VLADIMIR MARČETA, PREDSJEDAVAJUĆI UPRAVNOG ODBORA BHRT-A

Formiranje Korporacije Javnih RTV servisa uskoro će razmatrati Parlament BiH

Arhiva17.07.13, 16:34h

Naplata RTV taksi pogotovo sada ne ide preko telekomunikacijskih operatera, jer se naprimjer BH Telecom pojavljuje kao operater IP televizije, pa dolazi do sukoba interesa. Zbog toga smo predložili da se naplate vrše preko Elektroprivrede, što je opet bilo privremeno riješenje - kaže Marčeta

sivi dom

Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamenta BiH danas je na 26. sjednici u Sarajevu prihvatila Izvještaj o radu i poslovanju Radio-televizije BiH za 2012. godinu, te usvojila dva prijedloga prema kojima Upravni odbor BHRT-a treba da nađe najbolja rješenja za naplatu RTV takse i za riješavanje sudskih sporova.

Tim povodom, predsjedavajući Upravnog odbora BHRT-a Vladimir Marčeta u razgovoru za Agenciju FENA kazao je da je konkretno rješenje za naplatu RTV taksi da se javni servisi finansiraju iz državnog budžeta.

- Naplata RTV taksi pogotovo sada ne ide preko telekomunikacijskih operatera, jer se naprimjer BH Telecom pojavljuje kao operater IP televizije, pa dolazi do sukoba interesa. Zbog toga smo predložili da se naplate vrše preko Elektroprivrede, što je opet bilo privremeno riješenje - kaže Marčeta.

Osim što Elektroprivreda nije prihvatila prijedlog BHRT-a da se naplata vrši po broju brojila u BiH, smatra da je tu bilo i realnih problema jer knjigovodstveni, računovodstveni softveri u Elektroprivredi nisu još spremni na takav zahvat te bi bilo potrebno čekati dvije godine.

- Za to bi bilo potrebno dvije godine čekati na šta nismo bili spremni. Kada bi javni servisi bili na državnom budžetu time bi obezbijedili političku nezavisnost, a javni servisi bi u tom slučaju trebali izvršiti rekonstrukcije u programskom i kadrovskom smislu - istakao je Marčeta.

Kao Javni servis BHRT teško da može uticati na dinamiku suda u smislu sudskih procesa koje BHRT trenutno vodi protiv Federalne televizije, Radiotelevizije Republike Srpske itd.

- S obzirom da nisu postignuti dogovori s ovim operaterima, pokrenuli smo tužbu. Dogovor između tri javna operatera mislim da će se postići kada budu u finansijskoj mogućnosti da to plate - kaže Marčeta.

Neriješena potraživanja spram RTV FBiH, koja su nastala pružanjem usluga ovom emiteru, ustanovilo je i neredovno izmirenje obaveza prema dobavljačima.

Nenaplaćena potraživanja od RTV FBiH ispravljena na teret rashoda iznose 8.677.262 KM.

Pored toga, za BHRT veliko opterećenje predstavlja neuspostava Korporacije Javnih RTV servisa, a u prošloj godini, nije bilo hitnijih pomaka u promišljanju organizacione strukture koja je definirana Zakonom i uvrštena u prioritete Javnog sistema i servisa.

- Iako je Upravni odbor u novom sazivu pokrenuo inicijativu o osnovanju korporacije postoje određeni zakonski problemi. Onako kako je to do sada po starom zakonu postavljeno korporacija ne može da funkcionira, jer postoje kolizije s entitetskim zakonima. Korporacija mora biti korporacija javnih servisa, a nikako obrnuto - ističe za Fenu predsjedavajući Upravnog odbora BHRT-a.

Prema ovoj inicijativi, tri generalna direktora javnih servisa pripremili su i usaglasili statut kao prijedlog za korporaciju, koji uskoro treba biti upućen na razmatranje Parlamentu BiH da bi se uspostavila i zakonska regulativa po kojoj bi mogla da funkcioniše korporacija.

Unatoč znatnom padu prihoda, gdje je najalarmantnije stanje kod prihoda od RTV takse, BHRT-e je uz primijenjene mjere štednje, uspio da pokrije rashode poslovanja tekućeg perioda.

- U 2012. godini BHRT je ostvario dobitak u iznosu od 259.083 KM, koji će biti raspoređen na pokriće akumuliranog gubitka, tako da akumulirani gubitak na kraju 2012. godine, umanjen za dobit ostvarenu u 2012. godini, na dan 31.12.2012. god. iznosi 21.525.124 KM - kazao je Marčeta.

Izmirivanjem starih obaveza, dodaje, smanjivani su budžeti za produkciju programa, što se automatski reflektiralo na poziciju BHRT-a na medijskom tržištu i atraktivnosti za marketinške oglašivače.

Tokom 2012. godine BHRT je izmirio 2.012.601 KM obaveza iz prethodnog perioda, i to obaveze za PIO/MIO iz 2002./2003. i 2008. godine u iznosu od 896.875 KM, obaveza prema Eutel satu u iznosu od 538.280 KM i obaveze iz ranijih godina prema EBU u iznosu od 577.446 KM.

(Fena/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook