TUZLA

Nastavlja se štrajk i agonija radnika tvornice deterdženata 'Dita'

Arhiva14.08.13, 20:04h

Komisija za ljudska prava i slobode Općinskog vijeća Tuzla je povodom ovog problema jutros održala vanrednu sjednicu na kojoj su prihvaćeni zahtjevi radnika da bi se poslali u daljnju proceduru

Dita TuzlaFoto: Arhiv

Radnici Tvornice deterdženata „Dita“ Tuzla već tri mjeseca neprekidno štrajkuju ispred tvornice, te su zadnja dva dana postavili i šatore tražeći isplatu 21  plaće i uvezivanje radnog staža za 47 mjeseci.

Komisija za ljudska prava i slobode Općinskog vijeća Tuzla je povodom ovog problema jutros održala vanrednu sjednicu na kojoj su prihvaćeni zahtjevi radnika da bi se poslali u daljnju proceduru.

- Predsjednik Komisije za ljudska prava Mirnes Ajanović je jedini koji nas je posjetio prije četiri dana i dogovorio ovaj jutrošnji sastanak, na kojem su bili i članovi komisije koji su prihvatili naše zahtjeve - izjavio je predsjednik Sindikata „Dite“ Dževad Mehmedović, istakavši da je prvi put vidio da su članovi komisije bili mladi ljudi, a ne 'djedovi koji su nas doveli do ovog stanja u kojem jesmo'.

Pojasnio je da su se komisiji pismeno obratili sa trinaest tačaka, dokumentovali, od kojih je prioritet da Općinski sud u Tuzli ubrza naše tužbe za naša potraživanja, te da Kantonalno tužilaštvo pokrene istragu, kojem je Kantonalna krimpolicija, koja prije šest-sedam mjeseci u Diti izvršila pregled, i napismeno dostavila da je u "Diti" urađen privredni kriminal.

- Ovo je spona kriminala i politike, a najviše je odgovorna „Lora“, kao vlasnik „Dite“. Pomoć nismo dobili ni od Vlade Tuzlanskog kantona, koja je to obećavala, a nismo dobili ni reviziju privatizacije, koja je prema našem mišljenju bila nelegalna, dodao je Mehmedović.

Radnik Nedžib Burek 33 godina rada ostavio je u ovoj tvornici.

- Od 1980-te godine radim u  Diti, sada smo tu pod šatorima, nemamo nikakvih uslova, nema vode, struje, hrane, ničega, sad samo možete zamisliti kako naše porodice kod kuće nemaju šta da jedu. Nekadašnja ova firma je bila gigant, a niko drugi je nije uništio nego tuzlanska vlada - kazao je Burek.

Predsjednik Komisje za ljudska prava Mirnes Ajanović je na sjednici naglasio da ova komisija nema ovlasti da naredi rješavanje problema u smislu konkretnih zahtjeva radnika „Dite“, ali može izvršiti adekvatan pritisak na one koji su dužni odgovoriti komisiji, ukoliko se to ne desi tražit će odgovor putem drugih institucija kako bi se zaštitila prava radnika.

Predsjednik Sindikata „Dite“ Dževad Mehmedović je istaknuo da neće odustajati od štrajka, te da ako se u narednih nekoliko dana ništa ne riješi oko agonije radnika „Dite, svi radnici sa svojim porodicama će izaći ispred zgrade Vlade Tuzlanskog kantona tražeći svoja prava.

(Fena/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook