoka odbrane, označenih kao svjedoci-očevici, navodeći da su okolnosti na koje bi oni bili saslušavani dovoljno razjašnjene, odnosno da se radi o tzv. "kumulativnim dokazima".
Što se, pak, tiče eventualnog saslušanja svjedokinje Mirele Demirović, optužba to pitanje ostavlja na ocjenu Sudećem vijeću.
Replicirajući u vezi s ovim prigovorom, advokat Dupovac navodi da je 90 posto saslušanih svjedoka u svojstvu službene osobe - policajaca koji su na direktan ili indirektan način upleteni te predlaže da svjedoci odbrane budu saslušani na okolnosti - ko je u sklopu "kritičnog događaja" upotrijebio oružje, odnosno ko je pucao, kao i u vezi s pozicijom -mjestom gdje su bili optuženi i oštećeni, policajac Mirsad Velić koji je ranjen ispred objekta Ambasade.
Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda BiH je nakon razmatranja prijedloga strana u postupku (optužbe i odbrane) je konstastiralo da će udovoljiti prijedlogu za saslušanje svjedoka-očevidaca, te da će od okolnosti i eventualno novih činjenica zavisiti angažiranje vještaka-balističara.
Istovremeno, Vijeće je ocijenilo da nema potrebe za saslušanjem vještaka policijske struke, a imajući u vidu sve objektivne i subjektivne okolnosti.
Što se svjedokinje Mirele Demirović tiće, ocijenjeno je da se radi o državljanki druge zemlje i uz to privilegiranoj svjedokinji koja nije u obavezi da svjedoči, pa je u vezi s tim zaključeno da je kontaktira Odjel za podršku svjedocima da bi se upoznali o njenom stavu i eventualno osigurali sve tehničke pretpostavke za njeno prisustvo putem međunarodne pravne pomoći.
Vijeće se odredilo i u pogledu potrebe za dodatnim braniteljem u ovom predmetu, te u skladu s važećom sudskom praksom, zaključilo da nema potrebe za njegovim angažmanom.
I optužba i odbrana saglasni su da se ne reproduciraju dokazi izvedeni tokom prvostepenog postupka.
Kako je ročište imalo i karakter statusne konferencije, dogovorena je dinamika daljnjeg vođenja postupka u ovom slučaju te zakazani nastavci obnovljenog suđenja za 26. septembar, odnosno 14. oktobar.
Podsjetimo, prvostepenom presudom od 6. decembra 2012. godine, koja je u odnosu na optuženog ukinuta, Jašarević je bio oglašen krivim za krivično djelo terorizam, a u vezi s napadom na Ambasadu SAD-a u Sarajevu te osuđen na 18 godina zatvora.
Apelaciono vijeće Suda BiH je u julu uvažilo žalbu odbrane prvooptuženog te naložilo održavanje ponovnog suđenja Mevlidu Jašareviću pred Vijećem Apelacionog odjeljenja Odjela II Suda BiH.
Istovremeno, Sud je odbio kao neosnovanu žalbu Tužiteljstva BiH i potvrdio prvostepenu presudu u njenom oslobađajućem dijelu u odnosu na suoptužene u ovom predmetu, navodne pomagače - Emraha Fojnicu i Muniba Ahmetspahića.
(fena/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook