Jako olujno nevrijeme praćeno krupnom tučom, kišom, vjetrom i grmljavinom zahvatilo je jučer područje Trebinja, a pojedini dijelovi grada ostali su bez električne energije. Jako nevrijeme je i u noći s petka na subotu pogodilo dio BiH, a najviše štete osjetili su stanovnici srednje Bosne, gdje su zabilježene velike štete.
Zapaljena štala
Tako je od udara groma oko 19.10 sati na lokaciji Meokrnje stradalo 50 ovaca u vlasništvu Hamida Selave iz Gluhe Bukovice u općini Travnik. Od udara groma zapaljena je štala u naselju Preočica nadomak Viteza u vlasništvu Šefika Rebihića. Tom prilikom izgorjela je krovna konstrukcija i 500 bala sijena. Oko 22.10 sati MUP-u SBŽ-a prijavljeno je da je uslijed udara groma u Bugojnu gorjela napuštena kuća, nepoznatog vlasnika.
U naseljima Bila i Divijak u blizini Viteza tuča je nanijela štete u voćnjacima i vrtovima. Istodobno, u središtu grada, ispred Doma zdravlja u Ulici hrvatskih branitelja, grom je udario u dvadesetak metara visoki bor i doslovno ga rascijepio. Prijetilo je da se oštećeni bor sruši i pričini tko zna kakvu i koliku štetu. Međutim, brzo su reagirali viteški vatrogasci i sječom bora potencijalna opasnost je otklonjena.
Iako se očekivalo, u Hercegovini nije bilo jačeg nevremena, tek su temperature nešto niže nego posljednjih nekoliko dana. Vrijeme je utjecalo i na zdravstveno stanje ljudi, zbog čega je povećan broj intervencija u hitnim pomoćima diljem zemlje. Naime, u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Sarajevske županije u samo dvadeset i četiri sata javilo se ukupno 589 pacijenata.
Razlozi zbog kojih su se uglavnom u posljednja dva dana pacijenti javljali u Zavod za hitnu medicinsku pomoć su neurološka oboljenja odnosno glavobolje, vrtoglavice, išijasi. Na drugom mjestu su učestale gastrointestinalne tegobe, koje se javljaju zbog neadekvatne prehrane, zatim respiratorna oboljenja - kazala je Agenciji FENA Žaklina Makon-Veža, prim. dr. u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć. Danas se u Hercegovini očekuje sunčano vrijeme, u Bosni prijepodne pretežno oblačno, u drugoj polovini dana razvedravanje i uglavnom sunčanije. Vjetar slab do umjerenog sjevernog i sjeverozapadnog smjera.
Dijelovi RH pod vodom
Jutarnja temperatura od 10 do 15, na jugu do 21, a najviša dnevna temperatura od 24 do 29, na jugu do 34 stupnja. Slično vrijeme zadržat će se i idućih nekoliko dana, prognoziraju iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH. U ponedjeljak u BiH bit će malo do umjereno oblačno i sunčano vrijeme. Vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura od 9 do 14, na jugu do 22, a najviša dnevna od 27 do 32, na jugu do 35 stupnjeva. U utorak se očekuje malo do umjereno oblačno i sunčano vrijeme. Jutarnja temperatura od 12 do 18, na jugu do 24, najviša dnevna od 27 do 35 stupnjeva, naveli su iz FHMZ BiH. Cijeli idući tjedan trebao bi biti topao.
Kada je u pitanju Hrvatska, gdje se najavljivala velika oluja, srećom nije bilo velikih posljedica. Iako je za područje Zagreba i Karlovca bio proglašen crveni alarm, što se tiče vremena, slabija tuča pala je u Zagorju i Međimurju. Mnogi Zagrepčani svoje su automobile parkirali u javnim garažama, koje su zbog najavljenog nevremena bile besplatne za sve, no na sreću tuče nije bilo. Ivan Čačić, ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda, ističe da je došlo do kaosa s upozorenjima jer su upozorenja, osim DHMZ koji je jedini ovlašten za taj posao, davale i neke drugo meteoroške organizacije sumnjive vjerodostojnosti.
Tvrdi da DHMZ nije najavio vremensku kataklizmu kako su to prenijeli mediji. Vrlo je pogrešno prenesena informacija DHMZ. Problem je u tome što mediji daju prostor Crometeu, a oni su samo zaljubljenici u meteorologiju. Bilo je to lažno alarmiranje od nadrimeteorologa. Ovo je dobra prilika da se stane na kraj nadristruci, ističe Čačić dodavši da u ozbiljnim zemljama samo ovlaštene institucije mogu izdavati upozorenja. Tako na primjer u Južnoafričkoj Republici ide u zatvor svatko onaj koji bez ovlaštenja izdaje upozorenja. Za razliku od Zagreba,
Dubrovnik nije imao sreće, jer je jučer u popodnevnim satima ovaj hrvatski grad bio pod vodom. Jaki pljusak i tuča, koji su trajali 10-ak minuta, pogodili su Dubrovnik u subotu poslijepodne. Kao i za svake jače kiše u gradu, vatrogasci su jučer imali pune ruke posla. - Pet intervencija zbog ispumpavanja, nema veće materijalne štete zasad - rekao je za Dulist dežurni dispečer. Prometnice su bile pod vodom pa je na nekim dijelovima bio otežan promet.
(Večernji.ba/M.Medić/DEPO/BLIN/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook