POJAM UVELI MEDIJI

'Crveni telefon' između SAD-a i SSSR-a nije bio ni crven ni telefon

Arhiva30.08.13, 16:47h

Naime, telefonska govorna veza bila bi vrlo nepraktična s obzirom da su američki i ruski državnici obično govorili različitim jezicima (ruskim, odnosno engleskim). U stvarnosti se za komunikaciju koristio teleprinter kakav je prikazan na slici (istočnonjemački teleprinter s ćiriličnim znakovima, kakav je bio instaliran u Washingtonu)

teleprinterNaime, telefonska govorna veza bila bi vrlo nepraktična s obzirom da su američki i ruski državnici obično govorili različitim jezicima (ruskim, odnosno engleskim). U stvarnosti se za komunikaciju koristio teleprinter kakav je prikazan na slici (istočnonjemački teleprinter s ćiriličnim znakovima, kakav je bio instaliran u Washingtonu).

Na današnji dan 1963. godine prvi je put u historiji proradila direktna veza između Washingtona i Moskve namijenjena kriznim situacijama. Naime, bilo je to doba Hladnog rata, a prethodna su iskustva pokazala potrebu za takvom linijom. Naime, teoretski je u vrlo kratkom vremenskom razdoblju moglo doći do zaoštravanja odnosa koji bi nuklearne supersile doveli na rub rata. Tokom takvih kriza brzina komunikacije bila je presudna za rješavanje sporova, jer bi odugovlačenje s predajom poruka i njihovim prevođenjem s ruskog na engleski jezik i obratno, moglo teoretski dovesti do nuklearnog rata i sveopćeg uništenja.

Vrlo je zanimljivo da ta direktna linija, iako ju se često nazivalo "Crveni telefon", zapravo nikada nije bila telefonskog oblika. Naime, telefonska govorna veza bila bi vrlo nepraktična s obzirom da su američki i ruski državnici obično govorili različitim jezicima. Nadalje, spontani razgovor mogao je dovesti do pogreški u tumačenju. Zato se išlo na pismenu vezu pomoću teleprintera. Amerikanci su 1963. godine sovjetima poslali četiri teleprintera s latiničnim znakovima, a sovjeti su u SAD poslali četiri istočnonjemačka teleprintera s ćiriličnim znakovima. Ti uređaji nisu bili crvene boje, a pojam "Crveni telefon" uveli su zapravo mediji na simbolički način.

Spomenuti teleprinteri bili su povezani žičanom telegrafskom vezom Washington – London – Kopenhagen – Stockholm – Helsinki – Moskva. Državnici bi svoje poruke slali na svom jeziku, a prijevod bi se radio tek na drugom kraju. Dakako, pri prijenosu poruka korištena je enkripcija. Zanimljivo je da američki kraj linije nije bio u Bijeloj kući, nego u Pentagonu. Dakako, kako je prolazilo vrijeme, komunikacijske su se metode unaprijeđivale, pa je 1970-ih uvedena satelitska veza, 1980-ih telefaks, a kasnije i elektronička pošta.

 

 

(dnevno.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook