PORODICE NESTALIH IZ I. SARAJEVA PODNIJELE KRIVIČNU PRIJAVU PROTIV POTPREDSJEDNIKA FBIH

'Mirsad Kebo je zloupotrijebio položaj u toku rata i dozvolio da Srbe iz Sarajeva odvoze na deponiju smeća u Buća Potok...'

Arhiva20.08.13, 17:53h

Odbor smatra da postoji osnovana sumnja da je Kebo, koji je u ratu obavljao dužnost generalnog direktora "Rada", a to preduzeće je upravo bilo nadležno za rad i nadzor nad deponijom - morao biti upoznat sa činjenicom da se na ovoj deponiji sahranjuju tijela ubijenih Srba, a to nije prijavio ni tada, a ni poslije rata

Mirsad Kebo novaOdbor porodica zarobljenih boraca i nestalih civila Sarajevsko-romanijske regije podnio je Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv ratnog direktora Javnog komunalnog preduzeća "Rad" iz Sarajeva Mirsada Kebe, javlja Srna.

Odbor smatra da je Kebo, koji je i potpredsjednik Federacije BiH, zloupotrijebio položaj u toku rata, te dozvolio da se nestali Srbi iz Sarajeva, koji su odvođeni iz svojih stanova i kuća i za čijim se posmrtnim ostacima još traga, odvoze na deponiju smeća u naselju Buća Potok.

"Kebo je dozvolio ovakav način zločina u ratu, nije prijavio mjesta masovne grobnice za čije postojanje imamo indicije i dokaze po pronađenim dijelovima ljudskih ostataka nađenih na gradskoj deponiji u Buća Potoku, usporio je proces traženja nestalih lica i uskratio pravo porodicama na istinu o nestanku i posmrtnim ostacima njihovih članova porodica", navodi se u saopštenju Odbora.

U krivičnoj prijavi piše da je, nakon nekoliko probnih iskopavanja, Institut za nestala lica BiH, po naredbi Tužilaštva BiH, 22. jula započeo ekshumaciju posmrtnih ostataka na sarajevskoj gradskoj deponiji Buća Potok, jer postoje brojni dokazi da je tu tokom rata u BiH, odnosno od 1992. do 1995. godine, zakopano više desetina Srba iz Sarajeva.

Odbor u krivičnoj prijavi podsjeća da su sumnje o postojanju masovne grobnice na ovoj lokaciji ubrzo i potvrđene, ili bar o njenom nekadašnjem postojanju, jer je do sada već pronađeno nekoliko pršljenova i kostiju, te više fragmenata kostiju ljudskog porijekla.

Odbor smatra da postoji osnovana sumnja da je Kebo, koji je u ratu obavljao dužnost generalnog direktora "Rada", a to preduzeće je upravo bilo nadležno za rad i nadzor nad deponijom - morao biti upoznat sa činjenicom da se na ovoj deponiji sahranjuju tijela ubijenih Srba, a to nije prijavio ni tada, a ni poslije rata.

"U tom nečinjenju ostvarila su se sva obilježja krivičnog djela - neprijavljivanje krivičnog djela ili učinioca, jer je Kebo kao generalni direktor imao svojstvo službenog lica, te je bio u obavezi da prijavi krivično djelo za koje je saznao u vršenju svoje dužnosti. Takođe, postoje elementi i krivičnog djela - neprijavljivanje mjesta masovne grobnice, te od vas tražemo da provedete istragu", stoji u krivičnoj prijavi.

Odbor naglašava da je podnio krivičnu prijavu očekujući da će Tužilaštvo BiH, uz pomoć drugih organa ispitati ovaj slučaj i pribaviti neophodne dokaze, kako bi se, prije svega, kaznili oni koji prikrivaju ratne zločine, ali i oni koji sprečavaju proces ekshumacije i identifikacije svih žrtava rata na prostoru BiH.

(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook