Knjiga "Tajne terapijske vještine“ podvlači veliku potrebu za psihoterapijom i pored ustaljenih tehnika nudi rješenja i mogućnosti pronalaska smisla života kroz jedan novi duhovno orjentiran pristup koji iscjeljujuće pomaže da pređemo most između rođenja i smrti - kazao je u intervjuu za Agenciju Fena autor ove knjige mr.sci. Elharun Selimović, jedan od vodećih kliničkih psihologa u BiH i šire.
-Knjiga analizira psihološko stanje i probleme mentalnog zdravlja u našem društvu, ukazuje na njegovo zanemarivanje, posebno zanemarivanje duhovnih potreba - rekao je Selimović.
Tema knjige je kombinacija psihoterapije i islama u liječenju, jer, kako je za Fenu kazao Selimović, metode sa Zapada su manjkave i nedostaje im duhovni pristup, a za klijenta su u nekoj terapiji vrlo važna pitanja koja daju smisao životu - "zašto sam ovdje? što želim od života? što je svrha života? gdje je izvor smisla mog života?"
Naglašava da dobri odgovori na ova pitanja, daju smisao životu, a potraga za smislom je prastaro životno pitanje.
Selimović ističe da je čovjek bolestan i depresivan zato što je otrgnut od suštine bića svog u kojem je ta duhovnost utamničena te, kako je u knjizi kazao, "ječi i čeka“.
- Nastojao sam u knjizi, pored toga što sam ponudio određena rješenja i primjere iz prakse o konkretnim pacijentima s kojima sam radio, ponuditi novi pristup kako se ta duhovnost može iskoristiti u praksi - naglasio je Selimović.
Kaže da se duhovnost može iskoristiti i danas, jer psihoterapija bez duhovnosti nema smisla, "prazna je i suhoparna, bez srca i necjelovita", te psihoterapeut mora uzeti u obzir i duhovni život klijenta.
Istaknuo je da su nedostatak pouzdanja i oslonca, nemoć i nesigurnost, osjećanja koja prethode najraširenijoj bolesti danas, a to je depresija.
- Čovjek je prirodno slab i ne može sam protiv svega, potrebna mu je podrška, oslonac, a tu potrebu do danas nismo uočavali, to je na neki način bila tabu tema. Ali, danas ljudi više ne govore o religijsko-znanstvenom pogledu na svijet sa nekom distancom, nego kao o nekoj stvarnosti - naglašava on.
Potcrtava da se u psihologiji o religiji nije govorilo drugačije nego samo kao o negativnoj pojavi, ali rasprava o vjeri u psihoterapiji se danas vodi u svijetu, "jer ako je religija čovjeku smisao života, ako mu je važna, mi je s vremena na vrijeme možemo upotrijebiti u konkretnom doticaju sa pacijentom".
Selimović naglašava da za stres, depresiju, strah, postoje različite metode kojima čovjek može sebi pomoći, te sam pogled na svijet, da nije sam, da samim tim prizna da je nemoćan, može mu u startu pomoći.
- U knjizi sam nastojao napraviti korak dalje, ne samo da otkrijem problem time što sam duhovnost apostrofirao na važno mjesto, čime nisam otkrio previše novoga, ponudio sam mogućnosti i metode kako se duhovnost može iskoristiti u terapiji te biti veliki pomagač izgubljenima i onima koji ne žele takvima postati, a kojeg sam ja nazvao "islamom nadahnut pristup“ ili "islamom orijentirana terapija“ koja može ljudima pomoći - naglašava Selimović.
Naveo je primjer imanskog šarta, vjerovanja u sudbinu -“sve što se događa biva s Božijom voljom i Božjim određenjem“, jer ako vjerujemo u sudbinu onda znamo da sve što se desilo upravo se tako moralo desiti i nikako drugačije, "to je postulat koji olakšava rad s pacijentima".
Pojašnjava da ima jako puno pacijenata koji imaju osjećaj krivnje za ono što se desilo, a u biti oni i nisu krivi.
- Ako mi na osnovu "kadera“ sudbine promatramo svijet, prošla događanja, ono na što nismo ponosni u svome životu, dolazi se do zaključka da ne ovisi sve o nama, da se stvarno nešto tako moralo desiti, onda će nam biti mnogo lakše da svoje eventualne greške ispravimo, odnosno, da na njih gledamo kao da su se morale desiti i da iz njih učimo - pojašnjava Selimović.
Fokusiranje i namaz je također poglavlje knjige. Fokusiranje je metoda kojom se žele ostaviti problemi sa strane, čovjek se želi opustiti i relaksirati.
- Kroz namaz upravo to radimo, jer se pet puta dnevno odvajamo od ovoga svijeta, u kontaktu s višom Silom, sa Gospodarom svih svjetova, a potom se vraćamo ovome svijetu, simbolično govoreći, 'relaksirani' i možda sa drugačijim promišljanjima o problemima pa čak i mogućim rješenjima istih - naglašava Selimović, čija je knjiga "Tajne terapijske vještine" promovirana u Zenici.
Selimović je klinički psiholog u kliničkoj bolnici u Konjicu, a u svom radu se bavi različitim tipovima bolesti u poremećaju, sa populacijom koja ima puno problema s depresijom i anksioznošću.
Ističe da u svom radu koristi različite metode, ono što je najbolje do sada istraženo, ali i ono što godinama istražuje to je duhovni pristup.
Naglašava da je u BiH depresija najraširenija bolest, čak i kod djece, a različiti su uzroci, osjećaj krivnje, iskrivljen pogled na svijet, nesigurnost, i ona se kod pacijenata različito odražava, stoga i terapija treba biti različita.
(Fena/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook