PREMA PISANJU VESTI

U Srbiji provjeravaju Mladićeve saradnike, slijede hapšenja?

Arhiva23.08.13, 11:38h

MUP Srbije već desetak dana detaljno provjerava većinu nekadašnjih vojnih, policijskih i političkih službenika Republike Srpske koji od kraja rata žive u Srbiji i svima je naloženo da "ne napuštaju mjesto prebivališta", a većina osoba koji su obuhvaćeni ovom akcijom ili su već optuženi ili se protiv njih vodi istraga za ratne zločine tokom rata u BiH

ratko mladićZamjenik glavnog tužitelja za ratne zločine Srbije Bruno Vekarić negira bilo kakva hapšenja i provjere.

MUP Srbije već desetak dana detaljno provjerava većinu nekadašnjih vojnih, policijskih i političkih službenika Republike Srpske koji od kraja rata žive u Srbiji i svima je naloženo da "ne napuštaju mjesto prebivališta", a većina osoba koji su obuhvaćeni ovom akcijom ili su već optuženi ili se protiv njih vodi istraga za ratne zločine tokom rata u BiH, pišu mediji u Srbiji i dodaju kako je srpska policija do sada provjerila državljanstvo, ali i mjesto boravka najmanje 15 nekadašnjih generala Vojske RS, načelnika centara javne sigurnosti i načelnika općina.

Neimenovani izvor beogradskih Vesti online tvrdi kako se akcija provodi od početka augusta i detaljno se provjerava imaju li uredno državljanstvo Srbije i nikome nije rečeno zašto su provjere, ali je netko od njih uspio doznati kako policija Srbije ovu akciju provodi prema nalogu Suda BiH.

– Nitko ne zna da li su ove provjere samo uvertira u njihovo uhićenje i ekstradiciju Bosni ili će ih uhititi i procesuirati Sud za ratne zločine Srbije. Nitko im ništa ne govori, ali provjera državljanstava jasan je signal da će biti izručeni svi oni koji nemaju dokumente Srbije – kaže ovaj izvor.

U Srbiji nagađaju kako je Tužiteljstvo BiH dostavilo srpskim kolegama tajni popis optuženih i osumnjičenih za ratne zločine i uskoro bi mogla uslijediti i prva hapšenja. Zamjenik glavnog tužitelja za ratne zločine Srbije Bruno Vekarić negira bilo kakva uhićenja i provjere, ali priznaje kako se "provode rutinske provjere identiteta i adresa stanovanja osoba koje su zanimljive za neke predmete koji se tiču ratnih zločina".

Mediji u Srbiji podsjećaju na Protokol o suradnji u progonu osumnjičenih za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid koji su potpisale Srbija i BiH kako bi se izbjegle "dvostruke istrage" i zato da se počinitelji ratnih zločina "više ne mogu skrivati od pravde". Nagađa se da su dvije moguće verzije razloga ove akcije.

– Prva je da je Tužiteljstvo za ratne zločine od svojih bosanskih kolega prije izvjesnog vremena dobilo četiri velika predmeta i u tijeku su predistražne radnje, a prema drugoj verziji, MUP Srbije dobio je nalog da provjeri adrese čak 70 ljudi koje je haaško tužiteljstvo nedavno označilo kao potencijalne svjedoke – doznaju Vesti online.

 

 

(večernji.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook