U sarajevskoj kafe galeriji Zvono u subotu, 31. avgusta u 21 sat, bit će otvorena izložba 'Strah od letenja' umjetnika Igora Bošnjaka.
Osim izložbe, publika na otvaranju imat će priliku pogledati video radove i učestvovati u diskusiji sa autorom.
Koncept radova 'Strah od letenja' (Fear of flying), jeste skup minimalističkih fotografija rađenih analognom tehnologijom (35mm film). Nakon razvijanja, film je skeniran, te su zapisi prebačeni u digitalno okruženje i zatim printani.
- Namjera mi je bila je da sa što manje elemenata na fotografiji dosegnem nulto stanje objekta. Takvo stanje objekta (fotografije kao objekta) ima za cilj da svede tj. da poništi sve moguće punktume unutar fotografske predstave. Predstava posmatrača, tj. subjekta, takođe se svodi na određeno “stanje mirovanja”, odnosno kontemplativne percepcije. Značenje fotografije počinje na površini. Ono se može obuhvatiti jednim jedinim pogledom, ali onda ostaje površno. Ukoliko želimo produbiti značenje, moramo dozvoliti pogledu da luta po površini, što bismo mogli označiti kao skeniranje. Značenje fotografije koje se otkriva tokom skeniranja predstavlja sintezu dviju intencija, one koja se manifestuje u slici i intencije posmatrača - zapisao je Bošnjak.
Shodno tome fotografije nisu denotativni (jednoznačni) simbolni kompleksi, već konotativni (višeznačni) simbolički kompleksi; oni otvaraju prostor interpretacijama. 'Fear of flying' odlikuju se promišljanjem značenjskih i perceptivnih relacija medija fotografije, ističu klasičnu dihotomiju denotativnog i konotirajućeg sadržaja fotografske slike pomjerajući je ka krajnostima u jednostavnim minimalističkim kompozicijama.
Ovakav minimalizam je blizak autorima savremene japanske fotografije, kao npr. u radovima čuvenog japanskog umjetnika Katsuhiroa Saikija. Taj izraz, minimalizam, podrazumjeva aktivnost da svede fotografiju, sliku ili skulpturu na suštinsko, u ovom slučaju (fotografiju) na njenu esencijalnu srž i ontološku ogoljenost. Ta ogoljenost geometrijskog, tj. praznog prostora, odnosi se na zahtjev da se dosegne čista praznina ili odredjeno stanje ništavila, unutar parergonskog prostora fotografije.
Igor Bošnjak rodjen je u Sarajevu 1981. godine. Trenutno živi i radi u Trebinju. Finalista je nagrade Henkel i Zvono. Spada u najuspješnije umjetnike mlađe generacije u BiH.
Autor je i kustos međunarodne platforme za savremenu umjetnost 'namaTREba' u Trebinju.
Pored slikarstva istražuje u polju novih medija, koncepta, filma i videa.
(DEPO PORTAL/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook