DO SADA NA RAČUN BOLNICE PRISTIGLO OKO DVA MILIONA KM

Zašto je izgorjela bihaćka bolnica? Pušenje uništava više od zdravlja?!

Arhiva18.08.13, 09:57h

Kada su početkom sedmice državni istražni organi vratili objekt Kantonalne bolnice menadžmentu, konačno, nakon požara na bolnici koji se desio 26. jula, bili smo u mogućnosti ući i sagledati štetu, prenosi Oslobođenje.ba

Kantonalna bolnica u Bihaću - požar/ Foto: Biscani.net


Kada su početkom sedmice državni istražni organi vratili objekt Kantonalne bolnice menadžmentu, konačno, nakon požara na bolnici koji se desio 26. jula, bili smo u mogućnosti ući i sagledati štetu, prenosi Oslobođenje.ba.

Podsjećanja radi, te kobne noći izgorio je cjelokupni krov takozvanog centralnog bloka bolnice koji se sastoji od tri spojene glavne zgrade.

Prvo što smo mogli vidjeti i osjetiti po ulasku u bolnicu je težak miris zgarišta, te čađave podove, zidove i stubišta. Iako prvi sprat nije bio u plamenu, dim je sve jednako uništio kao što bi to i vatra učinila, a kako je nakon gašenja krova ogromna količina vode sapirala čađ koja se slijevala ka prizemlju, tako se nijedan kvadratni metar bolnice ne može smatrati potpuno sačuvanim. Tek nakon ovakvog prizora javnost bi se mogla bez poteškoće složiti sa menadžmentom bolnice, koji smatra da Bihaću i pored sanacije treba, maltene, izgradnja novih objekata.

Izgorio najvažniji dio

Već na gornjim spratovima prizori onoga što je požar ostavio govore sami za sebe. Plafoni su crni i ispucali, ponegdje i izgorjeli, drveni okviri vrata i prozora su u ugarcima, namještaj izgorio, sa njim i dobar dio opreme kojoj više nikakav remont ni servis ne može pomoći.

Na posljednjem spratu kao da je bilo bombardovanje, krova nema, iznad glave su ruine kroz koje proviruje nebo, na podovima ogromne količine katrana koji se topio sa krova i kapao. Medicinski uređaji stopljeni i preliveni katranom.

Kada kažu da je najveći i najvažniji dio bolnice izgorio, onda su i tu potpuno u pravu. Odjeli kardiologije, prijemne ambulante, ginekologije, porodilišta, kirurgije, urologije, ortopedije, dijagnostike, internog i gastroenterologije su potpuno uništeni, a neupotrebljivi su i odjeli neonatologije, pedijatrije, operativnog trakta, mikrobiologije i bolnički liftovi.

Oko 3.500 kvadratnih metara krova više ne postoji i, što je najgore, dolaze jesen i zima, kiše i snijeg dodatno će doprinijeti propadanju zgrade. No, čak i kada bi se već sutra zgrada prekrila novim krovom, i dalje bi to bilo zgarište ako se ne bi pristupilo kompletnim građevinskim radovima na obnovi svih prostora u zgradi, počevši od samog pristupa zgradi jer je i asfalt oko bolnice čađav kao mrkla noć i zaudara na goretinu.

U proteklih nekoliko sedmica Kantonalnu bolnicu "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću posjetili su gotovo svi, od novog reisa, do Lagumdžije, od američkog ambasadora, do člana Predsjedništva Bakira Izetbegovića, koji su, nakon što je uviđaj okončan, imali priliku da prvi uđu i u sam objekat.

Koliko će se svi oni skupa zauzeti za Kantonalnu bolnicu, toliko će i njena obnova dugo trajati.

Za sada, na račun bolnice pristiglo je oko dva miliona maraka, što državne pomoći, što donatorskih sredstava. Menadžment donacije ne odbija iako uporno insistira na tome da obnova bolnice, njenih sekundarnih i tercijarnih kapaciteta i usluga treba biti stvar države, a ne humanitarne akcije.

Do zatvaranja ovog broja niko od nadležnih nije nam htio odgovoriti na pitanje šta je uzrokovalo ovaj požar. Čekajući da budu sigurni, pogotovo ako se utvrđuje krivica kako bi neko i odgovarao, pored Kantonalnog tužilaštva u istrazi učestvuju vještaci protupožarne struke iz Sarajeva, ali i iz MUP-a USK-a. Za sada su jedino kantonalni inspektori izašli u javnost sa dvije krucijalne činjenice.

Čaršijske priče

Prvo, požar je izbio u međuprostoru između lifta i garderobe, i drugo, s obzirom na to da je tokom požara u bolnici gorjelo svjetlo, za požar se ne mogu kriviti kratki spoj i elektrika.

Nezvanično saznajemo da bi uzrok mogao biti jedan opušak cigarete čiji su ostaci pronađeni u izgorjeloj kanti za smeće čija lokacija odgovara onoj koju je policija već ocijenila kao mjestom nastanka požara. U čaršijskim pričama u Bihaću ide se čak do toga da kažu da je u pitanju crveni york.

Pokušali smo to provjeriti kod MUP-a, ali niko ne želi dati nikakvu informaciju koja bi bila zvanična, prije nego nalazi vještaka i istraga Tužilaštva ne budu okončani.

Nakon posjete zgarištu, na najbližoj klupi kod parkinga, kolege novinari su zasjeli da rasprave i o svojim utiscima, tada nam je prišao čuvar i opomenuo nas da postoji svježa naredba kojom se strogo zabranjuje pušenje bilo gdje u ogromnom krugu bolnice.

Mjera predostrožnosti koja nije postojala ili se nije praktikovala prije, a sada samo pojačava sumnju da je opušak kriv za sve. No, dok Tužilaštvo ne izađe sa konačnim rezultatima istrage, sve to ostaje u domenu nagađanja.

Za direktora bolnice, doktore, pa čak i gradske i kantonalne oce, uzrok požara je sporedno pitanje, a prioritet nad svim drugim pitanjima jeste koliko će ovakvo stanje potrajati. Bolnica radi sa drastično smanjenim kapacitetom, za samo četiri dana pacijenti ispune sva mjesta za ležanje, prebacuju se po hitnosti na sve strane, a ljekari i medicinsko osoblje rade u skučenim i improviziranim alternativnim prostorima. Nedostaci su na sve strane i hendikepiranost je u svakom pogledu.

(Oslobođenje/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook