Ako Amerikanci nešto znaju raditi, onda su to policijske serije. Praktički nema desetljeća – počevši od kraja pedesetih i Nedodirljivih, Columba koji se počeo snimati šezdesetih, preko Kojaka i Ulica San Francisca u sedamdesetima – koje nije obilježeno nekom sjajnom policijskom serijom. Televizijski prikaz policijskog posla nerijetko se mijenjao, prikazujući ga u glamuroznom, ali i u brutalno realističnom izdanju.
5. Kriminalistička priča (1986. – 1988.)
Televizijski opus Michaela Manna gotovo je mjerljiv s njegovim filmskim opusom, jer Mann je televizijsku produkciju osamdesetih podignuo na viši nivo. Ostavivši za sobom već uhodane Poroke Miamija, Mann se prebacio na Kriminalističke priče. Serija se prikazivala samo dvije sezone, no to je bilo dovoljno da Kriminalističke priče zasluže kultni status. Dennis Farina i Anthony John Denison briljirali su u ulogama Mikea Torella i Raya Luce. Serija je bila nevjerojatno popularna i u BiH.
4. 21 Jump Street (1987. – 1991.)
Serija koja je proslavila Johnnyja Deppa i omogućila mu status tinejdžerskog idola, od kojeg je on kasnije panično bježao. Iznimno zabavna hit serija pratila je dogodovštine mlađahnih i ljepuškastih policajaca te bila prvi pravi Foxov hit. Ciljajući na mlađu publiku, 21 Jump Street nudila je dovoljno uzbuđenja uz obaveznu moralnu poruku na kraju svake epizode, u skladu s tada rastućom političkom korektnošću.
3. Odjel za ubistva: Život na ulici (1993. – 1999.)
Prvih nekoliko sezona spada u sam vrh televizijske produkcije. Galerija nezaboravnih likova na čelu s Munchom i velik broj talenata okupljenih u projektu. Barry Levinson zaslužan je za vizualni stil, uz redatelje Petera Medaka, Kathryne Bigelow i Teda Demmea, te ostale koji su gostovali tokom sedam snimljenih sezona. Opasne ulice Baltimorea televizijskim gledateljima približio je bivši novinar David Simon, prema čijoj je knjizi osmišljena serija, no kao njezin kreator potpisan je Paul Attanasio. Odjel za ubistva pokazao je i drugo lice policajaca, prikazavši ih kao ljude od krvi i mesa. No svakodnevna ubistva koja istražuju, ponekad za njih predstavljaju samo još jedan dan na poslu.
2. Poroci Miamija (1984. – 1989.)
Serija koja je apsolutno redefinirala televizijski svijet osamdesetih i u modu uvela mokasinke na bosu nogu, sakoe pastelnih boja i slične modne dodatke. Don Johnson i Philip Michael Thomas vozili su "bijesne" aute i glisere, nosili kreacije Hugo Bossa, Armanija i Versacea, dok su se predstavnici elektro popa natjecali čija će pjesma završiti u nekoj od epizoda. Poveći broj Emmyja i Zlatnih globusa te nevjerojatan utjecaj na pop kulturu – dokaz su da su Poroci Miamija bili nešto više od obične televizijske razonode.
1. Žica (2002. – 2008.)
Svojevrsni nastavak Odjela za ubistva: Život na ulici realizirala je ekipa na čelu s Davidom Simonom, a danas taj projekt ima status ponajboljeg televizijskog proizvoda posljednjih godina. Producenti su namjerno izbjegavali poznata glumačka imena kako bi serija dobila na autentičnosti i "uličnom" kredibilitetu. Realistično snimljena Žica još je jedan vrhunski proizvod HBO-a, koji nadmašuje i većinu recentne filmske ponude.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook