Izvor: Dani/Autor: Lana Rizvanović
Iako se veliki broj zainteresiranih nadao burnom nastavku Skupštine dioničara Fabrike duhana Sarajevo, to se nije dogodilo: Skupština je okončana tako što je predsjednik saopćio da u Nadzorni odbor FDS-a ulazi pet kandidata koji su osvojili najveći broj glasova. Među njima je Jasmin Jaganjac, trn u oku aktuelnom direktoru FDS-a
Iz drugog pokušaja, u ponedjeljak, 5. augusta, završena je Skupština dioničara Fabrike duhana Sarajevo (FDS). U nastavku Skupštine, prekinute 22. jula, konstatirano je da u Nadzorni odbor FDS-a ulaze članovi s najvećim brojem glasova dioničara. Zaključivši Skupštinu FDS-a predsjedavajući ovog tijela Žarko Karačić je jasno kazao: “Po točci 11. za članove Nadzornog odbora izabrano je pet osoba koje su dobile najveći broj glasova dioničara ove Skupštine sukladno Zakonu o gospodarskim društvima. To je moja konstatacija i u NO treba da bude izabrano tih pet članova koji su dobili najviše brojeva glasova.”
Finansijska policija Federacije BiH podnijela je Tužiteljstvu BiH tri izvještaja o postojanju osnovane sumnje o počinjenom krivičnom djelu u Fabrici duhana Sarajevo. U sva tri slučaja, prvoosumnjičeni za krivična djela, teška najmanje 70 miliona KM, je direktor FDS-a Edin Mulahasanović. |
Tako NO FDS-a čine Mirsad Turković (1.293.001 glasova), Kemal Begtešević (1.287.465), Ivica Knezović i Amir Pašalić (svaki po 954.177) te Jasmin Jaganjac (952.699 glasova).
Tužitelji zatrpani poslom
– Ovih pet ima najveći broj glasova iz mogućih dionica. Nije samo Vlada glasala za ova tri člana, mi smo dobili još 11 posto malih dioničara unutra, pa prema tome nismo sami u toj priči. Sve što je trebalo da se uradi, uradilo se na nastavku Skupštine, pravno je izdefinirano ko može, a ko ne može biti član NO-a FDS-a, kazao je Jaganjac.
Aktuelni direktor FDS-a Edin Mulahasanović se ne miri: novinarima je po okončanju Skupštine u lice kazao da je član NO-a Šefto Kurtović, koji je dobio 14.844 glasova.
– Ne znam odakle informacija da Vlada FBiH ima tri predstavnika u Nadzornom odboru FDS-a, kazao je Mulahasanović, dodavši da Jaganjac nema šta da traži u NO-u FDS-a.
Upravo izbor članova NO FDS-a doveo je do prekida Skupštine 22. jula nakon sedam sati zasjedanja. Skupština FDS-a je prekinuta kada su umjesto broja glasova dioničarima saopćena samo imena. Zanimljivo: bio je tu već famozni Kurtović, kadar Mulahasanovića.
– Pozivajući se na Statut firme, na moje mjesto pokušali ugurati su čovjeka koji je dobio svega 14 hiljada glasova u odnosu na mojih skoro milion. To je apsurd jer su zastupljeni i mali dioničari od kojih je jedan, Mirsad Turković, iz FDS-a, kazao je Jaganjac.
Zbog neregularnosti u izboru NO FDS-a na Skupštini 22. jula, Kantonalnom tužiteljstvu u Sarajevu je iz Ministarstva za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo otišla krivična prijava protiv: Gordane Petrović, Miralema Raščića i Sandre Muzika, zaposlenika Fabrike duhana Sarajevo i članova Odbora za glasanje na 18. Skupštini društva FDS-a. Prijava je podnesena zbog osnova sumnje da su počinili krivično djelo prilikom imenovanja članova Nadzornog odbora FDS-a na Skupštini.
Kako piše i u prijavi, optuženi članovi Odbora za glasanje su predsjedniku Skupštine Žarki Karačiću, punomoćniku Federalnog ministarstva i predstavniku državnog kapitala, dostavili “potpisan i opečaćen dokument u kojem su naveli pet imena osoba koje su izabrane u Nadzorni odbor”. Kada se čuo broj glasova, i stekli su se uvjeti za prijavu po kojoj su članovi Odbora "predmetnim dokumentom svjesno i sa namjerom sprečavanja ostvarenja prava dioničara", postupili suprotno stvarnom broju glasova: kandidat Ministarstva Jasmin Jaganjac dobio je neuporedivo veći broj glasova u odnosu na kandidata Šeftu Kurtovića (952.699:14.844).
Upravo izbor članova NO FDS-a doveo je do prekida Skupštine 22. jula nakon sedam sati zasjedanja. Skupština FDS-a je prekinuta kada su umjesto broja glasova dioničarima saopćena samo imena. Zanimljivo: bio je tu već famozni Kurtović, kadar Mulahasanovića. |
Zakon o privrednim društvima FBiH propisuje da “kandidate koji su dobili najveći broj glasova skupština proglašava za članove NO-a”, a Odbor isključivo ima ovlaštenje da utvrdi rezultate glasanja. U krivičnoj prijavi se, također, tvrdi da su članovi Odbora krivično djelo počinili po “nalogu i u dogovoru sa Edinom Mulahasanovićem, direktorom FDS-a, sa svjesnom namjerom da zaustave izbor Jasmina Jaganjca u NO”, odnosno po želji direktora da zadrži većinu u Nadzornom odboru, “s ciljem nastavka upravljanja ovom kompanijom suprotno jasno iskazanoj volji njenih vlasnika, uključujući i Vladu Federacije BiH kao najvećeg pojedinačnog dioničara FDS-a”.
I Udruženje dioničara, akcionara i udjeličara (UDAU) BiH dopunilo je prijavu Kantonalnom tužiteljstvu u Sarajevu protiv članova Odbora za glasanje 18. Skupštine dioničara FDS-a. UDAU je pomenuti trojac prijavio zbog sumnje da je prekoračio svoje ovlasti prilikom izbora novog saziva Nadzornog odbora FDS-a.
U dopuni krivične prijave navedene su “namjerne greške” koje je učinio Odbor za glasanje na spornoj skupštini. UDAU tako Tužiteljstvu ukazuje na član 77. Zakona o privrednim društvima (Službene novine br. 29/03) kojim se propisuje da su privredna društva koja su do dana stupanja na snagu tih izmjena i dopuna postupila po članu 382. Zakona dužna uskladiti svoj statut sa odredbama ovog zakona. A Zakon u članu 262. kaže da u nadzorni odbor ulazi kandidat sa najvećim brojem glasova.
– Ukoliko Odbor za glasanje i dalje tvrdoglavo bude zastupao svoj stav, potvrđuje ispravnost krivične prijave. Mislimo da će na nastavku predsjednik Karačić pročitati odredbe Zakona koje kazuju da u konačnici u nadzorni odbor ulazi kandidat sa najvećim brojem glasova. To znači da Jaganjac sa većim brojem glasova treba ući u NO umjesto Kurtovića. Na nastavku očekujemo da će NO biti imenovan po zakonu, odnosno po broju osvojenih glasova, kazao je, nakon podnošenja prijave, Rizah Softić, predsjednik UDAU, te dodao da pravne dileme nema, jer je Zakon akt stariji od Statuta.
Upućeni tvrde da se u FDS-u najviše kralo na nabavkama duhana, marketingu i spornim investicijama, dosta toga dokumentovano je i u izvještajima Finansijske policije, a koliko je sve tačno, u konačnici će utvrditi, očekuju svi umiješani u slučaj, pravosuđe. |
Čega se boji direktor
I kao što je očekivao, to se i desilo: predsjedavajući Skupštine FDS-a je postupio po zakonu i kazao da u NO ulaze tri predstavnika Vlade FBiH i dva dioničara FDS-a. Međutim, direktor Mulahasanović neće tako lako odustati. Još jednom osporivši očigledno, izašao je pred novinare s tvrdnjom da je Šefto Kurtović član NO.
Podsjetimo i na to da, prije prekida Skupštine, 22. jula, dioničari su nadmoćnim brojem glasova odbili usvojiti godišnji finansijski izvještaj o poslovanju FDS-a za 2012. sa izvještajem nezavisnog revizora, Odbora za reviziju i Nadzornog odbora. Odbijena je i Odluka o raspodjeli dobiti. Protiv te odluke bilo je 51,49 posto, a “za” 48,42 posto dioničara. Prihvaćena je odluka o isplati dividende – “za” je bilo 52,58, a protiv 47,31 posto. Odbijen je plan poslovanja FDS-a za 2013. Protiv je bilo 51,57 posto, a za 44,76 posto od prisutnog broja dionica. Također, nije izabran vanjski revizor. Protiv izbora bilo je 51,64, a za 44,44 posto. Odbijena je i odluka o formiranju Supsidijarnog društva za upravljanje hotelom Aura u Srebrenici i odobravanje statuta Supsidijarnog društva sa 53,25 posto protiv i 46,41 “za”. Odbijena je i odluka o dokapitalizaciji Supsidijarnog društva FSD DOO Beograd. Protiv je bilo 53,61 posto, a “za” 46,31 posto.
Sve ovo s pravom otvara pitanje opstanka Edina Mulahasanovića na direktorskoj poziciji Fabrike duhana Sarajevo, tim prije što je upravo Jaganjac već mjesecima upozoravao na propuste direktora FDS-a: njegova upozorenja dobila su svojevrsnu potvrdu kada su Tužiteljstvu BiH iz Finansijske policije Federacije otišle tri krivične prijave protiv Mulahasanovića. Koji se valjda i zato odbija suočiti s činjenicom da dioničari i skupština ne pristaju da više vjeruju njemu nego svojim glasovima. Što se Vlade FBiH tiče, upravo će na odnosu spram Mulahasanovića pokazati koliko je zanima zakon.
Edina Mulahasanovića je na mjesto direktora FDS-a dovela SDA. Koliko je on mažen i pažen od strane najjače bošnjačke partije, ilustrira i podatak da je na tri krivične prijave upućene Tužiteljstvu BiH od strane legalne federalne institucije Finansijske policije reagirao niko drugi do predsjednik ove stranke Sulejman Tihić. Pokušavajući da odbrani Mulahasanovića, Tihić je optužio kadrove SDP-a u Vladi FBiH kako žele prodati FDS |
Dioničari oštećeni za 70 miliona KM
Finansijska policija Federacije BiH podnijela je Tužiteljstvu BiH tri izvještaja o postojanju osnovane sumnje o počinjenom krivičnom djelu u Fabrici duhana Sarajevo. U sva tri slučaja, prvoosumnjičeni za krivična djela, teška najmanje 70 miliona KM, je direktor FDS-a Edin Mulahasanović. Izvještaji Finansijske policije FBiH su na adresu Gorana Salihovića, glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH, upućeni 23. i 28 maja, odnosno 26. juna tekuće godine.
U najkraćem: Finansijska policija FBiH kontrolu poslovanja FDS-a obavila je na osnovu zahtjeva Vlade Federacije BiH, od decembra prošle godine. Ustanovili su, o čemu su mediji više puta iscrpno pisali, a čime se svojevremeno pozabavio i nekadašnji finansijski direktor FDS-a Šerif Isović, upozoravajući Nadzorni odbor ove firme, niz olakotnih odluka uprave i direktora Mulahasanovića kada je riječ o dodatnom rabatu: samo na ovaj način dioničari su oštećeni za 61.373.944 KM! Izvještaj tretira period od 1. 1. 2006. do 31. 12. 2011. godine. I ostali nalazi Finansijske policije FBiH odnose se na već znanu praksu direktora Mulahasanovića: riječ je o štetnim kupovinama, prije svih širokobriješkog Interpressa. I taj je ugovor bukvalno napravljen na štetu FDS-a a samim tim i vlasnika FDS-a, odnosno dioničara.
Finansijski inspektori su najblaže rečeno potvrdili da su i na ovaj način dioničari FDS-a oštećeni za silne pare, kao i pri kupovini u Mostaru: tako su dioničari oštećeni za novih 9.748.546 KM! Samo na jednom ugovoru.
Upućeni tvrde da se u FDS-u najviše kralo na nabavkama duhana, marketingu i spornim investicijama, dosta toga dokumentovano je i u izvještajima Finansijske policije, a koliko je sve tačno, u konačnici će utvrditi, očekuju svi umiješani u slučaj, pravosuđe.
Potpredsjednikovi ljudi
Edina Mulahasanovića je na mjesto direktora FDS-a dovela SDA. Koliko je on mažen i pažen od strane najjače bošnjačke partije, ilustrira i podatak da je na tri krivične prijave upućene Tužiteljstvu BiH od strane legalne federalne institucije Finansijske policije reagirao niko drugi do predsjednik ove stranke Sulejman Tihić. Pokušavajući da odbrani Mulahasanovića, Tihić je optužio kadrove SDP-a u Vladi FBiH kako žele prodati FDS, no promptno je javno reagirao premijer Vlade koja je, što nije nevažno, sa svim svojim SDP i SDA kadrovima zatražila izvještaj Finansijske policije još u decembru prošle godine: Nikšić je odbacio svako razmišljanje o prodaji i zatražio striktno poštivanje zakona.
Promptno je javno reagirao premijer Vlade koja je, što nije nevažno, sa svim svojim SDP i SDA kadrovima zatražila izvještaj Finansijske policije još u decembru prošle godine: Nikšić je odbacio svako razmišljanje o prodaji i zatražio striktno poštivanje zakona. |
No, da ni Nikšiću nije lako, saznaju Dani iz dobro obaviještenih izvora koji tvrde da je premijeru noć uoči Skupštine održane 22. jula potpredsejdnik njegove stranke Damir Hadžić uzeo muštuluk viješću “kako će Dino imati svoja tri člana u Nadzornom odboru” te prijedlogom “da se zato ne sekira”?! Isti izvori tvrde da je Nikšić, nakon završetka Skupštine 5. augusta, uzvratio muštulukom Hadžiću?! Zapravo, Edin Dino Mulahasanović je već godinama najbliži i najodaniji Zijadu Blekiću, vlasniku brokerske kuće Eurohaus i sivoj eminenciji tržišta kapitala čije su mahinacije nadaleko poznate no sarajevsko kantonalno tužiteljstvo nikako da istraži prijave podnesene protiv njega?! Blekić je, također, dobro uvezan sa SDA-ovom vezom sa FDS-om i Mulahasanovićem, potpredsjednikom stranke Asimom Sarajlićem i potpredsjednikom SDP-a Damirom Hadžićem. Potpredsjedničke veze trebale su biti garancija Mulahasanovićevog o(p)stanka u fotelji direktora.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook