Pored zastupnika Zastupničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine Šemsudina Mehmedovića, koji je jutros uhapšen u Sarajevu, među osobama protiv kojih je podnesen izvještaj o počinjenom krivičnom djelu nalazi se i bošnjački oficir za vezu sa Haškim tribunalom (ICTY) Amir Ahmić, saznaje agencija Anadolija (AA) iz više izvora.
Osim Mehmedovića, glasnogovornica Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) potvrdila je danas da su protiv još tri osobe podneseni izvještaji o krivičnom djelu.
''Izvještajem o počinjenom krivičnom djelu i izvršiocima također su tretirane još tri sobe'', rekla je Kristina Jozić.
Ona je dodala da će istraga u ovom predmetu biti usmjerena i prema još tri lica čiji su inicijali S.D, S.B. i A.A, koji još nisu privedeni.
Osoba inicijala A. A. je upravo bošnjački oficir za vezu Amir Ahmić, koji tokom rata bio službenik Službe državne bezbjednosti (SDB) u Tešnju i kasnije Agencije za istrage i dokumentaciju (AID).
Mehmedović se smatra odgovornim za ratne zločine protiv civilnog stanovništva, odnosno zatvaranje i maltretiranje osoba srpske nacionalnosti u prostorijama Stanice javne bezbjednosti (SJB) Tešanj od proljeća 1992. do jeseni 1993. godine.
Slučaj je otvoren po naredbi Tužilaštva Bosne i Hercegovine krajem 2009. godine, ali iz SIPA-e nisu mogli potvrditi da su i Mehmedovića jutros uhapsili po nalogu Tužiteljstva BiH.
Tokom istrage, kazala je Jozić, potvrđeni su osnovi sumnje da su pripadnici SJB Tešanj po naredni načelnika, što je u to vrijeme bio upravo Mehmedović, hapsili lica srpske nacionalnosti i privodili ih u službene prostorije, te da su tom prilikom počinjeni ratni zločini.
''Prilikom zadržavanja civila, po nalogu imenovanog načelnika, ispitivani su. Primjenom fizičkog i psihičkog nasilja dolazilo se do iskaza na osnovu kojih su neka lica osuđivana i na kazne do 12 godina'', kazala je Jozić.
Šemso Mehmedović je član i jedan od osnivača Stranke demokratske akcije od 1990. godine. Od 1991. do 1993. godine bio je načelnik Policijske stanice u Tešnju, a između 1993. i 1995. godine i načelnik Centra službe bezbjednosti Doboj sa sjedištem u Tešnju.
Poslije rata postaje i ministar unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona, a zatim političku karijeru nastavlja kao zastupnik u federalnom i Parlamentu BiH.
(Anadolija/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook