Neki diplomati kažu da 'pojedinci u Bosni i Hercegovini još uvijek nisu shvatili da je Hrvatska ušla u Evropsku uniju'. Sjetimo se, i kad je Slovenija ušla u Evropsku uniju, s hrvatske strane granice bilo je gunđanja, ali se kasnije stanje normalizovalo i stanovništvo je prihvatilo pogranične iskaznice.
Danijela Barišić, glasnogovornica Ministarstva vanjskih i evropskih poslova, kaže da su se trudili zadržati isti broj graničnih prijelaza u Sporazumu o graničnim prijelazima s BiH kao što je to bilo prije 1. jula. Naravno, sve je moralo biti u skladu s propisima EU-a. Recimo, Hrvatska s Mađarskom ima samo jedan veterinarsko-fitosanitarni granični prijelaz dok ih s BiH ima dva. BiH je tražila tri, ali je ta mogućnost ostavljena za kasnije, ako se utvrdi da je promet toliki da bi njegovo otvaranje bilo isplativo.
Protestanti iz Gabele i okolice prijete da će blokirati sve prijelaze od Neuma do Novih Sela ako se granični prijelaz Doljani ne otvori za robni promet, a prijelaz Gabela Polje i za međunarodni putnički promet. Mala je vjerojatnost da će se to dogoditi jer je novi sporazum o graničnim prijelazima potpisan krajem juni.
Ljudi koji žive pet kilometara ili manje od Hrvatske mogu pod lakšim okolnostima prelaziti granicu, uključujući farmere i porodice koje imaju veze s obje strane. Ipak, demonstranti se pitaju zašto je Hrvatska izdavala granične propusnice po cijeni od 60 kuna do 1. jula, da bi nakon toga poskupile na 220 kuna.
Glasnogovornik MUP-a Dušan Miljuš kazao je da je cijena od 60 kuna vrijedila do 1. jula jer se nakon toga datuma izdaju biometrijske pogranične iskaznice, pa je i cijena izrade postala skuplja. Inače, pogranične iskaznice izdaju se na rok od pet godina, tako da se s obzirom na dužinu trajanja ne može reći da su skupe.
(Tportal/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/kr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook