TURISTIČKI VODIČI PO JADRANU

'Dragi turisti, Splićani su lijeni neradnici i kamenuju gayeve'

Arhiva23.07.13, 07:52h

Donedavni predsjednik Udruge turističkih vodiča Splita i dugogodišnji vodič Leo Nikolić kaže da su u nekoliko navrata upozoravali gradsku vlast na nelegalne vodiče koji hvataju turiste za rukav i niko ne zna što im govore niti kako im naplaćuju usluge

turisti u splituIzvor: Slobodnadalmacija.hr

Zna li iko šta turistima govore vodiči u dalmatinskim gradovima? Najprije treba znati da nisu ni svi vodiči isti: postoje obrazovani ljudi u službenim vodičkim udrugama, a ima i onih drugih, koji se švercaju nudeći svoje usluge besplatno, a vraga je besplatno... E, na to besplatno, a još više na “nikad viđeno”, uhvatila se i naša kolegica, zagrebačka radijska novinarka, kojoj je pažnju privukao poziv vodiča kojima na ploči piše “Free walking tours”.

− Pitala sam, naravno, kako jednosatno vodstvo može biti besplatno, pa ništa više nije besplatno, a kamoli obilaženje grada. Kazali su mi da se oni ipak naplate preko vaučera i da se ne brinem o tome. Ali najzanimljivije mi je bilo to što su nam obećali da ćemo vidjeti Split kakav s “običnim” vodičima nećemo doživjeti. To me je privuklo, jer poznajem “službenu” splitsku baštinu, a neki neotkriveni prostori svakoga zanimaju – kaže za Slobodnu Dalmaciju novinarka, koja se s petnaestak turista uključila u turu pod plavim kišobranom na engleskom jeziku.

Sukobi navijača

− Obišli smo Peristil, prošli uz Vidovićevu galeriju u Nepotovu ulicu, kroz volte i prolaze došli na Triklinij u jugoistočnom kvadrantu Dioklecijanove palače, prošli kroz Vestibul... Više-manje nije to bio neki nepoznati Split, ali ono što smo slušali tijekom vodstva bilo je skandalozno. Gospođa je na savršenom engleskom, valja i to priznati, najprije počela s pričom kako su Splićani jako lijeni, pa je zato Dioklecijan napravio palaču − vikendicu baš tu.

Nastavila je s opisom kako su se građani bunili protiv nove Rive, ali nikad se ne bune zbog toga što nemaju posla jer im odgovara nerad. Dalje smo slušali kako tijekom sportskih susreta splitskih i zagrebačkih nogometnih klubova po gradu izbijaju neredi i tučnjave, pa kako Dalmatinci izbjegavaju nositi ružičastu odjeću jer smatraju da ta boja nije za muškarčine – ispričala je novinarka, spomenuvši kako vodička nije izbjegla ni priče o napadima na gay paradu.

− Slušali smo o kamenovanju parade ponosa, ali i kako je u Beogradu još gore jer tamo sudionike parade drže u kavezima, a onda ih udaraju sa svih strana! Da sam turist koji ne zna puno o destinaciji na koju dolazi, zapitala bih se nakon ovakvog vodstva gdje sam došla. Dakle, postoje stereotipi, ne samo o nama, nego o svim narodima i gradovima na svijetu, ali turističko vodstvo ne temelji se na tome.

Nisam sigurna da se bilo gdje stranim gostima na ovaj način govori o domaćinima. Ljutita sam napustila grupu i nisam čula o čemu se dalje govorilo, ali iskreno sam ostala šokirana i pitala se kontrolira li netko te vodiče koji govore ovakve skandalozne stvari. Gost koji dođe prvi put u Split ne može znati radi li se o službenim ili neslužbenim vodičima, i kad čuje ovakve priče, možete misliti kakav mu dojam ostaje i što će pripovijedati kad se vrati kući – zaključuje sugovornica Slobodne Dalmacije.

Donedavni predsjednik Udruge turističkih vodiča Splita i dugogodišnji vodič Leo Nikolić kaže da su u nekoliko navrata upozoravali gradsku vlast na nelegalne vodiče koji hvataju turiste za rukav i niko ne zna što im govore niti kako im naplaćuju usluge.

− Takvo što ne može se vidjeti u Dubrovniku ili Zadru i vrijeme je da se konačno raščisti ta situacija. Oni love turiste po Peristilu, vode ih po nekakvim izmišljenim rutama, pričaju tlapnje, a gosti nam nakon toga dolaze s pritužbama. Naših 160 članova licencirani su vodiči koji prolaze trajnu edukaciju, zna se o čemu govore gostima i nemamo problema ni žalbi. Ova nelegalna konkurencija, ako se uopće može nazvati konkurencijom, ruši ugled grada i to što rade katastrofalna je prezentacija spektakularne baštine – zaključuje Nikolić.

Gosti često pitaju o ratnim danima u Dubrovniku

− Koliko se god nama činilo da ih ne zanimaju ta vremena, turiste u Dubrovniku jako zanima razdoblje Domovinskog rata. Oduševljeni su obnovom nakon ratnih razaranja i jako ih puno ode na Srđ posjetiti Muzej Domovinskog rata. O ratnim danima najviše su upoznati Južnoamerikanci. Inače, vole pitati o svakodnevnom životu, kako živimo, o gospodarstvu… I u kakvim smo odnosima s donedavnim neprijateljima koji su nas napadali. Sa Srbima i Crnogorcima − kaže za Slobodnu Dalmaciju turistička vodička Jelka Tepšić, dodajući da su baš svi iznenađeni i oduševljeni čistoćom Dubrovnika.

− Ove mlađe, ako su fanovi serije “Igre prijestolja”, zanima gdje se sve snimalo po gradu. I gdje mi odemo kada oni snimaju, jer im nije jasno da se serija snimala na samo nekoliko lokacije unutar zidina. Imaju dojam da je cijeli grad bio scena − kaže Tepšić, naglasivši da se u posljednje vrijeme turisti osvrću na preveliku gužvu.

− U špicama, kad u grad stigne nekoliko kruzera iz kojih se iskrca i do sedam tisuća putnika, gostima jako smeta ta gužva jer ne mogu doživjeti ljepotu koju pruža povijesni dio Dubrovnika − zaključuje Jelka Tepšić. 

Jasenka Ramljak, šefica šibenske udruge vodiča: Zanimaju ih legende, ali i politički sustav

Šibenska Udruga turističkih vodiča “Mihovil” trenutno ima 56 članova, licenciranih turističkih vodiča, koji svoje usluge pružaju na području cijele Šibensko-kninske županije. Najviše posla je u samom gradu Šibeniku, a ponekad ih, kaže Jasenka Ramljak, predsjednica Udruge za vođenje turističkih grupa i VIP gostiju u Nacionalnom parku Krka i Kornati, te otocima. Ramljak je bila dugogodišnja direktorica Međunarodnog dječjeg festivala u Šibeniku, pa se odlaskom u mirovinu aktivirala kao turistički vodič i od prosinca prošle godine je na čelu Udruge.

Licenciju turističkog vodiča ima za talijanski, francuski i engleski jezik i kaže da ima vrlo lijepa iskustva u vođenju turističkih grupa, ali i to da vodič nailazi na različite situacije u kojima se mora znati snaći.

– To znači da, osim priče o povijesnim, kulturnim i drugim znamenitostima grada, mora biti spreman odgovoriti i na pitanje turista koje nije očekivao. Priču o gradu, primjerice o našoj katedrali sv. Jakova ili tvrđavama, može se naučiti napamet, ali ako vam netko postavi pitanje o političkom uređenju Hrvatske, ili, kako je organiziran zdravstveni sustav u nas, kako se financira kultura, morate mu znati dati odgovor. Takvih slučajeva sam imala, posebno kod grupa iz europskih zemalja. Francuzi, primjerice, jako vole legende, pa ih rado ispričam kad ocijenim da ih žele čuti. Svaki turistički vodič u biti mora biti i psiholog. Kad preuzme grupu, iz početnog neformalnog razgovora treba ocijeniti što ih najviše zanima i na što će dok je s njima staviti naglasak. Nema tu određenog pravila ili propisa po kojem ćete postupiti, sve je na vama – kaže Ramljak. S obzirom na to da u Udruzi ima znatan broj mladih vodiča, u vremenu izvan sezone Udruga organizira različite seminare i provodi edukaciju, a stariji kolege pomažu mlađima.

– Mladi kolege dobiju mentora, nas starije, koji ih uvodimo u posao tijekom predsezone ili posezone, dok nisu velike gužve. To je vrlo važno da se prije nego počnu raditi samostalno upoznaju s različitim situacijama. Turistički vodiči su ambasadori grada, jer prvi “spoj” turista s mjestom u koji su došli su upravo vodiči. O njima ovisi hoće li turisti otići zadovoljni, kakvu će priču i dojmove o gradu i ljudima ponijeti sa sobom i hoće li se ponovno vratiti. Naš cilj je da odu zadovoljni, zadivljeni i da se vrate – zaključuje Ramljak.

(Slobodna Dalmacija, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook