Vođa Odjela za regulatorne pravne poslove pri Evropskoj radiodifuznoj uniji Richard Burnley mišljenja je da javnim emiterima treba održati vrijeme predviđeno za reklame a, u nekim slučajevima i povećati te naglašava da je reklamiranje jedna od mogućnosti finansiranja za javne emitere.
- Praksa bi trebalo da bude da se, ne samo održi minutaža predviđena za reklame, nego da se u nekim slučajevima čak i poveća, sve u skladu s praksama koje se već primjenjuju u EU - prokomentirao je u izjavi za novinare u Sarajevu Burnley prijedlog Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) BiH o smanjivanju marketinškog vremena za javne emitere sa šest na četiri minute po satu.
Po njegovim riječima, u vremenu krize i mjera štednje koje se primjenjuju u državama, javni emiteri se suočavaju s finansijskim problemima te nedostatak novca, koji ako ne dolazi iz državne kase, moraju namiriti na neki drugi način.
- Jedan od tih načina je i reklamiranje. Ukoliko im smanjite minutažu, smanjit ćete im i sredstva, a ukoliko ih ne nadomjestite iz državnog budžeta to će značiti da javni emiteri niti mogu da realiziraju svoju ulogu niti mogu da održe kvalitet usluga. Sve ide ka smanjenju - kazao je.
Burnley je pojasnio da je Evropska radiodifuzna unija udruženje javnih emitera koji postoje da bi osigurali nepristrane odgovarajuće informacije i da služe građanstvu.
Naravno, da bi oni uopće mogli da izvršavaju ovu ulogu na efikasan i efektivan način potrebno je, precizirao je, da imaju sredstva za rad, odnosno da budu finansirani.
- Izvori finansiranja mogu da budu različiti. Jedna od mogućnosti finansiranja za javne emitere je i reklamiranje tj. vrijeme koje im je dozvoljeno da u svom programu koriste za reklame - naglasio je.
Vođa Odjela za regulatorne pravne poslove pri Evropskoj radiodifuznoj uniji Richard Burnley sudionik je Druge akademije o medijskom pravu u jugoistočnoj Evropi.
Taj trodnevni skup održava se pod pokroviteljstvom Vijeća za regionalnu suradnju, a okuplja medijske profesionalce iz regije, odvjetnike koji se bave medijskim pravom, zakonodavce, članove regulatornih i samoregulatornih medijskih tijela te predstavnike akademske zajednice s područja jugoistočne Evrope koji se bave problematikom medijskih sloboda.
(fena/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook