NAKON RAMAZANSKOG BAJRAMA NA BH. JADRANU KAO U KOŠNICI

Neum puca po šavovima: Najviše je domaćih gostiju, a zatim Poljaka, Čeha, Mađara, Francuza...

Arhiva24.08.13, 18:29h

Izdvojiti 160 maraka za biometrijske pasoše, za četveročlanu porodicu, kako bi ljetovali u Hrvatskoj, čini se da je većini građana BiH, koji su nasiromašniji u Evropi, veliki izdatak. Zato se radije voze lošim putem preko Svitave kako bi s novcem, kojeg su uštedjeli na biometrijskim pasošima, proveli nekoliko dana na moru u Neumu

neum plazaIzvor: Deutsche Welle

U Neumu, jedinom bh. gradu na moru, ovih je dana kao u košnici. U hotelima su uglavnom strani turisti, dok je znatno jeftiniji privatni smještaj popunjen domaćim gostima, kojih je ovog ljeta, znatno više nego lani.

U julu, mjesecu ramazana, u Neumu je bilo malo domaćih gostiju. Gužve na plažama, počele su nakon ramazanskog Bajrama. Davor Krešić, predsjednik turističkih djelatnika Neuma kaže kako je u hotelima 90 posto stranih i deset posto domaćih gostiju, koji uglavnom borave u znatno jeftinijem privatnom smještaju.

„Među stranim turistima najviše je Poljaka. Ima i Čeha, Mađara, Francuza, nešto malo Španjolaca, Izraelaca, Rusa, svega pomalo, veli direktor hotela Zenit Ivan Lakić za Deutsche Welle. Žali se, međutim, kako su plaže ispred hotela, krcate domaćim gostima, koji novac ostavljaju u privatnim pansionima. Većina domaćih gostiju u Neum je stigla preko teritorije BiH, uskim krivudavim, 50 kilometara dugim, putem preko Svitave.

svitava nova

Erminu skupo, Harimu jeftino

„Zašto preko Svitave? Pa zato, što nemam pasoš. A da sam znao ne bi došao", razočarano će Zeničanin Ermin, dok sebi i društvu ulijeva kafu iz termos boce. Veli kako su cijene kao u Hrvatskoj. Što onda dolaziti u ovu gužvu? "Sad i nikad više", ljutito će Ermin.

U Neumu su, preko Svitave, provesti dva dana na moru, došli i Enes i Amra iz Visokog.

„Radi djeteta ne možemo više", veli Amra. „A dijete nam je kući ostalo", dodaje suprug Enes. Vele kako im je u Neumu „baš fino“.

I Harimu kao i njegovoj supruzi Melisi, koji su u Neum stigli iz Banja Luke, preko Hrvatske, odnosno graničnog prelaza Doljani, dopada se u Neumu. Što je Erminu skupo, Harimu je jeftino.

„Pa nije skupo, jeftinije je nego u Banja Luci, kad uzmemo, ovako, prehranu i sve ostalo", veli Harim. Kaže kako nisu nosili hranu od kuće, već samo novac. Hranu kupuju u samoposluzi, a borave u privatnom smještaju.

Neum panorama

„Baš je povoljno, 60 maraka plaćamo za nas dvoje i dvoje djece“, kaže Harim, kojem nije smetala ni gužva na plaži.

Bez pasoša - preko Svitave

Mještani neumskog zaleđa kažu kako ujutro i predveče, za samo sat vremena, cestom preko Svitave, Hrasna i Hutova, prema Neumu i iz Neuma prođe više od 400 vozila bh. registarskih oznaka.

Izdvojiti 160 maraka za biometrijske pasoše, za četveročlanu porodicu, kako bi ljetovali u Hrvatskoj, čini se da je većini građana BiH, koji su nasiromašniji u Evropi, veliki izdatak. Zato se radije voze lošim putem preko Svitave kako bi s novcem, kojeg su uštedjeli na biometrijskim pasošima, proveli nekoliko dana na moru u Neumu.

„Mi smo ovdje generalno izolirano mjesto. Ta cesta preko Svitave, nije cesta to je kozja staza, vidjeli ste i sami našto to liči", kaže predsjednik udruge turističkih djelatnika Neuma Davor Krešić za DW. Dodaje kako nije čudno što je Neum izoliran od Hrvatske, jer je to druga država, odnedavno članica EU, ali nije, veli, normalno što je prometno izoliran od BiH, a jedini je izlaz te države na more.

„Ovogodišnja će sezona biti pet do šest posto bolja nego lanjska. A da smo, normalnom cestom, s dvije prometne trake, povezani s ostatkom zemlje, financijski bi imali puno bolje rezultate, jer bi nam i iz BiH dolazila bogatija klijentela", kaže sugovornik Deutsche Wellea.

(Dw.de, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook