"Kako vi mjerite uspjeh", "Šta biste učinili u situacijama kada ne postoji rješenje za problem?, "Opišite vrijeme kada ste trebali raditi nešto što zapravo niste željeli". "Kako bi od nule napravili motor?" Ovo su samo neka od pitanja koja kandidate čekaju na razgovorima za posao.
O razgovorima za posao, i pitanjima kojima se kandidati "rešetaju", mnogo se priča, a zna se koje su kompanije u Americi najzahtjevnije.
Tako se već tri godine na vrhu liste najrigoroznijeg poslodavca, kada su u pitanju razgovori za posao, našla konzultantska kuća McKinsey & Company. Na drugom mjestu je Thoughtworks, a na trećem Boston Consulting Group.
Po čemu vas drugi prepoznaju
Jedno od pitanja koje je bilo postavljeno kandidatima koji su bili na testiranju za posao u McKinseyju glasi: "Kako bi izračunali godišnje emisije ugljičnog dioksida u EU na električnim automobilima u odnosu na automobile koji voze na plin?"
"Ako uzmem vaš životopis i uklonim ime s vrha, koja crtica iz njega je ona po kojoj bi vas vaši prijatelji prepoznali kada bi životopis pročitali", pitanje je postavljeno u Boston Consulting Groupu.
Među tvrtkama koje imaju zahtjevne intervjue za posao su i Rolls Royce, Procter & Gamble i Google.
Teška i neobična pitanja
Jedan od kandidata koji je se natjecao za posao u Googleu otkrio je jedno od pitanja: "Recite koliko je ljudi u ovoj zemlji u zadnjih sat vremena gledalo YouTube?"
Komentirao je da su proces selekcije i razgovori u ovom informatičkom divu bili teški i neobični, ali da su pitanja jasna, informativna i logična. Uz to, kaže, za mjesto u odjelu prodaje od kandidata se tražilo da razumije tehnologiju i poznaje lokalno tržište.
U kompaniji Procter & Gamble, čiji se proizvodi nalaze u trgovinama širom svijeta, postavljaju neobična pitanja koja iziskuju mudar odgovor.
"Opišite vrijeme kada ste trebali raditi nešto što zapravo niste željeli", ovo je jedna od rečenica koja sigurno zbunjuje kandidate.
"Zaista riječ je o kompaniji strogih zahtjeva. Oni su u potrazi za ljudima dobrog karaktera i ličnosti. Njihov selekcijski postupak 'filtrira' kandidate tako da se mogu vidjeti rezultati, ko ima smisao za humor i ko je dovoljno kompetentan da se natječe u određenom roku", komentirao je jedan od kandidata koji je aplicirao za posao u ovoj kompaniji.
Profesionalnost Microsofta
Tehnološki divovi Microsoft i Facebook također imaju zahtjevan intervju za posao.
"Šta biste učinili u situacijama kada ne postoji rješenje za problem?", pitaju u Microsoftu. Kandidati koji u se u ovoj kompaniji natjecali za posao kažu da je selekcijski proces vrlo profesionalan, te da se tokom razgovora balansira pitanjima o iskustvu kandidata, njegovim vještinama/znanjima te aktualnim i budućim interesima.
Ono što bi trebali znati svi koji se javljaju na natječaje je da se trebaju znati predstaviti na zanimljiv način. Često je važno biti i kratak, jer primjerice u nekim kompanijama traže da se to učini u samo tri riječi!
Prije razgovora jako je važno istražiti bitne informacije o firmi, jer će kandidatima bez tih osnovnih podataka šanse biti minimalne. Neki ne samo da pitanju detalje o poslovanju kompanije, već primjerice, u Facebooku kandidate pitaju kako vide budućnost te kompanije.
(Net.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook