POTREBNO NAJMANJE 1.500 DONORA

Počelo uzimanje uzoraka i formiranje registra banke koštane srži u BiH

Arhiva14.08.13, 21:08h

Prvi donor bio je načelnik Općine Stari Grad Sarajevo Ibrahim Hadžibajrić, koji je i počasni ambasador projekta

banka koštane sržiU organizaciji Nevladine organizacije "Mala" u Sarajevu je danas započeto uzimanje krvi za tipizaciju a time i formiranje registra banke koštane srži u Bosni i Hercegovini.

Prvi donor bio je načelnik Općine Stari Grad Sarajevo Ibrahim Hadžibajrić, koji je i počasni ambasador projekta.

On je istakao da ovim projektom Bosna i Hercegovina pristupa svjetskoj mreži donora koštane srži, što će biti od velikog značaja za bh. građane.

- Vrijeme će pokazati koliko smo svjesni važnosti ovog projekta jer će formiranje registra banke koštane srži omogućiti liječenje brojnih bolesti i spašavanje ljudskih života - rekao je Hadžibarić.

Predsjednica NVO "Mala" Amela Sućeska izjavila je da su svi u organizaciji izuzetno ponosni na ovaj projekt.

- Kada ovaj registar postane član evropskih i svjetskih organizacija onda će građani kojima je potrebna transplantacija koštane srži to moći uraditi u BiH a i transplantati iz cijelog svijeta će nam biti dostupniji po povoljnijim uvjetima i nižim cijenama - naglasila je Sućeska.

Dodala je da je za učlanjivanje registra u svjetske organizacije potrebno 1.500 donora a da se postane ozbiljan partner na globalnom nivou potrebno je 5.000 donora.

- Tipizacija će biti rađena u Hrvatskoj tako da će prvi tipizirani uzorci iz BiH, u saradnji s fondacijom Ana Rukavina i Zavodom za transfuzijsku medicinu Hrvatske, putem hrvatskog registra ulaziti na svjetsko tržište, i prije nego što bude prikupljeno 1.500 uzoraka - pojasnila je Sućeska.

Naglasila je da je troškovi ovakvih zahvata trenutno koštaju oko 350.000 eura po pacijentu - bez postoperativnog perioda, a da bi formiranjem registra banke koštane srži u BiH cijena iznosila najviše 50.000 eura.

Pored načelnika Hadžibajrića, uzorke krvi danas su donirali i direktor Lutrije BiH Edhem Pašukan, izvršni direktor BH Telecoma Hamdo Katica, te direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Željko Ler.

(Fena/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook