Programi prevencije u BiH su dobri i daju rezultate, a Globalni Fond za borbu protiv HIV/AIDS-a tuberkuloze i malarije je prepoznao zainteresiranost države BiH i činjenicu da za tu svrhu izdvaja određena sredstva, prema njenim mogućnostima.
UNDP projektni menadžer HIV/AIDS projekta Nešad Šeremet istaknuo je da je upravo iz tih razloga i odobreno 12 miliona KM uz pomoć kojih će Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u suradnji sa predstavnicima 12 partnerskih vladinog i nevladinih organizacija u periodu do 2015. godine nastaviti osiguravati podršku prevenciji, dijagnostici i liječenju osoba oboljelih od AIDS-a.
Akcent im je na zaštiti populacije pod povećanim rizikom (injekcioni korisnici droga, seksualne radnice, muškarci koji imaju seks s muškarcima, Romi, migranti, zatvorenici).
- Taj novac je prvenstveno namijenjen za brigu o osobama koje nisu zdravstveno osigurane, lošeg materijalnog položaja..... Mi ih tražimo na teško dostupnim mjestima u namjeri da ih zaštitimo, doprinesemo prevenciji, a tako štitimo i ostalo stanovništvo - kazao je Šeremet.
Iz ukupnih sredstava svakom od partnera u tom projektu pripast će iznos od po 300.000 KM do milion i pol KM. Taj projekt realizira se u oko 60 gradova, a zapošljava 400 do 500 stručnih osoba.
- Sve dok država ne bude u stanju preuzeti to na sebe, UNDP će biti tu da otvori finansijske kanale da bi se pomoglo tim ljudima i da bi se spriječila daljnja infekcija - ističe on i precizira da su to simbolična sredstva s obzirom na aktivnosti koje obuhvata taj program.
U BiH se od kraja 2006. godine provodi opsežan program podrške prevenciji, dijagnostici i liječenju osoba oboljelih od AIDS-a, podržan sredstvima Globalnog fonda za borbu protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije, a kojim upravlja UNDP.
Trenutno je u BiH savjetovanje i testiranje na HIV dostupno u 22 centra za povjerljivo, dobrovoljno savjetovanje i testiranje. Testiranje je anonimno i za korisnike besplatno, neovisno od toga da li su i gdje osobe osigurane.
Statistika pokazuje da su dosad u BiH zabilježena 222 slučaja HIV infekcije, dok je to u susjednim državama mnogo više (u Hrvatskoj više od 1.000 osoba, a u Srbiji oko 2.500). Cilj je održavanje niske prevalencije HIV-a u BiH.
(Fena/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook