Posebno sudsko vijeće u Haagu prihvatilo je zahtjev Vojislava Šešelja da se iz postupka protiv njega izuzme sudija Frederik Harhoff, što bi moglo dovesti do ponavljanja čitavog postupka.
Posebno tročlano sudsko vijeće Haškog tribunala (ICTY) prihvatilo je danas zahtjev Vojislava Šešelja za izuzećem danskog suca Frederika Harhoffa iz vijeća koje protiv njega vodi postupak za ratne zločine počinjene na području Hrvatske, Vojvodine i BiH.
-Većina, uz izdvojeno mišljenje suca Liua Daquna, smatra da je u pismu suca Harhoffa vidljiva njegova pristranost u smjeru osuđujuće presude. Tu bi pristranost primijetio i prosječno informirani promatrač, stoji u odluci koju je putem svog profila na Twitteru objavio advokat Luka Mišetić, koji je u Haagu vodio odbranu hrvatskog generala Ante Gotovine.
-Većina, uz izdvojeno mišljenje suca Liua, smatra da je pretpostavka nepristranosti pobijena. U skladu s tim, većina smatra da je optužba o pristranosti suca Harhoffa osnovana, stoji još u haškoj odluci.
Šešelj je Harhoffovo izuzimanje zatražio početkom jula, nedugo nakon što je u javnost procurilo povjerljivo pismo danskog suca, u kojemu on izražava sumnju da je predsjednik ICTY-a Theodor Meron, pod pritiskom nekih moćnih država, vršio pritisak na kolege suce da donose određene oslobađajuće presude.
Iako u pismu nije iznio nikakav konkretan dokaz za svoje sumnje, Harhoff je naveo slučaj hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača kao jedan od onih u koje se upleo Meron. Napisao je da je u tom slučaju predsjednik ICTY-a 'imao sreće' jer je 'u posljednjem trenutku uvjerio ostarjelog turskog suca da promijeni mišljenje' i glasuje za oslobađanje hrvatskih generala.
Kada spominje 'ostarjelog turskog suca', Harhoff aludira na 77-godišnjeg Mehmeta Guneyja, koji je uistinu glasao za oslobađanje generala u drugom stupnju.
Danski sudija je posumnjao da u svemu prste imaju Amerika i Izrael, koji su ovakvim presedanskim odlukama htjeli zaštititi vlastite visoke vojne dužnosnike od eventualnih presuda u budućnosti.
Šešelj je, ubrzo nakon objave pisma, podnio zahtjev za Harhoffovim izuzećem jer je, prema njemu 'jasno da Harhoff nije nepristran i neutralan sudija koji razmišlja samo o utvrđivanju istine'.
Zanimljivo je da je taj zahtjev, prema pravilima, uputio samom Theodoru Meronu, no on se iz postupka izuzeo, prepuštajući da o zahtjevu odlučuje njegov zamjenik, Maltežanin Carmelu Agiusu. On je formirao spomenuto posebno sudsko vijeće, koje je donijelo današnju odluku.
Tome je vijeću, između ostalog, podneseno i očitovanje suca Harhoffa, koji je ustvrdio da sadržaj njegova pisma ni na koji način ne dovodi u pitanje njegovu nepristranost, a s time se složio i predsjednik vijeća koje sudi Šešelju Jean-Claude Antonetti.
No, posebno je vijeće Harhoffa većinom glasova ipak odlučilo isključiti iz daljnjeg postupka.
Sudija Liu Daqing u svom izdvojenom mišljenju, između ostalog, navodi da ne odobrava sadržaj Harhoffovog pisma, ali tvrdi da je ono ionako bilo relativno neformalne naravi. Smatra da je letvica za izuzimanje suca u Haagu postavljena prilično visoko, no da je svojim pismom Harhoff ipak nije srušio.
Naveo je i da većina nije njegovo pismo stavila u odgovarajući kontekst, da nije u obzir uzela dugogodišnje Harhoffovo iskustvo, a tvrdi ni da mu Šešeljevi argumenti nisu bili uvjerljivi.
S obzirom da u Šešeljevom vijeću nema 'rezervnog' suca, Harhoffovo bi izuzimanje moglo dovesti do zastoja u postupku protiv njega.
Specijalizirana novinska agencija Sense, koja se bavi praćenjem Haškog tribunala, nedavno je izvijestila kako bi usvajanje Šešeljeva zahtjeva moglo, po svoj prilici, dovesti do ponavljanja suđenja.
Advokat Luka Mišetić na Twitteru je napisao i da bi, ostane li odluka o Harhoffovom izuzeću na snazi, Šešelj mogao biti pušten na slobodu te da bi i čitava optužnica protiv njega mogla pasti, prenosi Dnevnik.hr.
(Fena/ng)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook