ŠOKANTAN PODATAK

Više od milion tona opasnog otpada godišnje u BiH!

Arhiva12.08.13, 13:42h

U Izvještaju o stanju okoliša u BiH za prošlu godinu, navodi se da je količina proizvedenog opasnog otpada u 2009. godini iznosila 1.018.035 tona. Taj podatak se zasniva na izvještajima firmi koje imaju deset ili više zaposlenih, a koje su registrirane u sektorima vađenje rude i kamena, prerađivačka industrija te proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i vodom

Deponija

Iako nema preciznih podataka, procjenjuje se da se u Bosni i Hercegovini godišnje proizvede više od milion tona opasnog  otpada, koji se radi reciklaže i odlaganja izvozi u Austriju, Francusku i Sloveniju.

U  Izvještaju  o stanju okoliša u BiH  za prošlu godinu, navodi se da je količina proizvedenog opasnog otpada u 2009. godini iznosila 1.018.035 tona. Taj podatak se zasniva na izvještajima firmi koje imaju deset ili više zaposlenih, a koje su registrirane u sektorima vađenje rude i kamena, prerađivačka industrija te proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i vodom.

lako je količina opasnog otpada znatno manja od količine neopasnog otpada (oko 1,8 posto), upravo opasni otpad može uzrokovati najviše negativnih utjecaja na okoliš ako se ne odloži primjereno.

Većina opasnog otpada potječe od djelatnosti koje se odnose na proizvodnju i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i vodom (937.313 tona u 2009. godini), te od prerađivačke industrije (konkretno od proizvodnje osnovnih metala i fabričkih metalnih proizvoda koji su 2009. iznosili 59.032 tona).

Otpadni akumulatori (iz industrije i transporta) sadrže teške metale (olovo, nikl, kadmij) i elektrolite (kiseline, baze), pa se stoga ubrajaju u opasan otpad. Procjenjuje se da godišnja količina otpadnih akumulatora iznosi oko 6.500 tona. Zbog nedostatka adekvatnih lokalnih kapaciteta, prikupljeni akumulatori su se proteklih godina uglavnom izvozili u Sloveniju radi reciklaže.

Od ukupne godišnje potrošnje maziva u BiH koja iznosi 22.000 do 23.000 tona, polovina se može prikupiti nakon upotrebe, dok se ostatak ispušta u okoliš zbog isparavanja lakih frakcija, curenja ili kapanja.

Agencija za statistiku BiH objavljuje podatke o prekograničnom prometu opasnog otpada. Količina opasnog otpada tokom 2009. godine je za 55 posto veća u odnosu na 2008. godinu, te je dosegla nivo iz 2007.  Bez obzira na porast izvoza opasnog otpada u 2009. u odnosu na 2008. godinu, prekogranični promet opasnim otpadom u periodu  2003. -2009. je u blagom padu, navodi se u Izvještaju o stanju okoliša u BiH.

U tome periodu nije bilo većih promjena u broju kompanija koje su se bavile djelatnošću izvoza opasnog otpada. To je desetak kompanija koje posjeduju rješenje za izvoz opasnog otpada od nadležnih ministarstava u FBiH i RS-u. Neke od kompanija nisu nikada realizirale izvoz.

Glavne izvozne destinacije su Austrija, Francuska i Slovenija.

U Sloveniju su se na obradu uglavnom izvozile otpadne baterije i akumulatori, kao i otpad koji sadrži spojeve olova. Otpad koji sadrži ekološki toksične materije, kao i građevinski materijal koji sadrži azbest, izvožen je u Francusku, na odlaganje. Ostale vrste otpada izvožene su u Austriju na obradu i odlaganje.

(Fena/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook