Organizacija "Reporteri bez granica" je ocijenila da se pod krinkom antiterorističkih mjera pokušava uništiti mreža na kojoj se zasniva novinarski rad Guardiana. "U zapadnim demokracijama je novost da se novinarsko izvještavanje kvalificira kao terorizam", ironično je komentirao novinar ovog lista Glenn Greenwald
"BIO je to jedan od najbizarnijih trenutaka u dugoj historiji Guardiana", opisao je posljednje događaje Alan Rusbridger, glavni urednik britanskog lista The Guardian opisujući kako je morao uništiti kompjuterski hard-disk s materijalima Edwarda Snowdena, i to pod nadzorom dva saradnika britanske tajne službe GCHQ.
Kako piše njemački Deutsche Welle to nije jedini slučaj pritiska vlasti na novinare u zemlji koja se smatra jednom od kolijevki demokracije. Tako je prije samo dva dana u londonskoj zračnoj luci Heathrow privremeno uhapšen David Miranda, životni saputnik Guardianovog novinara Glenna Greenwalda koji je objavio Snowdenove povjerljive informacije. Policija ga je saslušavala skoro devet sati - koliko je maksimalno dopušteno zakonom ako ne postoji sudski nalog za hapšenje.
"Oni su me ispitivali o mom čitavom životu i oduzeli mi kompjetor, mobitel i fotoaparat", ispričao je Miranda prenosi Deutsche Welle. Nakon 8 sati i 55 minuta vraćen mu je samo pasoš i dopušteno mu je da nastavi put u Rio de Janeiro. Britanska policija pozvala se na zakon o borbi protiv terorizma koji dopušta vremenski ograničeno uhićenje bez sudskog naloga i prisutnosti advokata, a osumnjičeniku ne daje pravo na uskraćivanje iskaza.
Organizacija "Reporteri bez granica" je ocijenila da se pod krinkom antiterorističkih mjera pokušava uništiti mreža na kojoj se zasniva novinarski rad Guardiana. Ona je također istaknula da nema nikakvih informacija o tome da bi Miranda imao bilo kakve veze s terorizmomm.
"U zapadnim demokracijama je novost da se novinarsko izvještavanje kvalificira kao terorizam", ironično je komentirao novinar Glenn Greenwald prenosi DW.
(DW/dh)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook