PRVI POSLANIK ISLAMSKE VJEROISPOVIJESTI U PARLAMENTU AUSTRALIJE

Bosanac Ed Husić reagovao na ponovno Murdochovo vrijeđanje muslimana: 'To je obično lupetanje'!

Arhiva21.08.13, 11:28h

Izjava Ruperta Murdocha da se muslimani ne integriraju u multikulturalna zapadna društva među muslimanima Australije protumačena kao islamofobična i zlonamjerna, a Ed Husić izjavu Murdocha opisao kao "obično lupetanje"

ed husić

Poznati medijski mogul Rupert Murdoch na svome privatnom Twitter profilu napisao je da se muslimani ne uspijevaju integrisati u multikulturalna zapadna društva, što je izazvalo lavinu reakciju širom Australije među kojima se posebno ističe Ed Husić, australijski liberalni poslanik porijeklom iz BiH i prvi poslanik islamske vjeroispovijesti u Parlamentu Australije, javlja agencija Anadolija.

Inače, Rupert Murdoch je na Twitteru podržao komentare glavnog britanskog rabina, Jonathana Sacksa, koji je prethodno izjavio da multikulturalizam proživljava svoj "najbolji momenat", dok je Murdoch na to dodao da se "društva moraju integrisati. Muslimanima je to najteže".

Takva izjava je među muslimanima Australije protumačena kao islamofobična i zlonamjerna dok je Husić izjavu Murdocha opisao kao "obično lupetanje".

"Kao da slušam bučnog, razgalamljenog strica na porodičnom okupljanju. Baš me uzbuđuje ovo što on piše", napisao je na svome Twitter profilu Ed Husić, sin bosanskih imigranata koji je rođen u Blacktownu u Novom Južnom Walesu.

Inače, Edham Nurredin Husić, poznatiji kao Ed Husić, na izborima u Australiji 2010. godine postao je prvi Bosanac i musliman član Vlade Australije. Skoro dvije godine kasnije, on je kao prvi musliman izabran za člana Vlade Australije, odnosno na mjesto sekretara premijera, položivši zakletvu držeći ruku na Kur'anu.

Osim Husića, na kontroverznu izjavu Murdocha reagovala je u Nareen Young, izvrša direktorica Vijeća za različitosti Australije, opisavši takav komentar kao "šuplju izjavu".

"Moramo konačno shvatiti da kada ljudi na visokim i značajnim pozicijama kažu ovakve stvari, onda to boli cijelo društvo. To nije dobro i pozitivno ni za koga. Postoje mnogi pošteni muslimani u Australiji koji sjede u svojim kancelarijama u Sydneyu i Melbournu i koji su sada povrijeđeni izjavama Murdocha. Njegovo ponašanje nikome neće pomoći", istakla je ona.

Također, Mohamad Tabbaa, glasnogovornik Islamskog vijeća Victorije, kazao je da Murdoch putem svojih medijskih kuća, također, doprinosi širenju islamofobije i razdora između muslimana i krščana.

"Cijela ova rasprava o integraciji je bespotrebna. To je van konteksta i svih realnih stvari. Ali, mnogo je ironičnije da i sam Murdoch putem svojim medija doprinosi širenju straha i histerije. Mislim da je za njega previše da govori o integraciji, kada samo dodatno povećava problem islamofobije", rekao je Tabbaa.

Inače, poznato je da je Murdoch i ranije na svome Twitteru pisao kontroverzne poruke kao što su kritike ratnog stanja na Bliskom istoku i južnoj Aziji.

"Šta je loše sa Irakom? Saddam Hussein je jedan okrutni, zli ubica. Ubijanja su samo jedna od metoda, Afganistanci su loši momci...", samo su neke od poruka sa njegovog Twitter profila.

Inače, Rupert Murdoch je najveći svjetski medijski magnat. Osnovao je i News Corporation, drugi najveći medijski konglomerat na svijetu. Tokom 1950-ih i 1960-ih, kupio je velik broj novina u Australiji i na Novom Zelandu, prije nego se proširio na Veliku Britaniju 1969. godine gdje je preuzeo "News of The World" i "The Sun". Također, 1981. godine je kupio ugledni britanski "The Times".

Osamdesetih je bio među prvima koji su uveli nove elektronske tehnologije u izdavaštvu. Njegova News Corporation tad je kupila i "Twentieth Century Fox", "Harper Collins" i "The Wall Street Journal", a cijelu deceniju bio je blizak s premijerkom Margaret Thatcher.

U julu 2011. godine Murdoch se našao u jeku skandala kad je optužen da su njegove publikacije, uključujući "News of the World", prisluškivale telefonske razgovore poznatih zvijezda, članova kraljevske porodice i članova britanske vlade.

S druge strane, muslimani u Australiji žive više od 200 godina i čine 1,7 posto populacije. Islam je druga religija nakon kršćanstva u toj zemlji.

Također, prije nekoliko godina provedeno je istraživanje o viđenju islama u toj zemlji. Većina Australaca ovu vjeru vidi kao prijetnju načinu tamošnjeg života i kulturnih vrijednosti.

(Anadolija/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook